Sömestr Tatilinde İzlemelik 5 Film Önerisi - Geekrobats

Sömestr Tatilinde İzlemelik 5 Film Önerisi

Sömestr tatili başladı, okulun ardından hepimiz rahatlamak istiyoruz. Mâlum kış tatilindeyiz çoğu kişi tatilin tadını çıkarıp eğlenmeye baksa da bazılarımız evinde sıcak çikolata içmeye mâhkum. Eğer sizde boş zamanınızı film izleyerek değerlendirmeyi sevenlerdenseniz, alın size 5 film önerisi;

1- Back to the Future (1985)

Sömestr Tatiline Özel 5 Film Önerisi

Öncelikle bu film üzerine söyleyecek çok söz var fakat sizi en iyi şekilde eğlendireceğine temin ederim. Üstelik zamanda yolculuk filmleri arasında bir başyapıt olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Hikâyeden bahsedecek olursak;

Çılgın bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuk  yapabilen bir araç geliştirir. Bu makineyi ilk kullanma fırsatı yakalayan kişi ise çılgın bilim adamı Dr. Brown’ın yardımcısı genç Marty’dir. Fakat bir aksaklık sonucunda 30 yıl geriye yani ebeveynlerinin nesline gönderilir. Marty’nin burada yaptığı ufak bir hata sonucu kendi kaderini bile değiştirir. Marty ise yaptığı bu hatayı çılgın bilim adamı Dr. Brown’ın da yardımıyla yeniden geçmişe giderek düzeltemeye çalışır.

Tür: Komedi, Bilim Kurgu

IMDb: 8,5

2- Truman Show (1998)

Sömestr Tatiline Özel 5 Film Önerisi

Jim Carrey severseniz bu film tam size göre. Bu film size yaşadığınız hayatı dâhi sorgulatacaktır. Biraz konusundan bahsetmek gerekirse;

Dünyadaki en güzel adalardan birinde yaşayan halk kralların bile imreneceği bir kasaba hayatı sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne tuhaf ve rahatsız edici bir biçimde mutlu uyanıp günü tek bir sorun bile yaşamadan sonlandırır. Filmin baş karakteri Truman da bu şanslı insanlardan biridir.

Garip şekilde güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü düşündüğü babasını caddede gördüğü zaman bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar. Bunun üstüne hayli garip olaylar yaşayan Truman kendi hayatını sorgulamaya başlar. Başına fazlasıyla tuhaf olaylar gelen Truman yaşadığı ütopik hayatın gerçekliğini araştıracaktır.

Tür: Komedi, Drama, Bilim kurgu

IMDb: 8,1

3- Fight Club (1999)

Sömestr Tatiline Özel 5 Film Önerisi

Komplo teorisi tadında ve sizi çok şaşırtacak bu film aynı zamanda Brad Pitt’in oyunculuğuyla da süslenmiş. Konusu ise;

Jack ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Fakat hayatı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hâl almıştır.  Kısmen sosyal olmayan, ailesi ve hiçbir arkadaşı olmayan Jack, doktorunun tavsiyesiyle kanser hastalarının terapi grubuna katılır.  Jack burada psikolojik olarak yer edinir.

Bir iş yolculuğu sonrası evinin yanmış olduğunu öğrenen talihsiz Jack, arayabileceği tek kişinin iş yolculuğu sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olduğuna karar verir. Bir sokak köşesinde dertleştikleri sırada Tyler Jack’i kendisine vurması için kışkırtır. Tyler ve Jack arasında başlayan bu kavga Jack’in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack tuhaf bir bağ kurduğu Tyler’ın evine taşınır ve Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübü kurarlar. Bu kulüpte sayıları 50 civârında genç erkek günlük hayatın monotonluğunu üzerlerinden atmak amacıyla dövüşmektedir. Bu kulüp kısa sürede fazlasıyla popülerleşir. Tyler Durden ise başlattığı bu çılgınlığın tanrısı kabul edilir.

Tür: Drama

IMDb: 8,8

4- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Sömestr Tatiline Özel 5 Film Önerisi

Başrölde her kılığa girebilen başarılı oyuncu Jack Nicholson yer alıyor. 1975’te 5 Akademi Ödülü alan bu film eminim izlerken sizin de nefesinizin kesilmesine sebep olacak. Konusu ise şöyle;

Randle P. McMurphy ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mâhkumdur. McMurphy hapisten kaçmak amacıyla deli numarası yaparak kendini daha az güvenlikli ve içinde “o” nun deyimiyle kaçıkların olduğu akıl hastanesine aldırır.
Orada hastalarla bir bağ kuran “özgür ruhlu”  McMurphy yeni dostlarının yatıştırıcı ilaçlarla uyuşturulmasına göz yumamaz. Sinema tarihinin belkide en soğuk ve canavar ruhlu hemşiresi hemşire Ratched’i karşısına alır ve koğuştaki herkesin kaderini değiştirebilecek bir savaş verir.

Tür: Drama

IMDb: 8,7

5- Gifted (2017)

Sömestr Tatiline Özel 5 Film Önerisi

Chris Evans ve Mckenna Grace’in başrollerini paylaştığı ve izleyenleri derinden etkileyen rolleri ile sizi ağlatabilecek filmlerden. Octavia Spencer’ın da rol aldığı film, izlemeye değer.

Frank Adler yeğeni Mary’yi Florida’nın sahil kıyısındaki bir kasabasında yetiştiren bekar bir adamdır. Mary’nin normal bir çocukluk geçirmesini isteyen Frank’in planları, annesi Evelyn’in 7 yaşındaki Mary’nin üstün matematik zekasını öğrenmesi ile suya düşüyor çünkü Evely’nin torunu için planları vardır ve bu planlar sonucunda Frank ve Mary ayrı düşebilirler.

Tür: Drama

IMDb: 7,6