The Mandalorian Rehberi, 4. Bölüm: “Sanctuary” Ardından Aklımızdaki Tüm Sorular - Geekrobats

The Mandalorian Rehberi, 4. Bölüm: “Sanctuary” Ardından Aklımızdaki Tüm Sorular

The Mandalorian’ın 4. Bölümü Yayınlandı Ve Siz İzleyicilerin Akıllarında Sorular Olduğunu Biliyorum, Çünkü Benim De Var. Gelin Bu Soruları Yanıtlayalım

Umarız yeni The Mandalorian bölümü beğenmiş sinizdir. Edindiğimiz tüm cevaplar ve sorular ile birlikte öğrendiğimiz en önemli şey; Eğer dul bir kadınla, maskesini hiç çıkarmayan bir paralı asker arsında çok iyi bir kimya tutturmak istiyorsan, Pedro Pascal’ı işe alırsın.

Fakat parantez açmak isterim ki: “Sanctuary”Bryce Dallas Howard tarafından yönetilip Jon Favreau tarafından yazıldı –  aksiyon ve gürültüyü tam bir Star Wars temasında, onun elementlerini iyi yansıtan bir bölümdü, tabi Bebek Yoda‘nın kemik çorbasını alemin kıralı gibi içiyor olması da bölümün en güzel kısmıydı diyebiliriz. Bu bölümün bizlere, 1.sezonun konusunu oturtarak The Mandalorian’da nasıl bir hikaye izleyeceğimizi göstermiş oldu.

The Mandalorain’ın bu bölümde karakterlerimiz, ormanlık bir gezegen olan Sorgan‘a, tüm bu kargaşadan uzak kalmak için iniş yaparlar. Girdikleri çorbacıda, İsyancı birliğinden olan eski bir Shock Tropper ile karşılaşmalı ile aralarında iyi bar kavga çıkar, emekli askerimiz Mando‘ya zor anlar yaşatır. Daha sonra aralarındaki diyalog ile iyi kimya oluşur. Mando, gemisini hazırlarken, sakin bir köyde yaşan iki kişi Mando’nun bir Mandalorian olduğunu anlayarak onun yanına gelip yardım isterler. Köyleri yağmacılar tarafından saldırıya uğramaktadır ve tüm hasatları ellerinden alınmıştır. Mando en başta istemese de köyün bulunduğu yer çok uzak ve sakin bir yer olduğu için, orada saklanabileceğini düşünür ve köylülere yardım etmeyi kabul eder.

Fakat bir sorun vardır, yağmacıların elinde bir AT-ST vardır, iki ayaklı zırhlı bir araç çok zorlu bir rakiptir. Fakat Mando ve Shock Trooper köylülere nasıl savaşacaklarını öğreterek, AT-ST’yi indirmek için bir plan yaparlar. Köylüler plan hazır olduğunda savaşmak için, gerçek anlamda, taşlarla sopalarla saldırıya geçerler ve tabi başarı olurlar. Fakat Mando, Bebek Yoda’nın güvenliği çok önemsediği için onu bu köye bırakmak ister; onun çocukluğunu yaşaması ve kendisinin savaş dolu hayatından uzak durmasını ister. Gel gör ki Bebek Yoda’yı takip ederek bu gezegene gelen bir başka paralı asker tam Bebeği vuracakken emekli askerimiz tarafından etkisiz hale getirilir. Mando, bebek için sakin bir hayat sunamayacağını anladığı anda, onu da alıp gezegenden ayrılmak zorunda kalırlar.

Bir sürü bilgi bizlere fırlatıldığı için sorularınız vardır, benim de var. Hadi toplanın yamacıma;


Bekle, Ne Zamandan Beri Mandalorian’lar Yüzlerini Kimseye Gösteremiyor?


The Mandalorian

Sanctuary belki de akıllarda ki en önemli sorunun cevabını bizlere vermiş olabilir– Eğer maskelerini çıkaramıyorlarsa nasıl oluyor da yemek yiyorlar? Gördük ki maskelerini çıkarabiliyorlar ama sadece eğer çok özel bir yerde duruyorlarsa, kimsenin yüzünü göremeyeceği bir yerde, anca o zaman çıkarabiliyorlar. Eğer biri yüzünü görürse, maskeyi bir daha takamıyor ve loncadan atılıyorlar. Mando’nun ablamıza da açıkladığı gibi, yüzünü çocukluğundan beri kimseye göstermemiş.

