Mr. Oz

Mr. Oz’un Gerçek Kimliği Sonunda Açıklandı!

Gizemli Mr. Oz’un gerçek kimliği bir süredir DCU’nun en büyük sırlarından biriydi. İlk defa 2014’te Geoff Johns ve John Romita Jr’ın Superman serisinde görülmüştü. O zamandan beri aralıklarla bize gösterilen Mr. Oz, DC evrenini ve özellikle Superman’in hayatını gözlemleyip bilinmeyen nedenlerle kahramanları ve kötü adamları kaçırdı.

Birçok kişinin teorilerine göre o kesinlikle dünyadan değildi, hatta bazıları bu evrenden bile olmadığını öne sürdü. Çoğu kişi Mr. Oz’un Watchmen evreninden Ozymandias olduğunu söyledi. Bu gizemli karakterin Superboy-Prime olduğuna inanan bir çok kişi de vardı. Superman’e kendisinin bir şeyler öğrettiğini ima etmesi ile pelerinin altındaki kişinin Jonathan Kent olabileceğini de düşünenler oldu.

Yazının devamında Action Comics #987’den spoiler var!!!!

Dan Jurgens’ın yazdığı ve Viktor Bogdanovic’in çizdiği Action Comics #987 ile sonunda gerçek ortaya çıktı. Mr. Oz Superman’in biyolojik babası Jor-El’den başkası değil!

Mr. Oz'un Gerçek Kimliği Sonunda Açıklandı! - Geekrobats

Hepimizin bildiği o Krypton patlamasından sonra bir şekilde hayatta kalan Jor-El, dünyanın oğlunu hak etmediğini düşünüyor ve bunu Kal-El’e kanıtlamak için yapmayacağı şey yok. İnsanlığın zayıf, nefret dolu, şiddete meyilli yanını ortaya çıkarıp Superman’e bunları göstererek oğlunun insanlıktan kendisi gibi nefret etmesini bekliyor.

Action Comics #986’nın sonunda gelerek Lex Luthor’a kendisinin asla Superman olamayacağını söyleyen Mr. Oz’un bunu düşünmesinin nedeni Lex’in basit bir insan olması. Daha önceden insanlık hakkında söyledikleri ve bu hareketi ile insanlardan nefret ettiğini sürekli dile getiriyordu.

Mr. Oz dünyanın her yerine yerleştirdiği ajanları kullanarak doğal felaketler, hapishanede olan isyanlar, silahlı çatışmalar, Afrika köylerine silahlı saldırı ve daha birçok kötülüğü aynı anda ortaya çıkararak küresel bir kaos ortaya çıkardı ama Superman herkesi kurtaramadı. Neler olduğunu anlamaya çalışırken birden Superman’in karşısına çıkan Mr. Oz, Superman’in Yalnızlık Kalesi’ndeki kendi heykeli önünde kim olduğunu açıkladı.

Mr. Oz'un Gerçek Kimliği Sonunda Açıklandı! - Geekrobats  Mr. Oz'un Gerçek Kimliği Sonunda Açıklandı! - Geekrobats

 

Karakterimiz bir şekilde Superman’in eski Superman değil, Pre-52 ve New 52’daki iki halinin birleşimi olduğunun ve DC evreninin baştan yazıldığının farkında. Peki bunları nasıl biliyor? Kendisi sadece Kryptonlu değil mi? Belki de (ve büyük ihtimalle) bu işin içinde Dr. Manhattan’ın parmağı vardır. Kendisinin DC evrenini yeniden şekillendirdiğini biliyoruz, Jor-El’i patlamadan kurtarmak veya başka bir evrenden getirmek çok zor olmasa gerek.

Başka bir evrenden demişken, Mr. Oz’un görünüşü Pre-Crisis Jor-El’inkine çok benziyor. Belki de Pre-Crisis evreninden gelmiş olabilir. Hemen arkasındaki kendi heykeline olan uyuşmazlığını da düşünürsek, DC’de bolca olan herhangi bir evrenden de olabilir. Multiverselerdeki bu değişimler Doomsday Clock sayesinde daha da çok olacak gibi duruyor.

Mr. Oz'un Gerçek Kimliği Sonunda Açıklandı! - Geekrobats

 

Mr. Oz’un hikayesini öğrenmek istiyorsanız 27 Eylül’de çıkacak olan Action Comics #988 ve Mr. Oz tarafından kaçırılan Red Robin’in hikayesini öğrenmek istiyorsanız yine 27 Eylül’de çıkacak olan Detective Comics #965’e bakmayı unutmayın!