Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai

Kitapta ve Dizide Ölümsüzler Sarayı (Azor Ahai içerir!)

Game of Thrones’u ve G.R.R Martin’in efsanevi evrenini sıkı takip edenlerin aklında soru işareti bırakan bir yer vardı: Ölümsüzler Sarayı! Burası neresi? Burada ne oldu? Daenerys burada neler gördü? İşte dizide ve kitapta farklı gelişen olaylar ve bizim yorumlarımız…

Öncelikle Ölümsüzler Sarayı, Daenerys’in Essos’ta ittifak aradığı dönemlerde kapısını çaldığı bir yer. Oranın kahinleriyle ittifak yapmak istemiş ve bu saraya girip değişik imgeler görmüştür. Ölümsüzler Sarayı’na Drogon ile giren Dany, çıkarken orayı yerle bir edip yakıp yıkıp çıkmıştır. Unutanlar için bu görsel hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Kitapta Daenerys’in Ölümsüzler Sarayı’nda gördükleri ile dizide gördükleri epey bir farklıydı. Bu Ölümsüzler Sarayı gelecekte olacaklar veya geçmişte olanlar ile ilgili çoğu ayrıntıyı bize gösterdi.

Dizi de çabucak atlanan sarayda Daenerys 3 önemli şey gördü:

1) Khal Drogo ve doğmamış çocuğu Rhaego

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats
2) Duvar

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats
3) Karla kaplı taht odası

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Dizinin devamında ise Rhaego ve Khal Drogo öldü. Duvar yıkıldı. Henüz karla kaplı bir taht odası olmadı ama kış yolda, geliyor!

Kitapta ise bu gördüklerine benzer hiçbir şeyi Ölümsüzler Sarayı’nda görmedi. Peki kitapta ne gördü?

1) Kafasına kurt kafası dikilmiş tahtta oturan bir kral

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Robb Stark henüz ölmemişti ve gerçekten de öldükten sonra kafasına kurt kafası dikildi. Dizide farklı gösterilse de, Daenerys hiç tanımadığı Robb’un sonuna aylar öncesinden şahit oldu.

2) Ölü insanlardan oluşan bir ziyafet

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Dany’nin gördüğü bu görüntü için 2 farklı düşüncemiz var. Ya ölü insanlardan oluşan bu ziyafet Gece Kralı ve onun ölüler ordusunu temsil ediyor ya da Robb Stark’ın düğün ziyafeti sırasında vahşice katledilen kuzeyli ordusunu.

3) Daenerys’in abisi Viserys’i andıran daha uzun boylu bir adam ve karısı. Ellerinde bebeklerini tutuyorlar ve adam “İşte krallara yakışan bir isim: Aegon. O vaat edilen prens. Onun şarkısı buz ve ateşin şarkısı.” diyor. Sonra adam arpının başına geçiyor ve çok dokunaklı bir şey çalıyor.

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Muhtemelen buradaki adam Rhaegar çünkü kendisi kehanetlerle kafayı bozmuş bir insandı. Yaşamı boyunca kendisinin vaat edilmiş prens olduğunu düşündü ama yaşı ilerledikçe kendisi değil çocuğunun vaat edilmiş prens yani Azor Ahai olacağını düşünmüştür. Ayrıca sanat konusunda da yetenekli olan Rhaegar arp çalmayı çok seven biridir. Karısının görünüşü hakkında bir bilgi yazmıyor ama Elia Martell’den Aegon adında bir çocuğu olduğunu biliyoruz Rhaegar’ın. Diziye göre Jon’da olabilir çocuk, ama Rhaegar Jon’u hiç göremedi bebekken eline alamadı. Lyanna’yı Neşe Kalesine yerleştirip Üç Dişli Mızrak’a Robert’le savaşmaya gitti.

3) Aynı adamı tekrar görüyor ve adam bir ejderhanın 3 başı vardır diyor. 

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Dany, adamın kime bakıp konuştuğunu bile anlamıyor illüzyon sonuçta. Kendisine bakıp bakmadığından bile şüpheleniyor. Bence Dany’e bakıyor. Dany’nin 3 ejderhası var ve bu ejderhalara üç sürücü lazım. Ejderhaların sürücüleri dışında kimseyi üstüne almadığını ve sadece sürücülerine biat ettiğini biliyoruz. Kitaba göre yaşayan Targaryenleri düşünürsek Aegon ve Dany birer sürücü olabilir. Üçüncü ejderha dizide olduğu gibi akgezenlere gidebilir veya Jon’da Rhaegar’ın çocuğu çıkabilir ve Jon sürebilir. Diziye göre zaten ejderha sürücüsü olayına hiç girmemişler Dany istediğini sürüyor ve istediğini ejderhanın üzerine alabiliyor.

4) Dany duvarı görüyor ve duvarın görebildiği en yüksek yerinde açık mavi bir gül açıyor.

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Şimdi açık mavi gül neyi temsil ediyor olabilir? Burası muamma. Ned’in POV’larından biliyoruz ki, Lyanna Stark ölürken kanlar içinde mavi güller üzerinde yatıyordu. Mavi güller Lyanna’nın oğlu(?) Jon’a işaret ediyor olabilir çünkü Jon’da son çıkan kitapta Duvar’da. Öte yandan akgezenlerin duvarı aşacağına da bir işaret olabilir. Kitapta daha aşmasa da dizide aştı ve kitapta da aşacaktır bence. Akgezenlerin renginin açık mavi olduğunu biliyoruz. Ayrıca ölüler ve akgezenlerin gözleri de açık mavidir.

5) Elinde parlak kırmızı alevli bir kılıç taşıyan mavi gözlü bir adam görüyor. Ve adamın gölgesi yok! 

Kitapda ve Dizide Ölümsüzler Sarayı ve Azor Ahai İlişkisi! - Geekrobats

Bu da kaç kitaptır beklediğimiz Azor Ahai’yi temsil ediyor. Vaat edilmiş prensimiz akgezenlere karşı yanan bir kılıç kullanacak. Peki bu vaat edilmiş kişi kim? Jon? Stannis? Aegon? Jaime? Bir çok teoriye rast gelmişsinizdir, eminim. Şimdi Bran POVlarında Jon’un gözleri gri karanlıkta neredeyse siyah görünüyor diyor. Bu Azor Ahai olan şahış veya Dany’nin gördüğü illüzyon Jon değil. Jaime klasik Lannister geni taşır ve gözleri açık yeşildir. Anlaşılan Jaime’de değil. Aegon ise Tyrion’un söylediğine göre koyu mavi gözlüdür. Targaryen soyundan gelen son erkek olan Aegon çok genç olmasına rağmen Azor Ahai olabilir, tasvire uyuyor.

Taht iddiası çok kuvvetli olan Stannis Baratheon’u ele alalım kendisi dizi yapımcıları tarafından öldürülse de, kitapta çok güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.  Gözleri ise tasvire uyan şekilde mavidir. Kitapta muhtemel Azor Ahai Beyefendi Aegon veya Stannis olacak gibi duruyor. Diziye göre konuşacak olursak, Aegon ve Jon karakterlerini birleştirdiler. Dizide Aegon Targaryen diye bir karakter yok, yapmadılar.. Zaten kaç sezondur da Jon’un üzerine oynuyorlar. Dizide Jon, Azor Dayı çıkacak gibi duruyor.