Çizgi RomanTest

The Flash Ailesi Hakkındaki Bilgilerinizi Test Edin!

Popüler bir karakter olan The Flash’a, ne kadar hakimsin?  The Flash ailesindeki herkesi tanıyor musun? Hemen testi çöz ve karakter hakkındaki bilgini test et!

DC evrenindeki speedsterların gücünü aldığı kaynak nedir?

Correct! Wrong!

Mark Waid tarafından yaratılan speedforce, başka dünyadan olan ve sonsuz hıza sahip olan bir kaynak. Flashların Speed Force'a güçlü bağlantıları varken Wally ana hatlarıyla onu kullanabilir, Barry onu üretebilir. Jay Garrick'in Speed Force ihtiyacı olmasa da Speed Froce olmadan gücü azalıyor. Eğer bir speedster ölmek üzereyse Speed Force onları içine çeker ve onlarla birleşir.

Iris, Barry Allen'ın The Flash olduğunu nasıl öğrendi?

Correct! Wrong!

Barry, Iris'le evlenmesine rağmen, The Flash olduğunu saklamayı sürdürdü. Süper güçlerine sahip olmasının sağlayan kazanın kendisini çocuk yapmaktan alıkoyacağından endişelenen Barry, birinci evlilik yıl dönümlerinde Iris'e söylemeye karar verdi. Barry sırrını söylediğinde Iris, çoktan bildiğini söyledi. Balayı gecelerinde uyuya kalan Barry, farkında olmadan konuşmaya başladığında Iris hala uyanıktı, böylece öğrenmiş oldu.

Soğuk tavrı ve soğuk silahı ile bilinen The Rogues'un lideri kimdir?

Correct! Wrong!

Captain Cold, gerçek adıyla Leonard Snart, zaman zaman üyeleriyle anlaşamasa da The Rogues'un lideridir. Atomları durma derecesinde yavaşlatıp etkisinde kalan kişileri ölümün kıyısına getiren bir soğuk silahı vardır. Acımasız olduğu kadar da zeki olan Snart, kısa bir süreliğinde Justice League of America'ya da katılmıştır.

Barry'nin New 52'da birlikte olduğu adli tıp uzmanı kimdir?

Correct! Wrong!

Flashpoint'ten dolayı Barry'nin Iris West ile olan ilişkisi silindi. Central City Polis Departmanı'nda adli tıp uzmanı olarak çalışan Patty Spivot, New 52'da bir süreliğine Barry ile birlikte olmuştur. Iris West ile sadece bir kere kötü bir randevuya giden Barry, onunla tekrar iletişime geçmemiştir. Barry ve Patty'nin çok güzel bir ilişkisi vardı, hatta Barry The Flash olduğunu söylemişti. Gelecekten gelen bir katil yüzünden korkan Patty, Central City'yi terk etti ve bir daha geri dönmedi.

Wally biraz çapkın olmasına rağmen en sonunda birlikte olduğu Central City'nin korkusuz muhabirinin adı neydi?

Correct! Wrong!

Wally The Flash olduğu ilk günlerde çapkın ve saygısız bir pislik olması ile ün salmıştı. Her ne kadar bir kısmı Barry'nin yerine geçme korkusundan olsa da bu kişiliği en sonunda Linda tarafından dizginlendi. Mantıklı tavırlarıyla ve Wally'nin çift kişiliğinden etkilenmese de kısa süre sonra ikili açıklanamaz şekilde birbirlerine aşık olduklarını fark etti. Wally'nin Linda'ya olan aşkı onu birçok tehlikeli durumdan kurtulmasına yardım etti.

Wally West The Flash olduğunda neden halka kimliğini açıkladı?

Correct! Wrong!

Crisis on Infinite Earths çizgi romanında Barry Allen Multiverse'i kurtarırken hayatını kaybetti. Eski Kid Flash Wally West, The Flash kimliğini aldı. 1987'de çıkan The Flash #1'de Wally halk arasında maskesini çıkarıp kendisinin ve Barry'nin kimliğini ifşa etti çünkü dünyadaki herkesin Barry'nin fedakarlığını bilmesini istedi. 2003'te Hal Jordan (The Spectre) insanların hafızasından silene kadar Wally'nin kimliğini tüm dünya biliyordu.

