Dizi

Türkiye’de De İyi Diziler Vardı: Galip Derviş

Türk televizyonundaki kalitesiz olarak nitelendirebileceğimiz aynı senaryonun farklı bir yazı tipi ile yazıldığı(!) romantik pembe dizilerden bir çoğumuz şikayetçiyiz. Türk televizyonundan ümidi yitirip yabancı dizilere sardık hepimiz. Amma velakin Türk televizyonunda da çok iyi diziler var, bize göre bu listenin en başında Galip Derviş geliyor. Fakat nedense izleyen sayısı çok ve izlendiğini düşünmüyoruz.

Galip Derviş‘in izlenmemesin sebeplerinin başında bizce Türkiye’deki diziler genellikle 20.00 da başlar, Galip Derviş‘in ilk bölümü 21.45 de yayınlandı. Hani süre gelen filmleri izlemeye devam ederken Türk halkı 105 dakika sonra başlayan diziyi izlemez. Bazı zamanlarda gece 01.00 da yeni bölüm yapan Galip derviş dizisi genede 56 bölüm yayımlayarak çok zevkli bir 2 sezon sundu bize. Galip Derviş için Monk özentisi diyorlar, evet bazı bölümler aynı olabilir ama bence oyuncu değişikliği bu durumu ortadan kaldırıyor. Zaten neyin tartışmasını yapıyorsak, Galip Derviş, Monk’un Türkiye uyarlaması. Belki de şimdiye kadar yapılan tüm uyarlama dizilerden en iyisi.

Türkiye'de De İyi Diziler Vardı: Galip Derviş - Geekrobats

Gelin size Galip Derviş‘i yayından kaldırarak Türk halkı olarak neler kaçırdık biraz bahsedeyim. Çok fazla detay veren nadir polis dizilerinden biri (tabi Türkiye’deki gibi değil yabancı diziler, onların maddi kaynağı daha fazla bunu unutmayın). Galip Derviş her yaştan kesimin izleyebileceği nadir güzel bir diziydi. Bilgilendiri, öğretici ve eğlenceli, gerçekten Türk televizyonunda yer alan çok nadir bir diziydi. Gel gelelim ki iyi olan geç farkedilir, tabi bir de siz sürekli aynı dizilerin izlendiği, pembe dizilerin televizyona hakim olduğu bir yerdeyseniz çok daha geç farkedebilirsiniz. Hatta hiç farkedemeyebilirsiniz.

Konusundan bahsetmek gerekirse her şeyden korkan huylanan biri olarak tanınan bu adamın en büyük hayali polis olmak. Eşini bir otoparkta gerçekleşen patlama sonucu kaybeden Galip Derviş bu baskıyı kaldıramaz ve sadece karısının cinayetini araştırır, belli bir süre sonra işten emekli olur ancak baş komiser arkadaşı ona ihtiyaç duyulan bir dava olduğunu söyler ve böylelikle macera başlar. Galip o kadar yetenekli bir dedektiftir ki 1.60’lık bir kurbanın sandalyesinin alçak olduğu farkedip, katilin bilgisayarı kullandığını ve katilin yaklaşık 2 metre boyunda olduğunu söylüyor.

Türkiye'de De İyi Diziler Vardı: Galip Derviş - Geekrobats

Galip titizlik hastası biri, yolda yürürken 2 renk karo varsa sadece birine basar yol üzerindeki her karoyu sayar. Başkasının kullandığı hiçbir şeyi  kullanmaz. Küçükken babasının onu bırakmasından dolayı belirli tramvalar geçiren Galip ve abisi bu olaydan etkilenir. Galip ve abisi aynı hastalıklara sahip yani ikiside oldukça düzenli korunaklı davranıyorlar ki küçükken arabaya kaskla binen kimseler. Kimseyle el sıkışmaz.

Asistanı Hülya onun her şeyidir o olmadan adım bile atamaz. Hülya Galip‘in ihtiyacı olan her şeyi taşır, ıslak mendilden Irmak Su’ya kadar. Irmak Su ne derseniz, takıntılı karakterimiz Galip sadece Irmak Su içer. Tam bir hijyen hastasıdır, domatesini bile konservede alır, suyu damacana yerine küçük şişelerde tutar. En büyük hayali Belgin’in katili bulmaktır. Kendisi Belgin’e çok aşıktır ki Belgin’in yastığını korur ve her zor günde onu koklayarak yatar.

Türkiye'de De İyi Diziler Vardı: Galip Derviş - Geekrobats

Ayrıca Galip de rekabet etmeyi sever hatta tedavi gördüğü seanstaki Mevlüt karakteri ile bir kaç bölümde yarışmışlardır. Takıntıları o kadar ciddidir ki Kıbrıs bölümünde Irmak Su olmadığı için su içmeyen sadece meyve suyu ve limonata içen Galip ona rağman imkansızlaştırılmış cinayeti çözer. Müthiş bir matematik, fizik bilgisine sahiptir, fotografik hafızaya sahip olan Galip hiç kimsenin düşünemediği detaylara anlam verir. Bir bölümde miras için işlenen avukat cinayetinde bir kadınla tanışır, o kadının k0cası uzun süredir kayıptır. Hülya’nın Galip‘e bu kadın Belgin’e benziyor demesiyle Galip kadından etkilenir ve kadına 1 gün misafir olur. 1-2 gün sonra cinayeti çözen Galip kadının kocasının yaşadığını ve nerde olduğu bulur.

İçine kapanık olan Galip‘in en iyi arkadaşı Hülya bekardır ve annesi ona kendileri hakkında yalan söylemiş talipler bulur. Galip Hülya’dan ayrılamadığı için taliplerin yalanlarını gün yüzüne çıkarır. Galip hem emniyetin davalarıyla uğraşırken bir de eski çözdüğü cinayetlerdeki adamların Galip‘e sataşmasıyla dizi renklenir dizi kendine özgü çekilmesi zor Monga benzemesine rağmen çok fark var zaten izleyenler bölüm sayısından anlayabilir.

Türkiye’deki sayılı iyi dizilerden olan Galip Derviş’in introsunu izlemenizi öneririm.

Veli Tekin

Her şeyden biraz biraz anlayan, araştırma yapmayı seven ve pes etmeyen bir kahve tiryakisi. Sade ve şekersiz. Ve biraz da çikolata. Anladınız siz
Başa dön tuşu
Kapalı