Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

Justice League Nasıl “Frankenstein” Oldu?

Justice League’in bir çok düşmanı vardı: iki şirketin birleşmesi, aile trajedisi, “light” ve “dark” temalarının kendi içindeki çarpışması. Ama en büyük düşmanı zamandı.

Justice League’in şu anki halinden memnun olan çok kişi yok ki filmin son haline WB’tan bir kaynak “Frankenstein” diye hitap ediyor. Yapımcı ve yönetmenlerin bazı parçaları birleştirmesi ile oluşmuş ve DC’nin en kötü açılışa sahip filmi diye geçiyor. TheWrap haberine göre birçok kişi filmin 17 Kasım olan vizyon tarihinin bir hata olduğunu söylüyor.

Superman’in yüzünün garip görünmesi bile neden tarihin bir hata olduğunu açıklıyor aslında. İşte, isimsiz bir kaynağa göre, Justice League‘in en büyük düşmanının zaman oluşunun hikayesi.

The Dark Knight

Batman, Superman, Wonder Woman, Cyborg, Aquaman, ve The Flash’ın birleşmesine rağmen Justice League stüdyonun beklentilerine göre 96 milyon dolar ile kötü bir açılış yaptı. Şu an kimse konuşmasa da aslında Justice League‘in “hayal kırıklığı” başarı ile başlamıştı.

Christopher Nolan şu an herkesin severek izlediği Dark Knight üçlemesini tamamladığında Warner Bros.Nolan‘ın Superman rebootu için de dönmesini umut ediyordu. Ama Nolan bu teklifi kabul etmedi, onun yerine film için Zack Snyder‘ı destekledi. Aynı Snyderlar gibi, Nolan ve eşi, yapımcı Emma Thomas, birlikte çalışıyordu. Yaşları da yakındı. Birlikte iyi anlaşıyorlardı.

Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

Snyder iyi bir seçimdi. Daha önceden yönettiği çizgi roman uyarlaması olan Watchmen ve 1980’lerde Batman’i Year One ve The Dark Knight Returns ile baştan yaratan Frank Miller’ın çalışmasından ilhamlanan 300 Spartalı‘yı yönetmişti.

The Dark Knight, The Hangover ve 300 Spartalı gibi filmlerden sorumlu olan Warner Bros. yöneticisi Greg Silverman‘e cevap veren Snyder, DC Evreni görüşünde Nolan’ın özgürlüğü sevdiği kadar kendisi de sevmişti. 2013’te Warner Bros. başkanı seçilen Silverman, direk olarak Warner Bros. CEO’su Kevin Tsujihara’ya cevap vermeye başladı.

Stüdyo ile yakından ilişkisi olan bir kaynağın dediğine göre Silverman, Snyder‘ın senaryosu üzerine olan notları okumadı bile. Başka biri ise Silverman’in bu hareketini “bırakalım işini yapsın” diye yorumladı.

Eğer herkes Snyder‘ın filmlerini beğenmiş olsaydı bu hareketler kesinlikle alkışlanacaktı. Yapımcılar genelde çok karıştıkları için eleştirirler, az karıştıklarında değil. Kimse Nolan’ın The Dark Knight üzerinde çok fazla özgürlüğe sahip olmasından şikayetçi olmadı.

Silverman bu konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Man of Steel

Acısından yola çıkmış kanunsuz tonu Batman için işe yarasa da bir çok fan umut ve iyimserlikle özdeşen Superman için bunun çok yanlış olduğunu düşündü. Man of Steel‘in sonunda Superman düşmanının boynunu kırınca karakterin asla düşmanlarının seviyesine inmeyeceğine inanan birçok purist, Snyder‘ın Superman’i yanlış anladığını düşündü.

Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

2016’da gelen devam filmi Batman v Superman ise daha karanlıktı. Bir kaynak “En karanlığın karanlığının karanlığı.” diye adlandırmıştı filmi. Superman’in öldürmesinden daha karanlık ne olabilirdi ki? Superman’in ölmesi? Batman v Supermanin sonunda Superman öldü.

Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

Captain America: Civil Wardan hemen sonra Batman v Superman 2016’nın en çok hasılat yapan 2. açılışını yaptı. Ama devamı kötüydü. İlk hafta sonunda 166 milyon dolar yapan film, ikinci haftasında %69 oranında düştü ve 51 milyon dolar yaptı. Hemen devamında Suicide Squad da karanlık ve distopik havası ile DC Evreni’ni hayal kırıklığına uğrattı.

“Bu evrenin Batman v Superman‘dan sonra ne kadar da aşınmış olduğunu kanıtlar. Film bir öncü olmalıydı ama BvS çok kötü gösterildiği için olamadı.” diyor Jeff Bock, Exhibitor Relations’ta gişe analizcisi.

Warner Bros. ile yakın ilişkisi olan kaynağımıza göre, Batman v Superman‘den sonra yapımcılar sürekli Silverman’e giderek Snyder‘ı Justice League‘den almasını önermişler. Kaynak, DC başkanı Jon Berg’ün yıl içinde sete gönderilerek yapım aşamasını değerlendirdiğini böylece bütçe sorunları olmayacağını söyledi.

Warner Bros. hikaye hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kaynağa göre, Batman v Superman seyircilerden beklenen ilgiyi almadıktan sonra Silverman “Zack’e karşı çok sert”ti. Ama onu kovmadı, bir yönetmeni kovmak film üzerinde büyük bir dikkat dağınıklığı oluşturur ve daha büyük bir evren kurmada yardımcı olacak film için iyi bir haber olmazdı.