Flashpoint evreninin oluşmasını sağlayan Flash kimdir?

Correct! Wrong!

Barry Allen hiçbir gücünün olmadığı bir dünyada uyanır. Bir süre sonra Barry, bu yeni evrenden kendisinin sorumlu olduğunu öğrenir: Barry zamanda geri koşar ve annesini Reverse-Flash'tan kurtararak zamanda kelebek etkisi yaratır. Barry annesinin ölmesine izin vererek tarihi düzeltir ama zamanda çatlak oluşur. Bunun sonucunda New 52 oluşur.

Barry Allen'ın hayatının aşkı olarak bilinen hırslı Central City muhabiri kimdir?

Correct! Wrong!

Barry Allen ile aynı sayıda ortaya çıkan Iris West, Barry'nin hayatının aşkı ve nihai eşidir. Yıllar boyunca birbirlerini kovalamış olmalarına rağmen Iris, Barry'nin sürekli olan gecikmelerinden ve aniden ortadan kayboluşlarından dolayı çok sinirlenir. Yetenekli ve saygı duyulan bir araştırmacı gazeteci olan Iris, gelecekte "The Flash'ın Hayat Öyküsü"nü yayınlayarak üne kavuşur. New52 başladığında birlikte değillerdi, sadece bir tane başarısız randevuları olmuştu. Neyseki Rebirth ile tekrar bir araya geldiler.

Kid Flash, genç kahramanlardan oluşan hangi takımın kurucu üyesidir?

Correct! Wrong!

1964'te The Brave and The Bold #54'te ilk defa ortaya çıkmıştır. Kurucu üyeleri olan Robin, Kid Flash ve Aqualad birlikte bir kasabayı Mister Twister'a karşı kurtardıktan sonra akıl hocalarının onaylarını almışlar ve bir takım olmuşlardır. Yıllar boyunca gittikçe genişleyen takımda Wally her zaman bir Titan sayılmıştır. İlerleyen zamanlarda diğer Kid Flashlar da takıma dahil olmuştur.

Bilim insanı olan Golden Age Flash'ı kimdir?

Correct! Wrong!

1940'ta Flash Comics'in ilk sayısında ilk çıkışını yapan üniversite öğrencisi Jay Garrick, sigara arasındayken aşırı su buharı solur. İnsanüstü hızda koşma yeteneğini kazanan Garrick, babasının 1. Dünya Savaşı'ndan kalma kaskını giyerek ilk Flash olur. Daha sonra açıklandığına göre buhar gizli metageni tetikleyerek Jay'e süper hızını kazandırdı. Diğer Flashlardan farklı olarak, speed-force'a bağlı olmadan koşabiliyor ve buna rağmen ses hızından hızlıdır.

Barry Allen'ın kurucusu olduğu süper kahraman takımının adı nedir?

Correct! Wrong!

İlk çıkışlarını The Brave and The Bold #28'de yapan Justice League of America, yeterince popüler olmayan karakterleri satmak için başvurulmuş bir yöntemdi. Starro'ya karşı birleşen takımın orijinal kurucuları Wonder Woman, Green Lantern, The Flash, Aquaman ve Martian Manhunter'dı. Daha sonrasında Batman ve Superman'i yedek üyeler olarak ekledikten sonra takım, DC evreninde sürekli görülür oldu. The New 52 ile takımın kurucu üyeleri The Flash, Green Lantern, Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman ve Cyborg oldu.

Barry Allen'ın Flash olarak 1956'daki çıkışıyla, çizgi romanlarda hangi çağın başladığı söylenir?

Correct! Wrong!

2. Dünya Savaşı'ndan sonra süper kahraman çizgi romanlarının satışlarında düşüş başlarken korku ve suç çizgi romanları piyasaya hakim olup, çizgi romanların Altın Çağı'nı bitirdi. 1956'ta Showcase #4 ile ilk çıkışını yapan yenilenmiş Flash ile çizgi romanların Gümüş Çağı başladı. Gümüş Çağ'da günümüzde hala popüler olan birçok karakter yaratıldı. Gümüş Çağ 1970'te sona erdi ve Bronz Çağ başladı.

Iris West'in yeğeni The Flash'ın yardımcısının kahraman adı nedir?

Correct! Wrong!

1960 yılında ortaya çıkan Wally West, The Flash'ın en büyük hayranı ve her ne kadar tek üyesi kendisi olsa da The Flash Hayran Klubü'nün başkanlığını gururla yapmaktadır. Halası Iris, Wally'yi The Flash'la tanıştırır. The Flash süper güçlerini nasıl kazandığını gösterirken şimşek ikinci kez çarpar ve Wally Kid Flash olur. Daha sonrasında Barry'nin yerine geçip The Flash olan Wally, Flashpoint ile evren sıfırlanmadan önce 20 yıl boyunca The Flash olarak hayatlar kurtarır.

Wally ve Linda'nın ikizlerinin ismi nedir?

Correct! Wrong!

Zoom Linda'ya saldırınca Linda düşük yaptı ve çocukları Jai ve Iris "Irey" West'i kaybetti. Dokuz ay sonra Wally yanlışlıkla tarihi değiştirdi ve Linda ikizlere doğum gerçekleştirdi. Alternatif bir evrene götürülen ikizler, güçlerini kontrol edemedikleri için hızla birkaç yıl büyüdüler. Jai ve Iris onları öldüren tek Speed Force bağlantısı paylaştıklarını fark ettiler. Iris kardeşinin hayatını kurtarmak için onun güçlerini aldı ve ikinci Impulse oldu.

New 52 evreninin Wally West'inin yeni Reverse Flash ile olan bağlantısı nedir?

Correct! Wrong!

Daniel West, Reverse Flash, bir oğula sahipti ama bunu ona söylemeyip amcası gibi davrandı. Wally bunları öğrendiğinde ilişkilerini düzeltmek için çok geçti. Yakalanıp Belle Reve'e gönderilen Reverse Flash, patlamak üzere olan bir köydeki çocukları kurtarırken bir Suicide Squad üyesi olarak öldü.

The Flash'ın koruduğu ikiz şehirlerin isimleri nelerdir?

Correct! Wrong!

Jay Keystone City'de yaşarken, Barry Central City'de yaşıyor. Orijinal olarak iki şehir de farklı dünyaların aynı lokasyonunda bulunsa da, Crisis on Infinite Earths'te Missouri Nehri tarafından ayrılan ve büyük bir köprü ile birleşen kardeş şehirlerdir.

Aynaların içinden geçebilen The Rogues üyesi kimdir?

Correct! Wrong!

İki tane Mirror Master vardır. İlk Mirror Master, Sam Scudder, hükümlü bir tutsak iken ona ayna yapma görevi verilmiştir. Aynalardan birini yanlış kimyasal ile temizleyen Sam, aynanın güç kazandığını fark etmiştir ve bu gücü nasıl kullanacağını öğrenip işlediği suçlarda kullanmıştır. Scudder, Crisis on Infinite Earths hikayesinde ölür ve yerine paralı asker olan İskoç Evan McCulloch geçer. New 52 ile Scudder tekrar Mirror Master olmuştur.

Wally West Kid Flash iken cisimlerin içinden geçmeye çalıştığında ne olur?

Correct! Wrong!

Barry Allen The Flash olduktan sonra moleküllerini titreştirerek katı objelerin içinden geçebileceğini öğrendi. Wally West'in şansına onun titreşim frekansı farklı olduğundan içinden geçmeye çalıştığı cisimler patlardı. Wally zamanla bu etkiyi azaltarak cismin içinden nasıl geçilebileceğini öğrendi. Rebirth evreninde Wally'nin katı cisimlerin içinden sorunsuzca geçebileceği gösterildi.

Jay Garrick, 2. Dünya Savaşı sırasında kurulan hangi süper kahraman takımının kurucu üyesidir?

Correct! Wrong!

Jay, Justice Society of America'nın ilk başkanı ve kurucu üyesi olarak hizmet etti ama birkaç yıl sonra ayrıldı. JSA genel olarak yeni kahramanları eğitip onlara akıl hocalığı yaparak birçok kez tekrar karşımıza çıktı. Her ne kadar New 52 evreninde yer almasalar da, Dünya-2'de dünyayı korumaya devam ettiler.

