The Mandalorian: Moff Gideon’ın Siyah Işın Kılıcı Nedir?

The Mandalorian’ın 8. bölümü ile dizi birinci sezonda, bazı soruları cevaplayarak son verdi. Özellikle Star Wars evreninde büyük bir önem taşıyan bir silahın geri dönüşü de dahil. Siyah ışın kılıcı geri döndü, ama yine yanlış ellere düştü.

Eğer, bir imparatorluk askerinin bu silahı kullanıyor olması kafanızı karıştırdıysa, sıkıntıya düşmeyin. Siyah ışın kılıcı ile ilgili bilmeniz gereken her şey ve nasıl Star Wars: The Clone Wars’a bağlandığını burada açıkladık.

The Mandalorian’da Siyah Işın Kılıcı Nereden Geliyor?


Star Wars evreni içinde Siyah ışın kılıcı en nadide olanlardan biri. Diğer geleneksel ışın kılıçlarının aksine, katana kılıcı vâri bir görünümü var ve daha az ses çıkarıyor. Hatta şekli bile diğerlerinden çok farklı – koyu siyah bir rengin üzerini beyaz bir parıltı kaplıyor.

Siyah ışın kılıcı Mandalorian kültüründe çok önemli bir eser. Tarre Vizsla adında çok eski bir savaşçı tarafından ortaya çıkarılmış. Ve ilk (bildiğimiz kadarıyla da tek) Jedi Order’a üye olmuş Mandalorian’dır. Bu olay filmlerden yaklaşık 1000 yıl önce yaşandı, çoğu Mandalorian ve tarihçi haricinde bu savaşçının hikayesi unutuldu.

The Mandalorian: Moff Gideon'ın Siyah Işın Kılıcı Nedir?

Tarre Viszla’nın ölümünün ardından Viszla’nın klanı Pre Viszla tarafından yönetilmeye devam etti ve Death Watch adını alarak bir terörist grubuna dönüştü. Pre Viszla çok akıllı bir olmadığınından olsa gerek, kendisi Darth Maul ve Sacage Opress ile bir anlaşma yaptı. Ani ve kaçınılmaz bir ihanetin ardından, siyah ışın kılıcı Darth Maul’a geçti ve kendisi bunu Death Watch grubunu kontrol etmek için kullandı. Bununla birlikte, grup içinde 2 tane kural koyuldu;

1-) Kılıcı hak etmek için onun sahibini yenmen gerek.

2-) Kılıcı kazanmak demek, grubun kontrolünü ele almak demektir. Star Wars fanları, en son bu kılıcı gördüğü zaman, kılıcın sahibi Bo-Katan Kryze’dı, kendileri Nite Owl adından bir Mandalorian ekibinin lideriydi.

Yani bu demek oluyor ki, Moff Gideon bir şekilde, Mandalorian’ların grup liderini öldürmeyi veya yakalamayı başarmış.

The Mandalorian teorilerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.