Kitap Önerisi: Aklından Bir Sayı Tut - John Verdon - Geekrobats

Kitap Önerisi: Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

Kimin gönderdiği, nereden geldiği ve gönderilme amacının ne olduğunu bilmediğiniz bir mektup alıyorsunuz. Açtığınızda ise sizden 1 ila 1000 arasında sayı tutmanızı isteyen bir yazı ile karşılaşıyorsunuz.

Rastgele bir sayı. Ardından mektubun içinde bulunan bir diğer kâğıtta, tuttuğunuz sayı yazılı. Bu nasıl mümkün olabilir? Bu sayı hayatınızda bir önem taşımıyor ama mektubu yazan kişi bu sayıyı tutacağınızı biliyordu. Kim sizin bu sayıyı tutacağınızı bilecek kadar yakın?

Nasıl hissedersiniz? Aklınızı okuyabiliyorlar mı? Ya da sadece tesadüf mü? Nasıl olduğunu merak ederken uykularınız kaçmaz mıydı? Mark Mellery’nin kaçmıştı. Bu nedenle Gurney’in kapısını çaldı.

Dave Gurney, gazetelerin kendisinden “Süper Dedektif” olarak bahsettiği, peri masallarına inanmayan, diğer dedektiflerin uğraşmak istemediği, insanların doğaüstü ve imkansız olarak adlandırdığı cinayetlerin altından hakkıyla kalkan realist bir savaşçıydı.

Ve Gurney, kıvrak bir zeka ve titizlikle işlenen cinayetlerin içine girdi. Emekli olması bu esrarengiz olayı çözmesine engel değildi.

Sözde akıl okuyan, insanların tuttuğu sayıyı tahmin ederek psikolojik bir hüküm kuran bu seri katile meydan okuyordu. İnsanlara korku salan ve her istediğini yaptıran bu psikopata mektup bırakıyor, ona düşündüğü kadar zeki olmadığını vurguluyordu.

John Verdon’un kaleme aldığı oldukça sürükleyici, her sayfasında sizi delicesine bir meraka düşüren, Gurney’in bir sonraki adımını size nefessiz okutan ilk kitabı; Aklından Bir Sayı Tut.

Polisiye tarzından hoşlanmıyor olabilirsiniz ancak bu kitap fikrinizi değiştirebilir. Ve diğer kitapları alıp okumak için bir saniye daha beklemek istemeyeceksiniz.

“Baştan sona zekice yazılmış, hızlı bir anlatıma ve keskin virajlara sahip. Aklından Bir Sayı Tut özgünlüğü ve kışkırtıcı konusu ile sivrilmeyi başarıyor.”

John Katzenbach bu yorumunda oldukça iyi bir konuya değinmiş. Hızlı anlatımı ile soluksuz bitirecek, keskin virajlarda olay örgüsüne tepki göstermeden duramayacaksınız.

Ve Gurney ile beraber seri katille yüz yüze geldiğinizde dünya duracak!

“Herkes haklı olduğu düşünülsün ister, ruhsal bozuklukları olanlar bile – belki de özellikle ruhsal bozukluğu olanlar.”

“İnsanları öldüren silahlar değil, yine insanlardır.”

“Seni o kadar iyi tanıyorum ki, ne düşündüğünü biliyorum…”