Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri (2019-2022)

Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri - Geekrobats

Disney, 2019’dan 2022’ye kadar animasyon filmleriyle dolu bir yayın listesi açıkladı, biz de bir göz atalım dedik. Fox’un yakın bir zamanda satın alınmasının ardından, Disney’in yakın zamandaki geleceği için gişeye hükmetmeye devam etmesi bekleniyor. Avengers: Endgame hala gişe listelerinin başında ve Star Wars: The Rise of Skywalker yılın sonuna doğru vizyona girecek. Hal böyle olunca Disney’in hala bir animasyon stüdyosu olduğunu unutmak içler acısı.

Ancak, Disney bu yıl yolda olan üç animasyon filmiyle unutmadığını bizlere gösterdi, merakla beklenen Frozen 2 dahil. Disney, Şükran Günü haftasonunu önümüzdeki 3 yıl için yıllık animasyonlu yayın tarihi olarak belirledi fakat yine de 2019’un ötesinde hangi filmlerin yer alacağını tam olarak bilmiyoruz. Disney Animation Studios, Pixar Animation ve Blue Sky Studios, Locksmith Animation ve 20th Century Fox Animation gibi yeni satın alımlar arasında, Disney yaklaşmakta olan animasyon filmlerinin yoğun bir bölümünü oluşturmaktadır. İşte önümüzdeki birkaç yıl boyunca neler geleceği konusunda kullanışlı bir rehber.

FROZEN 2

Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri (2019-2022) - Geekrobats

2013 yılındaki hit filmin devamı olan Frozen 2, Anna, Elsa, Kristoff ve elbette Olaf ve Sven ile buluşuyor. Projeye geri dönen tüm orijinal seslendirme ekibinin yanı sıra yönetmenler Chris Buck ve Jennifer Lee’de (şu anda Walt Disney Animation’ın da başında yer alıyor) yerini koruyor. Frozen dünya çapında 1,2 milyar dolar hasılat elde ederken, Elsa ve Anna hızlı bir şekilde en ikonik ve en çok sevilen Disney karakterlerinden ikisi oldu. Aynı zamanda Frozen, En İyi Animasyon ve En İyi Şarkı ”Let it Go” ile birlikte Akademi Ödülü’nü kazandı ve yaygın popülaritesi ve Broadway müzikal versiyonunun eklenmesiyle, Frozen 2’nin gelmesi pek şaşırtıcı değil.

Frozen 2’nin konusu, iyi korunan bir sır, ancak artık büyümüş olan Anna ve Elsa’nın çocukken bir gemi enkazında ölen ebeveynlerine ne olduğunu keşfetmeye çalışacağına odaklanacağı fikri ortalıkta dolaşıyor. Frozen 2, 22 Kasım 2019’da, ABD’de Şükran Günü’nden önceki hafta yayınlanacak. Daha sonra Disney önümüzdeki 3 yıl boyunca her Şükran Günü’nde yeni bir animasyon filmi yayınlayacak.

LIN-MANUEL MIRANDA BAŞLIKSIZ PROJE

Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri (2019-2022) - Geekrobats

Frozen 2 2019 Şükran Günü yerini kaparken, 2020 ve ötesine geçiyoruz. Şu anda, gelecekteki tüm Disney animasyon filmlerinin ismi belli değil, ancak bu alanları neyin doldurabileceği konusunda spekülasyonlar yapabiliriz. Moana müziğindeki başarısı ve Mary Poppins Returns’daki ünlü performansından sonra, Lin-Manuel Miranda’nın Zootopia’nın yönetmeni Byron Howard ile birlikte yeni bir Disney animasyon filmi üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Proje hakkında çok fazla bilgi yok, ancak ne de rafa kaldırıldığını duymadık, bu yüzden Miranda ve Howard’ın filmi 2020-2022 slotlarından birini kapıyor olabilir. Şu anda Miranda, müzikallerinden biri olan Into the Heights’ın film versiyonunu yapmakla meşgul, aynı zamanda usta Disney bestecisi Alan Menken ile Little Mermaid canlı müzik performansı için çalıştığı söyleniyor. Peki bu animasyonun ne zaman geleceğini kim bilebilir?

DISNEY YAKLAŞAN ANİMASYON FİLMLERİ YAYIN TARİHLERİ

Elsa and Anna - Geekrobats

 • 22 Kasım 2019: Frozen 2
 • 25 Kasım 2020: İsimsiz Disney Animation Studios filmi
 • 24 Kasım 2021: İsimsiz Disney Animation Studios filmi
 • 23 Kasım 2022: İsimsiz Disney Animation Studios filmi

DISNEY’IN YAYINLADIĞI YAKLAŞAN PIXAR FİLMLERİ

Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri (2019-2022) - Geekrobats

Disney ayrıca, bu yıl Toy Story 4 ile başlayan, Pixar Animation’dan bir dizi filme de sahip. Yapımcı Mark Nielsen’e göre, Oyuncak Hikayesi 4’ün ötesinde Pixar’da gelişme aşamasında olan daha fazla film yok, bu da stüdyodaki birkaç orijinal hikayeyi dört gözle beklediğimiz anlamına geliyor. Pixar Animation filmlerinin çıkış tarihleri:

 • 21 Haziran 2019: Toy Story 4
 • 6 Mart 2020: Onward
 • 19 Haziran, 2020: İsimsiz film
 • 18 Haziran, 2021: İsimsiz film
 • 18 Mart, 2022: İsimsiz film
 • 17 Haziran 2022: İsimsiz film

DISNEY YAYINLADIĞI FOX ANIMATION FİLMLERİ

Yaklaşan Disney Animasyon Filmleri (2019-2022) - Geekrobats

Son olarak, Disney’in Fox’u satın alması, her biri yolda olan ve en az bir filmi bulunan yeni bir animasyon stüdyosu koleksiyonu anlamına gelir. Fox Animation filmlerinin çıkış tarihleri:

 • 25 Aralık 2019: Spies in Disguise (Blue Sky Studios)
 • 17 Temmuz 2020: Bob’s Burger: The Movie (20th Century Fox Animation)
 • 6 Kasım 2020: Ron’s Gone Wrong (Locksmith Animation)
 • 5 Mart 2021: Nimona (Blue Sky Studios)

Bazı stüdyoların tam olarak neler yayınlayacağı bilinmemekle birlikte bulabildiklerimiz bunlar, ve eğer bu yıl hakkında konuşacak olursak yazdıklarımız hariç hepimizin beklediği The Lion King, Sonic the Hedgehog ve birkaç animasyon filmi daha mevcut. Açıkçası animasyon filmlerini seven birisi olarak hepsi için heyecanlıyım. Bekleyip neler olacağını göreceğiz.

Kaynak: Screen Rant