Star Wars Teorisi: The Mandalorian'daki [SPOİLER] Bir Klon - Geekrobats

Star Wars Teorisi: The Mandalorian’daki [SPOİLER] Bir Klon

Disney+’ın çıkışını yapmasıyla izleyiciler ile buluşan The Mandalorian, ilk bölümünün sonunda bebek Yoda‘yı göstermesiyle izleyicilere büyük bir şok yaşattı ve hayranlar çoktan teorilerde bulunmaya başladılar bile. Bu teorilerden bir ise Yoda’nın türünden olan bebeğimizin bir klon olduğu yönünde.

Disney+’ın açılış dizisi olan bu yapım Jon Favreau tarafından ortaya çıktı ve dizi, Dyn Jarren (Jon, bu röportajında karakterin ismini açıklamıştı.) isimli bir savaşçının etrafında geçiyor. The Mandalorian, Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü filminden 5 yıl sonrasını konu alıyor ve bizlere Endor Savaşından (Battle of Endor) sonra çökmüş olan Galaktik İmparatoluğu’na neler olduğunu gösteriyor. 1. bölüm, yayın platformun ile aynı anda çıkışını yaptı ve bölüm karakterimizi bize tanıtarak ilk görevinin ne olduğunu gösterdi. Tabi bölümün sonunda görevinin, Yoda ile aynı ırktan olan bir bebeği, ki kendisi 50 yaşında, almak olduğunu öğrendik, bu da işleri ilginçleştirdi.

Yoda’nın ırkı hakkında hatırı sayılır bilgilere sahip değiliz – ki Star Wars’un yaratıcısı George Lucas‘ın kasıtlı olarak yaptığı bir şey. Bebeğimizin gelişi, bu ırk tarafından gördüğümüz üçüncü üye, diğer üyeler Yoda ve Yaddle. Tabi hayranlar bebeğin nereden geldiğini çok merak ediyorlar, fakat bir teoriye göre bebek bir klon, ve ilk bölümde de bunu kanıtlayabilecek bazı bulgular var.


The Mandalorian’a Gelen Görev bir İmperyal ve… bir Kaminoan’dan Geldi


Star Wars, The Mandalorian2ın bebek Yoda'sı bir Klon

Dyn’ın yeni görevi, bizlere sadece Müşteri (The Client) diye tanıtılan gizemli biri tarafından verildi. Bu karakter hakkında tam detayla sahip olmasak bile, İmparatoluğun bir destekcisi olduğu ve onun kalan güç kırıntılarını toplamak için çabaladığını biliyoruz. Ve görünüyor ki, Kaminoan’lar ile birlikte çalışıyorlar – Dr. Pershing, ki bir twitter kullanıcısı tarafından doktorun Kominoan arması taktığı görülüyor.

Kominoan’lar soyutlama taraftarı olup, bir su gezegeni olan Kamino gezegeninde yaşıyorlar. Bu ırkın bilim insanları, klonlama teknoloji ile biliniyorlar. Cumhuriyetin Büyük Ordusu‘nu yapanlar da, Order 66‘da kullanılan çipleri de yapan Kaminoan’lar.

Şu anlık Müşteri’nin ve doktorun bebek Yoda ile ne yapacaklarını bilmiyoruz. Sadece, görev teslim edilirken, Müşteri, bebeğin ölü ya da diri getirilebileceğini söylerken doktor itiraz ederek canlı bir şekilde getirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki,  bebek harcanabilir değil, çünkü muhtemelen o Yoda’nın klonu


Bebek Yoda Klon Ordusundan Bir Süre Sonra Doğdu


Star Wars, The Mandalorian2ın bebek Yoda'sı bir Klon

Dr. Pershing’in dahil olmasını bir yana bırakırsak, zaman çizelgesi de bebek Yoda’nın bir klon olduğunu doğrular nitelikte. Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı filmine kadar klonlamanın nasıl işlediğini bilmesek bile, bu süreci mükemmelleştirme süreci hali hazırda arka-planda işleniyordu. Star Wars dünyasında, Klon Ordusu’nun oluşma emrini 32 BBY*(tanım aşağıda) zamanında veren Jedi  Sifo-Dyas’dı. Daha sonra projeyi Count Dooku ele aldı. Tabi klonlamanın geçmişi daha öncesine de dayanıyor olabilir.

The Mandalorian’a göre bu bebek 50 yaşında. Bu ırka dair detaylar çok kısıtlanmış olsa da, onların diğer ırklara göre çok daha geç büyüdüklerini biliyoruz. Örneğin; Yoda öldüğü zaman 900 yaşındaydı. Yeni bebeğin yaşına göre doğduğu dönem 41 BBY, ki bu da Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike filminden 10 yıl öncesinde olmuş. İlginç tarafı ise, aynı tarihte Anakin’in annesi de güç tarafından Anakin’e hamile kalmıştı.

Star Wars, The Mandalorian2ın bebek Yoda'sı bir Klon

Tabi bu bilgilerle birlikte, dizinin çıkacak olan film/filmler ile ne kadar bağlantılı olacağın kestirmek zor. Bebeğin bir klon olduğu gerçeği de, bebeğin aynı zamanda Force kullanıyor olması da çok büyük olaylar. En ilginç ihtimal ise, eğer bebek olur da dizide bu olaylardan kurtulmayı başarırsa, filmde bu bebeği büyümüş olarak göreme olasılığımız ne kadardır ki? Ve filmde Palpatin’in de olacağını biliyoruz, hikayemizin bununla bir bağlantısının olma olasılığı da yüksek. Film çıkana ya da dizi sonlanana kadar bunları bilmek oldukça güç, tek yapabileceğimiz hayal kurabilmek.

Kaynak=Screenrant.com

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz ve Disney ile ilgili bu haber ilginizi çekebilir.

BBY=  Yavin Savaşından Önce(Before the Battle of Yavin)’nin kısaltmasıdır. bir başka değişle Yavin savaşı, Ölüm Yıldızı(Death Star)’nın yok edilmesi ile bitmiştir. Yani Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut filminin sonudur.