Ama bu kural her zaman yoktu, ve bunun böyle olduğunu yapımcı da biliyor. Keza yine aynı yapımcının elinden çıkan Clone Wars ve Rebels‘de de Mandalorian’lar gözükmüştü, ve maskelerini çıkarmak ile ilgili hiçbir sorunları yoktu. Sabine Wren saç tarzı ile ünlüyken Gar Saxon ise tam bir gri tilkiydi. Hatta Attack of the Clones‘daJango Fett, dışarıda katliam olurken maskesini takmaya tenezzül bile etmemişti.

Demek ki Orijinal Üçleme Serisi ile İmparatorluğun Düşüşü arasında bir yerde, Mandalorian’lara ciddi bir şey olmuş. Öyle ortaya atılmış birkaç diyalog ve bazı görüntülerden anladığımız kadarıyla, bu maske kuralının sebebi şu olabilir; Mandalorian’ların bir kısmı İmparatorluk’dan yana geçerek Darth Vader için çalışırken, diğer bir kısım da taraf değiştirmemiş. Bu loncanın yer altında, herkesden gizli bir şekilde yaşadığını göz önüne alırsak kimin kaybettiği anlamak zor değil.


Bir Shock Trooper Aslen nedir ve Cara Dune Neden O hayatı Geride Bıraktı?


Bir baba figürü sorunları yaşayan, elindeki ışın kılıcı ile basit bir çiftçi çocuğunun ortaya çıkmasından önce, Asi birlikleri gerçek askerlere ihtiyaçları vardı. Bir Shock Trooper esasen asiler için savaşan bir askerdir, ama İmparatorluk askeri olan Shock Trooper ile karıştırılmamalıdır. “Faaliyetlerimin çoğu Endor’dan sonra kalanları temizlemekti. Çoğu imparatorluk öncesi Savaş Beyleri idi”, Cara bu sözleri sözleri söylediğinde anlıyoruz ki işlerinin çoğunu üçleme sonrası İmparatorluğun önemli insanlarını avlamak ile geçirmiş. ki bu kulağa bayağı havalı geliyor.

Fakat dizinin bilere çok açık bir şekilde gösterdiği gibi İmparatorluk çöktükten sonra isyancılar ne yapacaklarını bilemediler. Silahlarını doğrultulabilecekleri başka bir hedef olmayınca, isyancılar amaçsız kaldı. Ki bu feci havalı Shock Tropper’ı, ki kendisi beni kolaylıkla duvara fırlatabilir, bir çiftliği koruyacak kaliteli bir korumaya dönüştürdü.


Kim Bu Adamlar?


Tam olarak “it herif” sözünün kelime anlamı olan bu yağmacılar birer Klatooinian’lar ve Klatooine gezegeninden geliyorlar. Mafya aileleri için hırsılık ve yağmacılık yapmalarıyla tanınırlar. Şu tiplerden de anlayacağınız üzere pek de kibar canlılar değiller zaten. Ki bölümde de bu çiftçilerimizi, hiç bir sebep yokken katlediyorlar. Star wars evreninde geçen bazı hikayelerde iyi tarafta yer alan hatta Jedi olan birkaç Klatooinian var. Ama çoğu böyle değil, itlik peşindeler hep.


Nasıl Oldu Da Bu Yağmacılar Bir AT-ST Çalmayı Başardılar?


The Mandalorian’ın anlattığı en güzel hikayeler, hiç bir şey anlatmadıkları. Yani İmparatorluk Sonrası Galaksi nasıl görünüyor ve kendisini nasıl toparladı? Bu pis patileri ile bir grup yağmacı nasıl oldu da İmparatorluk’un cephaneliğinde bulunan en güçlü silahlardan birini, yani AT-ST’yi almayı başardılar?

Bu Yeni Cumhuriyet tamamen çirkin bir şaka gibi. kimse ne ne yapacağını biliyor ne de etrafta neler olduğunu. Bu geriye kalan İmparatorluk hala güç ile bağı olan bebek ya da çocukları avlamak için paralı askerler tutuyorlar. Fakat anlatılmayan bir hikayede geçiyor olması, bizlere açıklanmayan bazı şeyleri anlatma ihtimalinin olduğunu gösteriyor ki bu da; Belki de Madanlorian bizlere bir sorunun cevabını verebilir: Nasıl oldu da First Order bu kadar geniş bir alana yayılarak çok etkili olabildi?

Daha fazla haber için beklemede kalın. Bir önceki makaleye buradan ulaşabilirsiniz ve daha fazla The Mandalorian haberi için buraya bakabilirsiniz.

Kaynak=Collider.com