Barry'nin kostümünden yapamayan Wally, kendi kostümünü yaparken hangi eşsiz maddeyi kullandı?

Correct! Wrong!

Wally'nin bacakları kırıldı ve bir süre kahramanlık yapamadı. Speed Force'u kullanmada ustalaşan Wally, bacaklarını kullanmasını sağlayacak bir kostüm yarattı. Wally kostümünü giymek için yüzük yerine Speed Force'u kullanırdı. Bu yeteneği, kostümünü her an yeniden dizayn ederek gerekli durumlarda koruyucu lensler gibi eklemeler yapmasına olanak sağladı.

Hemen The Flash'a dönüşebilmek için Barry kostümünü nerede tutuyor?

Correct! Wrong!

Barry'nin özel olarak tasarladığı yüzük, karakterin bilim kurgu ve süper kahramanlıkla karışımının klasik bir örneğidir. Altın kaplamalı ve üzerinde The Flash'ın simgesini bulunduran hafif çıkıntılı küçük bir yüzüktür. Çıkıntıya basınca kostüm yüzükteki gizli bölmeden çıkıp genişliyor. Kostüm normal boyutuna ulaşınca Barry süper hızında giyiniyor.

Wally öldükten sonra hangi speedster The Flash olmuştur?

Correct! Wrong!

Superboy-Prime'ı kandırmak için Bart, alternatif evrene giden Jay, Wally, Linda ve ikizleri takip etti fakat sonrasında ayrı düştüler. Bart daha sonra Barry'nin kostümünü giyerek ve birkaç yıl daha yaşlı olarak geri döndü ve Superboy-Prime'ı yenmeye yardım etti. Daha sonrasında Speed Force'un yok olduğu sanıldı ve Bart da emekli oldu. Ama aslında Speed Force Bart'ın içindeydi ve onu öldürüyordu. S.T.A.R. Laboratuvarları'nın da yardımı ile Bart Speed Force'u kontrol altına almayı başardı ve Barry'nin üniformasının biraz değiştirilmiş hali ile yeni The Flash oldu.

New 52 evreninde Jay Garrick'e güçlerini veren tanrı hangisidir?

Correct! Wrong!

Apokolips'e karşı kaybedilen bir savaşta Dünya'ya düşen Roma tanrısı Merkür, sevgilisi Joan tarafından terk edilen üniversite öğrencisi Jay Garrick geleceğini düşünürken onu bulunduğunda neredeyse ölmek üzereydi. Jay'de potensiyel gören Merkür, ölmeden önce ona süper hız gücü verdi.

Ne zaman bir speedster ölse, onları ziyaret eden ölümün garip ruhu kimdir?

Correct! Wrong!

Çürüyen iskeletin siyah bir Flash kostümü giymesi olarak tasvir edilen Black Flash, Speed Force'tan gelip ölen speedsterların ruhunu alır. 1998'de Grant Morrison, Mark Millar ve Ron Wagner tarafından yaratılan Black Flash, ilk çıkışında Wally West'in hayatını almaya gelir ama onun yerine Linda'nınkini alır. Perişan hale gelen Wally neredeyse süper kahramanlıktan emekli olacaktır ama kendini toparlar ve Black Flash ile zamanın sonuna kadar yarışır ve Linda'yı hayata geri getirir.

Düzenli olarak The Flash'a destek olan primatlardan oluşan şehir hangisidir?

Correct! Wrong!

Afrika ormanlarının derinliklerinde saklı olan Gorilla City, ilk kez 1959'da The Flash'ın sayfalarında ortaya çıktı. İleri derecede gelişmiş goril ırkının olduğu şehir, yüzyıllar boyunca yaşamış ve ırkının geri kalanıyla birlikte evrimleşmemiş kralları Solovar tarafından kurulmuştur. Gorilla City aynı zamanda dünyayı yönetmek isteyen ve sadistik bir telepat olan Gorilla Grodd'un da evidir.

Captain Cold'un sadık dostu ve aynı zamanda en azılı düşmanı olan The Rogues üyesi kimdir?

Correct! Wrong!

