The Irishman’de Konu Alınan Jimmy Hoffa Kimdir?

Martin Scorsese’nin çıkaracağı- şu an çıktı- ‘The Irishman’ filmi Jimmy Hoffa’nın hayatından bahsediyor. Peki Al Pacino’nun canlandıracağı Jimmy Hoffa kimdir?

James Hoffa Brezilya, Indiana, ABD’de 14 Şubat 1913’te dünyaya gelmiştir. 11 yaşındayken ailesi Detroit’e taşınmış, 14 yaşında ise ailesine maddi durumda yardımda bulunmak için okulu bırakıp işlerde çalışmıştır.

Meydan okuyan doğası 1930’ların başlarında fark edilmeye başladı ve bu özelliği sayesinde Detroit’teki ‘Teamsters’ birliğinin (yerel 299 üyesi ile beraber) organizatörü olmaya hak kazandı. Hoffa bu birliğe katıldığı zaman birlikte sadece 75.000 üye vardı ama Hoffa’nın yardımı sayesinde bu sayı üç yıl içinde neredeyse üç katına çıktı. 1939’dan itibaren birlikte 500.000 kişi yer alıyordu ve 1950’lerde II. Dünya Savaşı sonrası bu sayı 1 milyonu bulmuştu. Hoffa’nın sunduğu en büyük katkı diğer birlik önderleriyle beraber birlikte yer alan yerel kamyon şoförlerini birleştirip ilçe şubeleri açmak sonrasında ise uluslararası bir şubeye bu süreç Hoffa ve Teamsters birliğinin 20 yılına mal oldu fakat sonunda bu Teamsters birliğinin ABD’deki kendi dalındaki en güçlü organizasyonlardan biri olmasını sağladı.

Bu ilçe şubelerinin kattığı üye sayısı kamyon şoförleri ve depo çalışanlarına işlerine daha iyi olanak sağlamasında yardımcı oldu. Ancak Hoffa tarafından yönetilen bazı ilçe şubeleri özellikle Detroit taraflarında olanlar mafya tarafından etkilenmişti. Hatta bazı durumlarda mafya ilçe birliklerini kontrol altına almıştı. Kamyon şoförleri bu birliğin sağladığı imkanlar ve yaptıkları grevler yüzünden paralarına ulaşamıyorlardı, bu yüzden Hoffa bu çetelerle gizli antlaşmalar yaptı.

The Irishman'de Konu Alınan Jimmy Hoffa Kimdir? - Geekrobats

1930-1940 yıllarında Hoffa kendisi adına o kadar iyi bir iş çıkarıyordu ki II. Dünya Savaşına katılmaması adına izin almıştı çünkü kendisinin bir birlik önderi olarak ülkesine daha büyük konusu hakkında tartışmış ve sonunda ise haklı çıkmıştı. 1957’de Teamsters’ın başkanı dolandırıcılık ile suçlandıktan sonra Hoffa başa geçti. Başa geçtikten sonra birliği genişletmek olan görevini Güney Amerika’da bulunan bütün kamyon şoförlerini tek bir ulusal sözleşme ile bir araya getirtti. Bu zaman diliminde, Hoffa suç çeteleri ile sahip olduğu bağlar yüzünden hep yargılanmalarla ve soruşturmalarla başa çıkması gerekiyordu. En büyük soruşturmalardan biri 1960 yıllarında John F. Kennedy ABD başkanı seçildikten sonra yapıldı. JFK’nin genç kardeşi Robert F Kennedy genel avukat olur olmaz suç çetelerine yapılmış en büyük saldırılardan birini yaptı. 1964’te yapılan suçlamalardan biri sonunda gerçek olduğu çıktı.

Büyük bir jüri üyesine rüşvet bahşetmekten dolayı Hoffa sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonradan ortaya çıktığı üzere birliğin emeklilik fonunu yanlış emeller açısından kullandığı için fazladan 5 yıla daha çarptırıldı, Hoffa’nın bu kredileri mafyalara dağıttığı öğrenildi. Toplamda 13 yıl hapiste yaşama çarptırılan Hoffa başarısız itiraz denemeleri sonra hapis cezasına 1967’de başladı ve başlamadan önce başkanlığını Teamsters birliği üyesi olan Frank Fitzsimmons’a devretti. Teamsters birliği başkanı olduktan sonra Fitzsimmons iletişimini Hoffa ile keserek birliğin gücünü diğer üyelere de yaydı ama gücün çoğunu hala kendi elinde bırakmıştı.

Beş yıl sonra Hoffa o an ki ABD başkanı Nixon tarafından serbest bırakılmıştı. Çıktıktan sonra Hoffa, Teamsters Birliği’ne 1980’e kadar bir katkıda bulunamayacağı için öfkeliydi çünkü Teamsters birliğinin şuan ki liderleri Nixon’dan bu ayrıcalıkları istemişti. Hoffa eskiden sahip olduğu güce tekrar kavuşmak için taleplerde bulundu fakat herkes tarafından reddeliyordu ve bu da eskiden sahip olduğu etkisinin azalmasına sebep oldu. Hoffa bu edindiği başlığa hemen geri dönemeyeceğini anlayınca Detroit’e geri döndü planı başlangıcında yaptığı gibi yerli 299 kişiyle işe koyulmaktı fakat 30 Temmuz 1975’te saat 2.45 sonrası bir restoranın otoparkında kayboldu. Hoffa o restorana gitmeden önce birlikte bulunan birkaç işteşine o restorana iki mafya üyesi ile buluşmak için gittiğini söylemiş fakat bahsettiği üyeler o gün restoranın yakınında bile bulunmamışlardı.

The Irishman'de Konu Alınan Jimmy Hoffa Kimdir? - Geekrobats

FBI, Hoffa’nın nasıl kaybolduğu hakkında hala bir sonuca ulaşamadı ve araştırma hala cevapsız bir durumda. Jimmy Hoffa kayboluşundan yedi yıl sonra kayıtlara ölü olarak kaydedildi. Nasıl kaybolduğu hakkında birçok teori var fakat en önemli olanlardan biri ve büyük ihtimal filmde görebileceğimiz bir sahne ise mafya için çalışan bir suikastçi ve Hoffa’nın yakın dostu Frank ‘The Irishman’ Sheeran’ın itirafı. Hayatının sonlarına doğru yazar Charles Brandt’e bir itirafta bulundu. Kendisi ve yanındaki diğer iki mafya üyesi ile beraber Hoffa’yı Detroit’teki bir eve götürdüler. Eve sadece Hoffa ve Sheeran girdi ve Sheeran patronunun ona verdiği emirler yüzünden Hoffa’yı vurdu ve cesedini yaktı. DNA testlerine göre bu doğru çünkü Hoffa’nın saçı Sheeran’ın sürdüğü arabada bulundu. FBI mafyanın bir daha Hoffa’nın yapacağı işlerle uğraşamayacağı için Hoffa bir daha işe koyulmadan olayı kökünden kazıdıklarını düşünüyor.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

İşte Netflix, Jimmy Hoffa’nın hayatının sırlarını filme uyarlayıp bizlere umarız ki güzel bir deneyim sunmak amacıyla bu filmi çıkarma kararı almış. Trailer’ını aşağıdan izleyebilirsiniz: