Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

Türkiye’de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler

Yıllarca bir çok yabancı diziyi hayranlıkla izledik. Ülkemizde yaşanan iyi dizi kıtlığının gittikçe artması sebebi ile artık yerli dizi izleyemez olduk ancak yerli yapımlar arasında öyleleri var ki yabancı yapımlar ile bırakın boy ölçüşmeyi bazı zamanlar büyük bir fark ile daha iyi bile olabiliyor. Biz de bu nadir yapımlar arasında en iyi 10 tanesini sizler için sıraladık.

Peki Türkiye’de bulunan iyi dizi açığını rahatlıkla kapatan bu diziler hangileri?

10- Ezel (2009-2011)

Saf ve temiz bir genç olan Ömer’in tek sorunu insanlara fazla güvenmesiydi ve bu sorununu canından bile çok sevdiği Eyşan’a evlilik teklif edeceği zaman anlamıştı. Ama çok gecikti. Kardeşleri gibi olan Cengiz ve Ali’nin Eyşan ile birlikte ona kurduğu tuzak işe yaramıştı. Evlilik teklifini gerçekleştireceği sırada kendini bir anda hapiste buldu. Sebebini anlamadığı halde hapiste bulunan Ömer’in artık sadece bir isteği vardı ve o intikamdı. Onu hapiseneden çıkarmak isteyen Ramiz Dayı olarak bilinen Ramiz Karaeski ona hayattı öğretti ve artık her şey onun için yeniden başladı.

Psikolojimizi bile derinden etkileyen bu dizi çoğu zaman bize replikleri ile hayata dair bir çok şey öğretti kimi zaman ise harika senaryosu ile beyinlerimizi yaktı ancak en önemlisi Ramiz Dayı gibi bir karakteri türk televizyon tarihine geçirdi.

IMDb: 8,5

” Senin yerinden oynatamayacağın taşlar var yeğen, ama benim yok! ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

9- Suskunlar (2012)

Kardeşten bile öte 4 çocuğun yanlarında kendilerinden başka hiçbir kimse yoktur. Onlar diğer çocukların aksine yaptıkları ufak bir hata sonucunda hemen büyüdüler. Şimdiye kadar konuşamayan bu 4 çocuk birbirleri ile görüşmeyeceklerine dair bir söz verdiler. Ancak içlerinden biri bu büyük sözde durmadı ve bozdu. Şehrin 4 bir yanından farklı farklı kişilik ve mesleklere sahip olan bu 4 arkadaş yeniden toplandı ancak bu sefer her şey farklı olacaktı.

Sleepers adlı filmin uyarlaması olan bu dizi psikolojimizi yine derinden etkileyen bir dizi ve muhteşem senaryosu ile bizi derin düşüncelere sürüklüyor. Şüphesiz Türk televizyonlarının görüp görebileceği en sağlam repliklerede sahip. Aynı zamanda dizi Game Of Silence adlı bir uyarlama uyarlamasına da sahip.

IMDb: 8,3

“Her insan bir kere vurulur sırtından bu hayatta. Çünkü her kardeş, her dost, her sevgili, bir parça vicdansızdır.”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

8- İşler Güçler (2012-2013)

Bir kaç dizide başrol oynadığı halde kariyeri pek parlak olmayan ama yine de hayalinin peşinde koşturan Ahmet, fazlasıyla yetenekli olmasına rağmen bir türlü başarılı olamayan Murat ve oyunculuk uğruna mesleğini bırakan Sadi’nin hikayesini ” Modern Muzip Yalanlar” sloganı altında anlatan bu dizide üç arkadaşın kendi filmlerini çekmek için gerekli parayı toplamak için teklifini kabul ettikleri bir televizyon belgeselinde sunuculuk yapan bu üçlünün kabul ettiği bu iş artık onların en büyük derdidir.

Aklımıza geldikçe bizi güldüren zekice tasarlanmış bölümler ve günümüz zorluklarına yaptığı göndermeler ile Türk televizyon tarihinin en başarılı komedi dizilerinden olmayı başaran bu dizi uzun bir süre daha hafızalarımızdan silinmeyecek gibi.

IMDb: 8,7

-” Geçen sene başım ağrıyor diye beyin tomografisi çektirdim.”

– ”Niye iki kere çektiler? İlkinde bulamadılar mı beynini? ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

7- İkinci Bahar (1999-2001)

Samatya’da samimi bir mahallede bir kebapçı dükkanı olan Ali Haydar’ın eşi ölmüştür ve kızları ile beraber yaşar. Hayatı çözmüştür ve zorlukların üstesinden kolayca gelebilen nazik bir adamdır. Bir gün dükkanına gelen bir hanıma ile çalışmaya başlar ve bu hanıma aşık olur ve oldukça ilginç bir hikayeye konu olurlar.

Kimi zaman ağlatan kimi zaman güldüren bu dizi eski olmasına rağmen Şener Şen’in kolayca unutulmayacak oyunculuğu ile beraber gördüğümüz nadir yapımlardan birisi.

IMDb: 8,9

“Sana bakan dıştan şey der, dışın taştan; ama için…”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

6- 46 Yok Olan (2016- )

Kız kardeşini bir şekilde hayata döndürmek için elinden geleni yapmaya çalışan bir bilim adamının kendini zorlu bir şekilde feda etmesinin ardından çok zorlu bir yolculuğa başlar.