Heat Wave, bir diğer adıyla Mick Rory, tüm ailesi içindeyken evini yakıp onları öldüren, ateşe saplantısı olan bir pyromaniac (yangın çıkarma meraklısı). Evini yaktıktan sonra kaçan Rory pyromaniası yüzünde bir yerde uzun süre duramadı. Bir süre sonra kendisini Central City'de kendisini ateşten koruyan bir kıyafet ve The Flash'ın botlarını eritecek kadar sıcak ateş püskürten bir silahla soygun yaparken buldu. Bir süre sonra Captain Cold ile tanışıp The Rogues'a katıldı.

Wally The Flash olduğunda Barry'den yavaş olmasının sebebi neydi?

Correct! Wrong!

The Flash olduğu ilk yıllarda Wally, ses hızını geçemiyordu. Bunun nedeni, Kid Flash iken kendini yavaşça öldürdüğü için erken emekli olmak zorunda bırakan hastalık olduğunu sanılıyordu. Ama birkaç yıl sonra Max Mercury'nin de yardımıyla Wally, Barry'nin yerine geçme korkusundan dolayı oluşan psikolojik nedenlerle gücünü kullanamadığını fark etti. Wally bunu kabul ettiğinde Barry'nin en yüksek hızını rahatça geçti.

64. yüzyıldan gelip, gelecek teknolojisini kullanarak sihirbaz olduğunun söyleyen The Rogues üyesi kimdir?

Correct! Wrong!

Abra Kadabra'nın yaşadığı dönemde teknoloji o kadar gelişti ki sihirli şeylere olan ilgiler yok oldu. Kadabra zamanda yolculuk ederek geçmişe geldi ve gelişmiş teknolojisini kullanarak sihir showları sergiledi. Showlarına kimse katılmayınca sinirlendi ve insanların showlarına katılmaycak kadar dikkatini dağıtan şeyleri yok etmeye karar verdi ve böylece The Flash ile karşı karşıya geldi. DC Rebirth ile Abra Kadabra, Wally West'i Speed Force'a hapseden (ve bunu yaparken kendisi de orada sıkışan) kişi olduğunu iddia etti.

Suicide Squad üyesi olan ve The Flash ile savaşmak için daima geri gelen bu Avustralyalı suçlu kimdir?

Correct! Wrong!

Captain Boomerang, bir diğer adıyla George "Digger" Harkness, Avustralyalı bir hırsızdır ve hileli bumerangları ile bilinir. Çocukken babasını etkilemek adına bumerangları atmayı ve kendi bumeranglarını yapmayı öğrendi. Central City'ye gelen Harkness, The Rogues'a katıldı.Captain Boomerang yakalandıktan sonra Belle Reve'e gönderildi ve Amanda Waller'ın Suicide Squad'ının bir parçası haline geldi.

Hırsızlardan oluşup yıllar boyunca Flash'a karşı (bazen de yanında) savaşan takımın adı nedir?

Correct! Wrong!

Captain Cold tarafından yönetilen The Rogues, Barry Allen'dan itibaren bütün Flashlarla karşılaşmışlardır. Heat Wave, Mirror Master, Abra Kadabra, Weather Wizard ve daha birçok üyesi olan takım, genel olarak önemsiz suçlarla ilgilenmişlerdir. Gerekli olmadıkça öldürmemeleri ile bilinirler. The Flash'la eşsiz bir ilişkileri olan The Rogues, bazı durumlarda onunla takım olmuşlardır. Hatta Captain Cold, bir süreliğine Justice League of America üyesi bile olmuştur.

The Flash Ailesi Hakkındaki Bilgilerinizi Test Edin!
Daha İyi Olabilirdi

The Flash Ailesi ve kötüleri hakkındaki biligini geliştirmelisin. Çizgi roman okumaya devam!
Güzel!

Birçoğuna göre daha fazla bilgi sahibisin. Araştırmaya ve okumaya devam!
Muhteşemsin!

The Flash Ailesi ve kötüleri hakkında bir sürü şey biliyorsun. Böyle devam!

Share your Results:

Etiketler

Veli Tekin

Her şeyden biraz biraz anlayan, araştırma yapmayı seven ve pes etmeyen bir kahve tiryakisi. Sade ve şekersiz. Ve biraz da çikolata. Anladınız siz
Başa dön tuşu
Kapalı