Az Bilinen Türk Yapımı En İyi Fantastik Dizi: Şubat - Geekrobats

Az Bilinen Türk Yapımı En İyi Fantastik Dizi: Şubat

Türkiye’de fantastik film ve dizi alanı pek gelişmiş değil. Yapılan dizi ve filmler genel anlamda başarısız ve tatmin edici değil. Bez Bebek, Sihirli Annem, En İyi Arkadaşım ve Selena dizileri dönemlerinde belirli reyting elde etse de tam anlamıyla olmuş değillerdi. Ama Türkiye’de az bilinen ve gerçekten başarı olan diziler var. Bunlardan biri de Şubat. Dizi, Emin Gürsoy ve yaratıcı yönetmen Onur Ünlü’nün eseri. Dizinin kadrosunda Alican Yücesoy, Melisa Sözen ve Özkan Uğur gibi tecrübeli oyuncuları bulunduruyor.

Nedir Bu Şubat?

Bir yetimhane yangınında yüzünün bir kısmı yanan Şubat, toplayıcılık yaparak geçinen Aziz Bey tarafından kurtarılır. Şubat’ın sahip olduğu bir bilgi ve sahip olduğu güç, kısa sürede Aziz Bey tarafından keşfedilir. Aziz Bey, 20 sene boyunca Şubat’ı gözlerden uzak bir şekilde büyütür. Ta ki Şubat bir gün “gerçek” dünyaya çıkana kadar… Yağmur ise zamanının ünlü doktorlarından Cihan Çankaya’nın kızıdır.

Amerika’daki gazetecilik stajının ardından ülkesine dönen Yağmur, bir televizyon kanalında muhabir olarak çalışmaya başlar. Hırslı bir yapıya sahip olan Yağmur, arzuladığı çıkışı bir türlü yakalayamamıştır. Bir gün haber peşinde koşan Yağmur’un yolu bir cinayet mahallinde tesadüfen Şubat’la çakışır.


Diyeceksiniz ki hani fantastik olay, işte asıl olaylar burada başlıyor bundan sonrası ağır spoiler içerir. Diziyi izleyecekseniz burayı okumayın.

Yağmur’un babasından kalan bir klinik var. Bu kliniği annesi yönetiyor. Klinik, illegal olarak insana süper kuvvet ve hızlı iyileşme gibi özellikler kazandırmaya çalışan haplar üretiyor. Şubat da ilk deneklerden biri olur. 5 yaşındayken kahramanımız yetimhaneden düzenli olarak alıp deneyler yapılıyor.

Az Bilinen Türk Yapımı En İyi Fantastik Dizi: Şubat - Geekrobats

Neden Şubat Dizisini İzlemelisiniz?

Şubat dizisi, kaliteli ve özgün bir senaryoya sahip. Bu dizinin senaryosu yabancı yapımcılar tarafından istenilmesine rağmen Onur Ünlü senaryoyu vermemiştir. Ayrıca TRT‘den izlenebileceği gibi yanı sıra Youtube ve Netflix‘den de izleyebilirsiniz. Türk dizilerine yeni bir soluk getirmesinin yanı sıra genel gelmiş Türk anlayışının da dışında bir dizi.

Ülkemiz insanları yeniliklere fazla açık değil, süregelen dizileri izlemeyi, yeni dizilere şans vermemeyi, her şeyi eleştirmeyi, eleştiremediklerinde de görmezden gelmeyi tercih ediyorlar. Kısacası Şubat dizisi, Türkiye’deki süregelmiş dizi anlayışına aykırı olması ve reklamının fazla yapılaması sebebiyle gerekli ilgiyi çekemedi, bu sebeple final yapmak zorunda kaldı.

“Yarayla alay eder yaralanmamış olan.”