Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats

Kaptan Amerika’nın Thor’un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar

Kaptan Amerika layık mı? Bu soru Avengers: Infinity War’da büyük ihtimalle cevaplanacaktır.

Marvel Studios Avengers: Infinity War’un ilk görüntülerini iki önemli buluşmada gösterdi. İlki D23 Expo oldu ve sonra Comic-Con International: San Diego’da gösterildi. Yine de The Avengers: Infinity War görüntüleri sızdırıldı ve telif nedeniyle yüklendikleri yerlerden silindiler. En çok hayranların dikkatini çeken şeylerden biri de Chris Evans’ın Kaptan Amerika’ya karşı olan yeni bakış açısıydı.

Daha öncesinde, Chris Evans’ın Steve Rogers karakteri temiz tıraşlı ve kırmızı, beyaz ve mavi bir kostümle Kaptan Amerika’yı canlandırmıştı. Avengers: Infinity War‘da değiştiğini görebiliyoruz. Saçı sakalı almış yürümüş olan Kaptan’ın kostümündeki parlak, canlı renkleri gitmiş. Bunun yerine, Kaptan’ın kostümü tamamen siyaha çevrilip imza yıldızı sadece dikiş işaretleri bırakılarak görünüşüne zarar vermeden kaldırılmış. Yani yıpratılmış.

Her neyse, Steve Rogers Thor’un çekiçini birden fazla vesileyle kaldırdı ve her seferinde çok farklı koşullar altındaydı. İşte Kaptan Amerika’nın Thor’un çekicini kaldırdığı tüm zamanlar:

The Mighty Thor #390’da Kaptan Amerika Thor’un Çekicini Kaldırıyor

Thor, Kaptan Amerika’nın da dahil olduğu Avengers ekibini bulmak için Avengers konağını ziyaret ediyor. Asgard’ın Mısırlı tanrı Seth tarafından saldırıya uğradığını keşfedince ziyareti kısaltıyor.

Seth, Mısır’ın ölüm tanrısını Grog’u ve Ölüm İblisleri’ni Thor’a saldırmak için dünyaya gönderir. Kaptan Amerika, Thor’a yardım ederken Thor bir anda yere düşer ve çekicini düşürür. Bu sırada Kaptan çekici kapar ve kendine biraz yer açar. Sonra çekici Thor’a geri atar ve Thor, Grog’un kölelerini kolayca alt eder.

Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats

Fear Itself’de Kaptan Amerika Geri Dönüyor

Steve Rogers, İç Savaş’dan sonra öldüğüne inanılıyordu. Daha sonra ortaya çıktı ki zamanda kaybolmuş. Geri döndüğünde, eski yardımcısı ve Kış Askeri olarak tanıdığımız Bucky, Kaptan’ın yerini devralmış.

Bucky’den Kaptan Amerika kişiliğini geri almak yerine Rogers, o sırada var olan çeşitli Avengers ekiplerini denetleyen ve koordine eden komutan olarak faaliyete geçti. Fear Itself olayında, Bucky Red Skull’ın kızı Argardian çekicine olan kızı Skadi tarafından öldürüldüğünde her şey değişti (Daha sonra Bucky’nin kendi ölümünü kurguladığı yani bu ölümün sahte olduğu ortaya çıktı).

Dünya en kötü anlarını yaşarken Thor kötücül amcası The Serpent tarafından öldürüldü. Steve Rogers bir kez daha Kaptan Amerika’ya dönüşür ve Thor’un çekiçini, kalan Avengers ve dünya vatandaşlarını nihai savaş için kaldırır.