“Justice League için çalışmalara çoktan başlamışlardı, yönetmeni kovmak çok büyük miktarda paraya mal olurdu. Yönetmene bağlılık vardı çünkü onu ayırmak çok pahalı olurdu.” diyor kaynak. “Warner bütün projeleri sağlam olsun istiyor.”

Snyder‘ı tutmanın kimin fikri olduğu sorulduğunda kaynak “Bu Greg’in fikri değildi. Bunlar hep Tsujihara seviyesinde oluyordu.” dedi.

Aralıkta SilvermanWarner Bros. başkanlığından çekildi ve yerine Toby Emmerich getirildi.

Aydınlık vs Karanlık

Büyük ihtimalle çizgi roman fanlarının önemsemeyeceği ama önemli bir kısım: Ekim 2016’da Warner Bros. şirketi AT&T ile birleşmeyi planladığını duyurdu ve böylece iki şirket birbirlerinin servet ve sorumluluklarını değerlendirmeye başladı.

Justice League gibi bir filmin tarihini değiştirmek zayıflık gösterirdi. Warner Bros. ise güçlü yapımlar istiyordu.

Stüdyo Justice League için rakip stüdyo, Disney-Marvel’da Joss Whedon’ın yaptığı Avengers filmleri gibi aydınlık bir ton istiyordu. Whedon, Snyder‘la birlikte, Justice League‘in senaryosuna biraz eğlence katmak için seçilmişti.

İlgili Yazı: Justice League [Spoiler’lı] İnceleme – İnciğiyle Cıncığıyla!

Baharda Snyder ve Warner Bros. doğru miktarda karanlık ve aydınlık için uğraşırken asıl trajedi yaşandı. Zack Snyder’ın kızı hayatını kaybetti.

Kaynağa göre, Snyder kendini işe gömerek acısını hafifletmeye çalışmış. Ama işe yaramadı. Warner Bros. “daha aydınlık, farklı, Joss Whedon fikirleri” ile Snyder‘a büyük bir baskı uyguluyordu. Buna daha fazla dayanamayan Snyder mayısta ailesi ile daha fazla vakit geçirmek için projeden ayrıldı.

Whedon projeyi aldı ama zaman kısıtlıydı.

Birleşme ve Bıyık

Snyder, Justice Leaguei bıraktıktan kısa bir süre sonra DC filmlerinin kasvetli olması gerekmediğinin bir kanıtı ortaya çıktı: Patty Jenkins’in Wonder Woman‘ı Snyder’ın görüşünden farklı olmasına rağmen herkes tarafından beğenildi ve beklenenin çok üstünde bir gişe başarısına sahip oldu.

Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

Whedon’ın iki seçeneği vardı: Zack Snyder‘ın vizyonundan devam etmek ya da olabildiğince eğlenceli yapmak. En azından kısıtlı süre içerisinde olabildiğince eğlenceli yapmak.

Zamanlama çok sıkışıktı. Superman aktörü Henry Cavill, Mission: Impossible 6 için bıyık bırakmıştı ve kesmesi yasaktı. Filmin çekimleri ile Justice League ek çekimleri aynı tarihlere gelince mecburen Justice Leaguede bıyığını dijital olarak kaldırmak zorunda kaldılar. Bu da garip bir Superman yüzüne yol açtı.

Justice League Nasıl "Frankenstein" Oldu? - Geekrobats

Bir yapımcının söylediğine göre Tsujihara ve Emmerich “birleşmeden önce ikramiyelerini koruma altına almak istediler” ve “filmin tarihini ertelerlerse ikramiyeleri de gelecek yıla ertelenecekti ve gelecek yıl stüdyoda olamayıp ikramiyelerini alamayacaklarından endişeleniyorlardı.”.

Warner Bros. hakkında bilgisi olan kaynağın dediğine göre eğer bir yapımcı film hakkında doğru karar verirse yıl sonunda büyük bir ikramiye ile ödüllendirilir. Eğer bir filmi ertelemek doğru karar ise, bu kararı veren kişi ödüllendirilecek idi.

Frankenstein

Snyder ve Whedon‘ın görüşleri ile bölünmüş Justice League‘in son versiyonu sadece birkaç kişiyi tam anlamıyla tatmin etti.

“Bence Warner Bros.’un en büyük yanlışı Snyder ayrılmak zorunda kalınca filmin vizyon tarihini ertelememeleri oldu.” diyor yapımcı.

100 binden fazla kişi filmin Snyder versiyonunu görmek ve Snyder‘a destek vermek için imza topladı ve sayı gün geçtikçe artıyor. Ama aynı zamanda seyirciler Snyder‘ın diğer filmlerinden hoşnut kalmamışlardı. Şimdilik Snyder‘ın DC filmleri ile geleceği belirsiz bu yüzden.

Mat Reeves şu an Batman filmi üstünde çalışıyor, Patty Jenkins Wonder Woman devam filmi için anlaşmayı imzaladı, ve David F. Sandberg de Shazam! üzerinde çalışıyor. Peki Warner Bros.’u bu karanlık sulardan çıkarak film hangisi?

Aquaman, diye umut ediyor herkes. James Wan tarafından yönetilen filmin Aralık 2018’de vizyona girmesi bekleniyor.