Kitap Önerisi: Şeytanı Uyandırma - John Verdon - Geekrobats

Kitap Önerisi: Şeytanı Uyandırma – John Verdon

Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave’in el attığı ve kimsenin göremediği detayları bulduğunda… Dave Gurney serisinin üçüncü kitabı ve belki de, en iyisi! Şeytanı Uyandırma. İsimi bile bir merak uyandırmadı mı?

Gurney, belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. Kim Corazon, Good Shepherd kod adına sahip bir seri katilin öldürdüğü kurbanlarının gerisinde bıraktığı aileleri hakkında bir belgesel çekmek ister ve uzun zamandır kurban aileleriyle uğraşmış olan Dave Gurney onun için harika bir yardımcıdır.

Good Shepherd, tam on yıl önce herkese korku salan, pahalı Mercedes arabalarında seyahet eden kurbanlarını zifiri karanlıkta, aynı açıdan kusursuz biçimde vuran ve cesetlerin yanına oyuncak hayvan bırakan bir seri katildir. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve Gurney dışında kimse bu perdeyi çekecek cesarete sahip değildir.

Kurallara uymayan arkadaşı Jack Hardwick sayesinde, ulaşılması zor ve yasak olan bilgileri getirmesi sayesinde epey yolu gerisinde bırakan Gurney, Good Shepherd’ın bu sefer kaybolmasına izin vermeyecekti. Belgeseli ile açık bir hedef olan Kim Corazon ile ilişki yaşamaya başlayan oğlu Kyle’ı da korumaya çalışan Gurney, yine hayatını tehlikeye atmaktaydı.

Corazon, on yıl önce yaşanmış kayıplarının hâlâ acısını çekmekte olan aileler ile görüşmeye ve bu görüşmeleri RAM TV’de Cinayet Yetimleri adıyla yayımlamaya başladığında buna sebep olan şeytan uyandı.

“Ama daha kaslarını harekete geçiremeden ensesindeki tüyleri diken diken edecek bir ses duydu…

Şeytanı Uyandırma.

Ama çok geç değil miydi? Dave Gurney, Kim Corazon’a yardım etmeyi sürdürmüş, kurbanın aileleri ile görüşüp Good Shepherd’ı yeniden gün yüzüne çıkarmıştı. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin. Oyun başladı!

Saldırılar 13 gün içinde gerçekleşmişti. Yolun sol tarafından ileriye doğru görüş açısının iyi olduğu ve kamera kayıtı, görgü tanığı olamayacak noktalardan, .50 kalibrelik altı farklı Desert Eagle marka tabanca ile yapılmıştı. Altı farklı kurbanın bir tanesi kadın, diğerleri erkekti ve her biri süper lüks sınıf, son model siyah bir Mercedes kullanıyordu. Sürücünün başına tek kurşun, büyük bir beyin hasarına bağlı ani ölüm gerçekleştiriyor. Good Shepherd, harika bir seri katildi. Zekiydi. Ama Gurney daha zeki olabilir.

Bir kurbanın üzerine ilgiyi çekmemek için beş tane, aynı cinayeti işlemek… Büyük bir açlıkla okuyacağınız, her sayfayı merak uyandıran, Dave Gurney’in en başarılı olayı!

“Ani bir patlama olmuştu. Şiddetli bir ışık parlaması ve sağır edici bir ses…”

“Söylediğin her yalan için bir kurşun.”

“Tanrım! Üçüncü Dünya Savaşı’nı çıkarttın ama hiçbir şeyin farkında değilsin öyle mi?”

“Kaput kapağı üzerine yerleştirdiği alev makinesi. Sterne’in yanıp kül oluşu. Maxie’nin silahını gökyüzündeki Ramkoptere çevirişi. Senin hayatını hiçe sayıp kahramanca ortaya çıkışın…”

Publishers Weekly:

“Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz.”