Superman Türkiye'de Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

Türkiye’de Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor?

Hepimiz görüyoruz ki, Superman büyük bir çoğunluk tarafından sevilmiyor. Peki neden, adam uçuyor kaçıyor, gözlerinden lazer çıkıyor ve de çok güçlü. Neden böyle bir karakter sevilmez?

1- Superman’in Türkiye genelinde sevilmemesinin ilk nedeni olarak bilgisizlik, çizgi roman okumama ve kulakdan dolma bilgilerle yorum yapılması. Bunların her geçen gün arttığını görebiliyoruz, özellikle Facebook gruplarında yaşı küçük olan (aşağılamıyorum, tam tersine küçük yaşlardan itibaren bunlarla ilgilenmeleri hoşuma gidiyor) üyelerin bazen abartmaları rahatsız edebiliyor. Ama onları hoşgörüyle karşılamamız, yanlışlarını düzeltmemiz lazım. (burdan da sosyal mesajı verdiğimize göre devam edebiliriz)

2- Çünkü çok mükemmel, çok iyi. Çoğu süper kahraman ile kendi özelliklerinde yarışabiliyor. Mesela Flash ile hız konusunda yarışabiliyor ve henüz bir galibiyet yok. Ha tabi “Flash onu bilerek geçmiyor Süpo’ya acıyor” diyenleriniz çıkabilir. O kadarını ben bilemem Superman’imiz çok mükemmel ve Türkiye’de başarılı olanlara karşı bir önyargı ezikleme aşağılama alışkanlığı var. Abi insanlarımız adam çok iyi bir şey yapmış diye adamı yerin dibine sokmaya çalışıyor. Ne umuyorsunuz, yerin dibine girince siz dünyanın en mutlu insanı falan mı olucaksınız? Ne yani? Hep bir karalama hep bir önyargı. Bilip bilmeden konuşmalar falan.

Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

3- Hele bir de o fanboylar yok mu? Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde Facebook’da gezinirken, üyesi olduğum gruplardan bir kaçındaki Avengers: Infinity War ile ilgili gönderilerin altında şu mesajları gördüm: “Superman Thanos’a tek atar”, “Ahahaha! Koca Avengers o kadar süper kahraman Thanos ile kapışıyor, beni güldürmeyin Superman olsa tey tey tey tey”, “Süpo reyiz döver, bi lazer çaksa uff kül eder kül”. Hani diyecek bir şey bulamıyorum ben, bir de onlarca beğeni alıyor o yorumlar. İşte böyle fanboylar yüzünden bir kahramandan soğuyabiliyoruz. Hani şundan korkuyorum, tövbe haşa “Superman vs Allah” demedikleri kaldı.

Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

4- Batman’in azılı rakibi olarak görülmesi de nedenler arasında. Birçoğumuz Batman’i seviyoruz, süper güçleri yok, tamamen insan ve örnek teşkil edecek biri. Böyle içimizde Batman’e karşı bir sevgi var ki bu da Superman’e olan sevginin azalmasının bir sebebi. Herkes sanıyor ki Batman’in azılı düşmanı o, hayır bu bilgisizlikten ibaret. “Batman ve Superman: Adaletin Şafağı” filmi ile birlikte Superman tepki toplamaya başladı ki izlemeyip konuşanlar tarafından.

Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

5-Beni rahatsız eden şeylerden biri bu da. Hani tek süper gücü üstün muhteşem gücü olan birine karşı Superman yine kolaylıkla galibiyet alabiliyor. Bunun beni rahatsız ettiğini kabul ediyorum fakat daha da rahatsız eden şey bağışıklığı. Superman’in çoğu şeye bağışıklığı var ve bağışıklık kazanmaya devam ediyor. Hani şu kriptonit vardı ya, süper kahramanımızı güçsüz düşüren, ya abi ona karşı bile bağışıklık kazanmış bir halde. Bunu çizgi romanlara dayanarak söylüyorum, ahanda görseli. Elma gibi kütür kütür yiyor ya, tek benim mi sinirim bozuluyor?

Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

6- Son olarak bu direkt Superman ile alakalı değil de DC ile alakalı. Şimdi hani Marvel ile DC’yi kıyaslarsak DC daha ciddi, Marvel ise daha eğlenceli, şakalı falan diyebiliriz. Neden neredeyse herkes Deadpool’u seviyor çünkü adam eğlenceli, şakaları falan var ve her durumda okuyucusunun izleyicinin yüzünü güldürebilecek şeyler yapabiliyor. Marvel böyle, Homecoming’de de gördük, Marvel işe girince espriler şakalar, komik sahneler arttı. DC’de ise her şeyde biraz ciddiyet var, dünyayı tehdit eden bir durum olduğunda kahramanlar gülüşmüyor, şakalaşmıyor ve sahnelerin teması aşk filmlerininki gibi de olmuyor. Evet filmlerde böyle yansıtılıyor, ben size aslını söyleyeyim. DC çizgi romanlarını okuduysanız, hiç abartıya kaçmadan tam yerinde ve kaliteli espriler var ve öyle sanıldığı gibi kapkatı kişilikler yok. Bu benim şahsi görüşüm bence DC kaliteyi temsil ederken Marvel eğlenceyi temsil ediyor. Bu yüzden de insanlarıza DC karakterleri pek hoş gelmiyor olabilir.

Özet olarark kusursuz oluşu(!), fanboyların canınızdan bezdiren yorumları, Batman sevgisi(!), son bölümde açıkladığım şey ve çizgi roman okumamayı, bilgisizliği bir kaseye koyuyoruz, 1-2 dakika karıştırıyoruz üstüne de birazcık tuz karabiber fırına verdiğimizde işte buyurun:

Dünyanın En Boş Karakteri Olan Supermen

Superman Neden Pek Çok Sevilmiyor? - Geekrobats

(Ayrıca Superman çok mütavizidir)