Shazam! 6 Güç İnceleme! [Spoiler Yok]

Öncelikle Shazam! 6 Güç, 2019 yılı yapımı DC Comics tarafından çekilen bir Süper-kahraman filmi olduğunu belirtmekle başlayalım. 5 Nisan 2019 tarihinde Türkiye’de vizyona girmişti. Yıllardır süren davalar sonucu DC’nin Captain Marvel isminden olması, Shazam! kelimesini ortaya çıkardı.

Shazam! 6 Güç İnceleme! - Geekrobats

Hikayeye giriş klasik DC filmlerinin karanlık havasını göz önünde bulundurarak başlıyor fakat bu atmosfer kısa sürede daha renkli bir hale gelebilir. Hikayemizin başrolü Billy Batson, çocukluğunda annesi tarafından kaybedilmesiyle, yıllar yılı koruyucu ailelerin yanında kalarak geçiriyor. Bu süre zarfında annesini aramayı da ihmal etmiyor tabii ki. Çok uzatmadan hepinizin merak ettiği, gücü nasıl elde ettiği kısmı anlatmaya geçebiliriz. Büyücülerin sonuncusu ‘Thaddeus Sivana‘ hikayeye dahil oluyor.

Tüm konseyi öldürülen ve yedi ölümcül günahın karşısında yapayalnız savaşmak zorunda kaldığı için gücü azalan büyücü, yerine geçmesi için Süleyman’ın bilgeliğini, Herkül’ün güçlü oluşunu, Atlas’ın dayanıklığını, Zeus’un gücünü, Aşil’in cesaretini ve Merkür’ün hızını yani Shazam’ı verebileceği, saf kalpli, masum bir şampiyon arıyor. Bu arayış süreci içinde birçok çocuğu deneye tâbii tutuyor. Son olarak Billy Batson ile yolları kesiştiğinde de hikâye başlıyor.

Shazam! 6 Güç İnceleme! - Geekrobats

Billy, süper güçleri elde etmesinin ardından, dönüştüğü kişi 30’lu yaşlarında boylu poslu, kaslı bir adam oluyor. Bu ‘büyümüş’ halini oynayan Zachary Levi’nin başarısını da es geçmek mümkün değil. İlk başlarda, 14 yaşındaki bir çocuğun bu tür süper güçleri elinde bulundurmasıyla nasıl şaklabanlıklar ortaya çıkarabileceğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Burada da devreye Billy’nin yancısı Freedy Freeman giriyor. İkilinin çektiği videolar Youtube’da bir hayli beğeni topluyor. Bu kadar eğlencenin yanında elbet bir ‘Boss’ savaşı bulunmalı. Usta oyuncu Mark Strong’u, Dr. Sivana rolüne uygun görmüşler. Doktorun öne çıkan bir özelliği de, Billy’nin tam tersi bir o kadar ciddi ve intikam almaya odaklanmış durumda.

Shazam! 6 Güç İnceleme! - Geekrobats

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir konu daha, DC’nin espri işinde daha da yol katettiğini bu filmde görebiliriz. Yönetmen David Sandberg bu işi abartmadan, dengeli bir tonda yürütmeyi başarabilmiş diyebiliriz. Film yediden yetmişe her kesime hitap ediyor diye düşünüyorum. Aquaman’la karşılaştırma yapacak olursak, senaryo olarak Shazam! bir hayli önde gözüküyor. Aquaman’in basitliğinden kaçarak, sürpriz bir son eklemeyi de ihmal etmemişler.

Daha fazla uzatmadan, DC bu yıl geçtiği atağa ve kahramanların solo filmlerine hız kesmeden devam edecek belli ki.

EDİTÖRÜN PUANI: 7.7