DiziGüncel

Rick & Morty: 4. Sezon Prömiyerinde Her Morty Ölüyor

Pazartesi günü çıkan 4. sezonunun başlamasıyla beraber Rick and Morty geri döndü, eğer hala izlemediyseniz bu metni okumadan önce diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi Rick and Morty 1,2 ve 3. sezonu zaten çok tutulması üzerine Adult Swim firmasının 4. Sezonu çıkarmaması izleyicilere haksızlık olurdu ve ne kadar beklemiş olsak da o beklediğimiz gün geldi.

Dizinin ilk bölümü Rick’in artık ailesi ile arasındaki saygının eski zamanlara oranla azalmasını görerek başlıyoruz, Morty’e maceralarına katılıp katılmamak istediğini sorması gerekiyor ve Rick bundan aşırı derecede rahatsız. Sezonun ilk macerası Rick ve Morty’nin ölüm kristalleri denen, temas edildiğinde temas edene yaşayabileceği ölümleri gösteren ve seçtiği kararlar sonucu temas edenin yaşayacağı ölümü netleştiren olan bu kristalleri toplamaya gitmeleriyle başlıyor. Morty bu kristallerden birine sahip olduğunda gördüğü ve Rick’in sebep olduğu birçok ölüm vardı.

Bazı Ölümler:

  • Kuşlar tarafından ikiye bölünme
  • Alien filmindeki ‘facehugger’ tarafından saldırılmak
  • Kafasını asansör kapıları arasında sıkıştırmak
  • Zehirli dut yemek
  • Elektrikli sandalyede Anubis’in şahitliğinde ölüme çarptırılmak
  • Yüksek dozda eroin kullanması
  • Nükleer facia
  • Zehirli uzaylı makarnası ve birçok daha.

Rick & Morty: Her Morty Sezon Prömiyerinde Ölüyor -Geekrobats

Fakat Morty’nin odaklandığı ve yaşayabileceği bir ölüm vardı: Jessica (bütün dizi boyunca Morty’nin hoşlandığı kız) onu ne kadar sevdiğini söyleyerek yaşlılıktan ölüyordu. Morty bu ölümü yaşamak için ölüm kristali ile temasa geçiyor ki seçtiği tüm kararlar istediği ölüme götürsün diye ve bu seçimleri yaparken yanlışlıkla Rick’i öldürüyor. Rick evrendeki en zeki adam olduğu için diğer evrenlerde kurduğu klonlama makinelerinde kendi varlığını canlandırıyor (Kendi evrenindeki klonlama makinelerini 2. Sezon 7. Bölümde devre dışı bıraktı), fakat Rick’in kendi evrenine dönmesi neredeyse bütün bölümü alıyor çünkü her gittiği evren faşist bir distopya olduğu ortaya çıkıyor ve bu faşist yönetimde yabancı olduğu belli olup saniyesinde ölüyor.

Bölümün en sonunda Rick kendi evrenine dönmeyi başarıyor ve Morty öğreniyor ki eğer kristalin dediklerini uysaydı istediği yaşamı değil ölümü yaşayacaktı bunu bölümün after credits sahnesinde Jessica’nın büyüyünce ölüm döşeğinde olan insanlara onları sevdiğini söylediği bir mesleğe katılmak istediğini söylediğini duyarak öğreniyoruz.

Ölüm kristali Rick ve Morty’nin çıktığı serüvenlerin ne kadar tehlikeli olduğunu gözlerimizin önüne yine gösterse de, bu bölümden çıkarabilecek en büyük mesaj sadece yaşlılıktan ölmeyi hedefleyen birinin asla bir hayat yaşamayacağıdır ve böyle konuları bilim kurgu ağırlıklı bir şekikde ele alabilmeyi başaran bir dizidir Rick and Morty. Şimdiden yeni sezon dayanıklı başladı ve diğer bölümlerin neler içereceğini bekliyoruz.

Etiketler

Cem Çapkan

Yaklaşık 6 yıldır çizgi roman okuyorum ve bu hayatıma kattığım en renkli hobim oldu. Jack Kirby, Alan Moore, Jeph Loeb ve Tim Sale hayranıyım. Favori çizgi romanım yok hepsi birbirinden güzel çünkü. Kendinizi kısıtlamayın

Want to buy the best fake watches? Only we have the best price and quality - perfectwatches.io

Başa dön tuşu
Kapalı