Stuart Immonen tarafından mükemmel bir şekilde çizilen bu anla birlikte, Avengers: Infinity War’da Rogers Thor’un çekicini bir kez daha kaldırıp Avengers’ı, Thanos ve Black Order’a karşı toplamasıyla karakterimiz yeniden yaratıldı. (evet bu biraz spoiler niteliğinde oldu sanırım, çizgi romana uygun bir şekilde yaparlarsa tabi ki)

Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats

Hydra Tarafına Geçen Kaptan Amerika Secret War’da Thor’un Çekicini Kaldırıyor

(En tartışmalısı da budur.) Nick Spencer’ın Kaptan Amerika’yı yazdığı zamanlarda, Steve Rogers’ın eski dostu Sam Wilson Kaptan Amerika olma görevini Steve’in kanından süper asker formülü alındıktan sonra devralmıştı.

Rogers komuta görevinde çalışmaya devam etmiş ancak eski gücünü Kobik adında duygulu kozmik bir küp ile onarmak zorunda kalmıştır. Kimsenin fark etmediği şey, Kobik’in Steve Rogers’ın geçmişini tekrar yazmasıydı böylece Kaptan Amerika her zaman bir Hydra uyuyan ajanı olmuştu. (Biraz karışık geldiğini anlayabiliyorum çünkü öyle.)

Bu hikayenin doruk noktası olan Secret Empire olayını başlatmak için New York’ta Hydra güçleriyle Avengers güçleri arasında büyük bir çatışma yaşandı. Thor (o zaman Jane Foster) savaş meydanından kaybolduğunda savaş aniden durma noktasına geldi. Ve Mjolnir’i geride bırakdı.

Kaptan Amerika Mjolnir’i gökyüzüne rahatlıkla kaldırdı. Kaptan Amerika’nın Hydra’nın etkisini nasıl bozduğu, Mjolnir’i nasıl kaldırdığı hala tamamen çözülemedi.

Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats

What If? X-Men: Age Of Apocalypse

Kaptan Amerika’nın Mjolnir’i kullandığının daha az bilinen bir örneği, 2006 çizgi romanı What If? X-Men: Age of ApocalypseRick Remender ve Dave Wilkins’in bir şekilde X-Men’in en koyu zaman çizelgelerinden birini daha da koyu hale getirdiği bir hikayede.

Orijinal Age of Apocalypse, Profesör X’in X-Men’i kurmadan önce öldürüldüğü bir zaman çizelgesinde geçiyor. Magneto onun yerine takımı oluşturmaya devam ediyor, ancak Apocalypse’nin yükselişini durdurmak için ama maalesef ki zamanında değil.

What If? X-Men: Age of Apocalypse’da ise Profesör X ve Magneto öldürülmüş ve X-Men hiç bir araya gelmemiştir. Bunun yerine, Kaptan Amerika, Mjolnir’i kullanıyor bu sırada, Kaptan Britain (Iron Man zırhı içinde), Colossus, Logan, Brother Voodoo, X-Man, Molecule Man, The Thing, and Sauron da dahil olmak üzere Savunucular adı altında küçük bir kahraman grubuna öncülük ediyor. X-Men hikayesi olmasına rağmen, What If? X-Men: Age of Apocalypse çizgi romanında Kaptan Amerika’ya yoğunlaşılmıştır.

Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats

Avengers: Age of Ultron

Bunu neredeyse hepimiz biliyoruz, eminim ki birçoğumuz izlemiştir bu sahneyi. Hydra’nın yenilgisini takiben Stark Tower’daki Avengers zafer partisi sırasında takımın tamamı Mjolnir’i kaldırmaya çalışmıştı (Black Widow hariç). Ve sonuç olarak deneyenlerin hepsi başarısız oldu, ancak Steve Rogers çekici biraz da olsa hareket ettirmeyi başardı. Bunu sadece Thor fark etmiş gibiydi ve yüzündeki o mimikler o görüntü paha biçilemezdi.

Elbette, Vision, Mjolnir’i filmin ilerleyen dakikalarında kolayca kaldırabildiğini herkese gösterdi, ancak o anın anlamı hala tartışmaya açık.

Kaptan Amerika'nın Thor'un Çekicini Kaldırdığı Tüm Anlar - Geekrobats