Pet Sematary’de (Hayvan Mezarlığı) Yanlış Çocuk mu Öldürüldü?

Yeniden uyarlanan Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı), Stephen King’in romanıyla birçok başarı elde etmişti ve Gage yerine Ellie’yi öldürmek, en beklenmedik bir dönüş oldu. Fakat bu değişiklik düşünüldüğü kadar başarılı olmadı.

Karakterler

Louis Creed: Baba.
Rachel Creed: Anne.
Gage: Erkek çocuk
Ellie: Kız Çocuk

King’in orijinal romanında, Creed ailesi Ludlow, Maine’e taşındıklarında hayatları gayet yolunda giden bir ailedir. Bazı kötü olaylar bir yana – Louis bir araba kazasının kurbanını kurtaramaz ve Ellie’nin evcil kedisi kaçar ve ölür – Louis, ölüleri hayata geri getirebilecek derin bir doğaüstü mezarlık alanı olduğunu öğrenir ve kızının üzülmesine katlanamayarak kediyi oraya gömer ve tekrar canlanmasını sağlar. Bu olay, ailenin nihai çöküşü için rotayı belirler.

İki yaşındaki oğulları Gage öldürüldüğünde, Louis, Gage’i lanetli mezarlığa gömer, ancak eskisi kadar masum olmayan çocuk yıkıcı bir finale yol açıyor. Bu bahsettiğim olay filmin 1989 uyarlamasında idi. 2019 uyarlamasında, Gage, filmin orijinal kadrosundan sapılmayarak, aynı zamanda filmin tonunu ve duygusal ağırlığını değiştiren bir değişiklik olan ablası Ellie (Jeté Laurence tarafından oynandı) ile değiştirildi.

Bu yeni farkındalık unsurunu karaktere -Ellie’ye– odaklamak ilginç bir karar olmasına rağmen, Ellie asıl(gerçek) ölümüne kadar yaşamak için mücadele ediyor. Çünkü ruhunun huzuru bulamadığını hissediyor ve aynı acıyı, onun bu hale gelmesinde katkısı olan kişilere de çektirmek istiyor. Bununla birlikte, film onu sempatik bir karakter yapma eylemini sürdürmeye çabalamaktadır.

Korku türündeki filmlerin en fazla tekrarı hedef alan en büyük eleştirilerden biri, merkezdeki kötülüklerin insanlaştırılması ve bu da Ellie’nin en önemli sorunlarından biri. Çok fazla şey biliyor, çok fazla düşünüyor ve çok fazla şey söylüyor. Oysa Gage’in ölümünden gelen “göster, söyleme” yaklaşımı işleri daha basit ve çok daha kötü tutmuştu.

Yazarın Fikirleri

Öncelikle her ne kadar jumpscare olduğunu hissettiğiniz sahneler olsa da, farkında olmadan geriliyorsunuz. Aman aman bir senaryosu yok, tahmin edilebilir diyebiliriz fakat bana sorarsanız önceki versiyonuna göre değişiklik yapmaları hoş bir yaklaşım olmuş. Klasik mantık krizleri geçirmemeniz için baştan uyarayım. Her ne kadar “bu yapılır mı, niye gidiyorsun?” diye sorsanız da korku filmi bu, olur böyle şeyler demekle yetinelim.

Fazla uzun tutmadan Hayvan Mezarlığı filmine verdiğim puanı söyleyerek yazıyı burada bitireyim: 10 üzerinden 7 verebileceğim puan olurdu. İzlemeye değer.