Harikanın ötesinde konusu ve hikayesi ile ülkede ki iyi dizi açığını kapatan dizilerden biri olan 46 Yok Olan her yönüyle bizleri kendine hayran bırakıyor.

IMDb: 8,8

– ” Dans eder misin? ”

– ” Eşlik eder misin? ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

5- Kardeş Payı (2014-2015)

Çok koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Tahsin, doğacak olan üç çocuğunun adlarını Beşiktaş’ın unutulmaz üçlüsünden esinlenerek Metin-Ali-Feyyaz koymak ister ancak doğan 3. çocuk kız olur ve adını Feyyza koyar. İleride evin geçimini sağlayacak olan Feyyza’nın iki kardeşide dünyayı kurtarabileceklerini düşünerek mucit olurlar. Ancak buldukları mekanizma zamanla çalışır ve olaylar gelişir.

Şüphesiz Türk televizyon tarihihn en absürt komedisi olan bu yapım neredeyse tüm gençlerin gönlünde taht kurmuştu. Unutmalayacak diyaloglara sahip olan dizi oyunculuk açısından da isteneni veriyor.

IMDb: 8,8 (Top Rated Series #164)

-“Ne görüyorsun?”
-“Telve, bununla kahve içilmiş.”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

4- Diriliş: Ertuğrul (2014- )

6 asır boyunca yıkılmamış Osmanlı İmparatororluğu’nun kurucusu ve devlete adını vermiş Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin ve Kayı Boyu’nun büyük mücadelesinin ardından nasıl devleştiği tarihe uygun olarka anlatılır.

Mekanların yeterince iyi işlenmesi ve unutulmayacak savaş sahneleri ile tarihin karışımından bizleri ekrana bağlayacak bir dizi ortaya çıkıyor. Türkiye’de en çok izleyici kitlesine ulaşan dizilerden birisi.

IMDb: 7,1

” Haine merhamet eden mazluma ihanet eder! ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

3- Galip Derviş (2013-2014)

Galip Derviş çoğu zaman şaşırtan bir çok takıntıya sahip olsa bile Dünya üzerindeki en zeki polislerinden biridir. Karakolun en iyi komiseri olarak görülür. Ancak bir gün aldığı inanılmaz bir haberle zaten karışık olan dünyası artık tam anlamıyla yok olmuştur. Bunun üzerine birde görevden alınan Galip’in hayatı artık iyice darmadağan olmuştur. Ancak onun çok değerli ve zeki olduğunu bilen Komiser İzzet ona büyük destek olur ve tekrardan mesleğe dönebilmesi için çok çabalar. Bu süreçte onun yeniden toparlanması sağlayacak olan Belgin en büyük destekçilerindendir.

Engin Günaydın gibi usta bir oyuncuyu da kadrosunda bulunduran Monk isimli dizinin başarılı uyarlaması Galip Derviş akıl dolu ve çoğu zaman ağlatan çoğu zaman güldüren bölümleriyle gördüğümüz nadir yerli yapımlardandı. Fakat bu kadar iyi bir dizi olmasına rağmen ülkemizde pek çok rağbet görmedi.

İlgili Yazı: Türkiye’de De İyi Diziler Vardı: Galip Derviş

IMDb: 7,0

“ Bir hayaleti öldürmek, gerçekliği öldürmekten daha zordur. ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

2- Behzat Ç. (2010-2013)

1985 yılında akademiden mezun olan Behzat aldığı farklı cezalar yüzünden mesleğinde bir türlü yükselemez. Yazılı kanunların aksine vicdanına göre hareket eden bir komiser olması ile bilinen Behzat günlük hayatta yaşadığı şeylerden her şekilde etkilenir. İnsanlara güvenci gittikçe azalan Behzat’ın değer verdiği tek şey kızıdır.

Gerek komedisi gerek aksiyonu gerek ise dramı ile bizleri duygudan duyguya sürükleyen bu yapımının bir benzeri ile daha karşılaşmamız imkansız gibi duruyor.

IMDb: 8,8 (Top Rated Series #189)

– ” Katil oldum ben amirim. ”

– ” Hea? Hoş geldin aramıza. ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

1- Leyla ile Mecnun (2011-2013)

Asıl olayın tarihin efsanevi aşıkları Leyla ve Mecnun’un üzerinden ilerlemesine rağmen daha bir çok zaman diliminde bir çok farklı olay gerçekleşir.

Türkiye’nin gördüğü en iyi fenomen dizi olan Leyla ile Mecnun sadece bir aşk dizisinden ibaret değil, ayrıca içinde bilim kurgu ve absürt komedi ögeleride bulunan bir diziydi. Bir çok efsaneleşmiş karakteri ile Leyla ile Mecnun’u unutmak kesinlikle imkansız.

IMDb: 9,2 ( Top Rated Series #120)

” Herkesin vardır illa bir beklediği; ama en çok kimi beklersen, o gelmez. ”

Türkiye'de Bulunan İyi Dizi Açığını Rahatlıkla Kapatan Diziler - Geekrobats

Bir benzerlerini görmemiz çok zor olsa da umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda listemizde ki gibi çok kaliteli yerli yapımları izleyebiliriz.