Marvel-DC Ortak Crossover Mı Geliyor?

Crossover Nedir? 

Crossover: Normalde bir arada olmayan iki veya daha fazla fikri mülkiyetin belirli durumlarda aynı hikaye içinde kullanılmasıdır. Örnek vermek gerekirse Justice League, DC’nin yarattığı kurgusal bir takımdır. Avengers ise Marvel’ın yarattığı kurgusal bir takımdır. Bu iki takımın aynı bir hikayenin içinde geçmesine crossover denir.


Son Günlerde Ortaya Çıkan Marvel ve DC Crossover İddiaları Hakkında

Geoff Johns tarafından yazılan Doomsday Clock serisinin 12.sayısının çıkmasıyla beraber Dr.Manhattan’ın pek çok şey yaptığını gördük. Bunlardan birisi de Superman’in verdiği umut ile birlikte evreni tekrar yükleyip eski yaptıklarını tarihten silmesiydi. Sayının ilerleyen bölümlerinde Dr.Manhattan’ın Superman’in yaşayacaklarını tarihiyle beraber anlattığı paneller (çizgi romandaki kareler) vardı. Bu panellerden birisinde 10 Temmuz 2030 tarihinde Secret Crisis’in başlayacağı ve bir evrende Thor vs. Superman yaşanacağı yazıyordu. Aynı şekilde devamında Hulk’tan “Green Behemoth” olarak bahsediliyor ve Hulk’un Doomsday’den daha güçlü olduğu ve Doomsday’in Superman’i korumaya çalışırken öleceği de yazıyordu. Tabii bunlar göndermeler fakat bunlarla sınırlı değil.

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? - Geekrobats

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? - Geekrobats


Thor 2020 #2 Ön İzlemesi Ve Crossover İddialarının Güçlenmesi 

Thor’un Donny Cates tarafından yazılan 2020 serisinin ilk sayısı ciddi anlamda çok ses getirmişti. Galactus, Asgard’a Thor’dan yardım istemek için gelmiş, Galactus’un tüm elçileri toplanmış, Black Winter adlı düşman yavaştan evrene girmeye başlamıştı. Thor daha sonrasında Galactus tarafından “Herald Of Thunder” olarak bir elçiye dönüştürülmüştü. Bu güzel serinin 2. sayısının ön izlemesinde Justice League ekibine de göndermeler vardı.

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? -Geekrobats

“A sun god (Superman) A god of emerald light (Green Lantern) A god of dark (Batman) A god of the ocean (Aquaman) A god of speed (Flash) A god of strength (Wonder Woman veya Shazam.)”

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? -Geekrobats

Ayrıca burada 6 tane tanrı ismi var. 6 tanrı da Shazam’a bir gönderme. Shazam’ın güç aldığı 6 tane tanrı vardır; Solomon, Hercules, Atlas, Zeus, Achilles ve Mercury. Hepsinin baş harfleri de Shazam’ın ismini oluşturmaktadır.

Dikkatlerden kaçmayan bir diğer detay ise Daily Planet benzeri bir kulenin olması.

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? - Geekrobats


Donny Cates’in #secretcrisis Etiketli Twitter Gönderisi

DC, Marvel Crossover mı geliyor ? - Geekrobats

Son olarak burada görüldüğü üzere uzun yıllardır çizim yapmayı bırakan Jim Lee, Donny Cates’in yaptığı Venom çizimini düzenliyor. Donny Cates ise bunu Twitter hesabı üzerinden #secretcrisis hashtagiyle paylaştı. Bunca şeyden sonra fanların aklında “Bir crossover olacak mı?” diye soru işaretleri oluştu ve Twitter’da bu konu hakkında birçok Tweet var. Hayranların tüm bu soruları yüksek ihtimalle Thor’un yeni gelecek sayısıyla yanıtlanacaktır.

 

Kaynaklar: Cbr, Bleedingcool, Comicbook, Screenrant,