Kingsman Kamboçya

Kingsman: Altın Çember Kamboçya’da Yasaklandı

Fox yapımı Kingsman’in devam filmi Kingsman: Altın Çember, Güney Doğu Asya ülkesi Kamboçya’yı referans alan sahneler nedeniyle ülkede yasaklandı

Kamboçya Kültür ve Güzel Sanatlar Bakanlığı’ndan Bok Borak, Kamboçyalı İngilizce bir gazete olan Phnom Penh Post gazetesine “Filmi inceledikten sonra bazı sorunlar bulduk” dedi. Borak, Kingsman’in üstü kapalı bir biçimde Kamboçya’yı kötü adamların yaşadığı ve uyuşturucu üretilen bir yer olduğu konusunda aşağılamasından söz etti.

“Onlar Kamboçya topraklarını -tapınağı- teroristlerin kaldığı ve dünya için sorun sorun yarattıkları yer olarak kullandılar.”

Filmin Kamboçya’da dağıtım lisansını alan Westec Media ve yönetmen, ülkenin kararı ile ilgili konuyu ele alarak, Kamboçya’ya açık referanslarını kaldırmak için filmi düzenlediklerini belirtti.

Kingsman: Altın Çember Kamboçya'da Yasaklandı - Geekrobats

Westec Media‘nın dağıtım direktörü Simon Choo, “Bence çok çocukça ya da olgunlaşmamış bir karar” dedi. Ve şu cümleleri de ekledi:

Hatta Kamboçya adını engelledik ve ad her yerde görünmüyor. Her film Kamboçya’yı cennet olarak tasvir edemez… Tüm ülkelerin suçlu olduğu gerçeğiyle yüzleşmelisin. “