Joss Whedon'ın Batgirl'den Şaşırtan Ayrılık Kararı - Geekrobats

Joss Whedon’ın Batgirl’den Şaşırtan Ayrılık Kararı

DC Sinematik Evreni’nin heyecanla beklenen filmlerinden biri olan Batgirl tarafında bazı karışıklıklar var. Joss Whedon, kararının sebebinin hikaye sorunları olduğunu söyleyerek Batgirl filminin yönetmenliğinden ve yazarlığından ayrıldığını söyledi.

The Avengers ile Marvel Sinematik Evreni’nde büyük bir başarı elde etmeyi başaran Joss Whedon‘un DC’ye transfer olduğunu öğrenmemiz bizleri epey heyecanlandırmıştı. Kendisi başarılı bir yönetmendi ve The Avengers gibi bir süper kahraman filminde çok iyi bir iş çıkarmıştı. Temellerini tam olarak oturtamamış, biraz aceleye gelmiş gibi görünen DC Sinematik Evreni’nde Justice League ile The Avengers’da elde ettiği başarı gibi bir başarı elde edebileceği düşünülüyordu. Ve ayrıca Buffy The Vampire Slayer gibi çalışmalarıyla kadın karakterleri sinemada işleyiş biçimi ile Batgirl için aranılan kan olduğu düşünülüyordu. Ancak bu düşünce Justice League‘in başarısızlığının ardından değişmiş gibi görünüyor.

İlgili Yazı: Justice League [Spoiler’lı] İnceleme – İnciğiyle Cıncığıyla!

Justice League’in başarısızlığının ardından hiçbir açıklama yapmayan Whedon, sessizliğini üzücü bir haber için bozdu. Batgirl projesinden ayrıldığını şu sözlerle duyurdu:

“Batgirl heyecan uyandıran bir proje. Warner Bros. da DC de her zaman bu projeye destek oldular. Tüm bunlara rağmen aylar sonra fark ettim ki anlatacak bir hikayem yok. DC’den Geoff Johns’a ve Warners Picture Group başkanı Toby Emmerich’e teşekkür ederim. İlk günden bu yana beni çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Başarısız olduğumda da anlayış gösterdiler. Maalesef başarısızlık yerine kullanabileceğim daha güzel bir kelime yok.”

Açıklamasında “anlatacak bir hikayem yok” demesi böylesine başarılı bir yönetmen ve aynı zamanda yazar için garipsenebilecek bir söz. Batgirl‘ün birçok hikayesi var, herhangi biri çok iyi bir şekilde sinemaya uyarlayabilirdi fakat böylesine büyük bir projenin ardından gelen başarısızlık kimin olsa moralini bozar, hevesini kaçırır. Olanların ardından daha fazla buna devam etmek istemediğini, yapılabilecek en nazik çıkışı yaptığını düşünüyoruz.

Joss Whedon yaptığı açıklamada hiç kimseyi suçlamıyor. Tam tersine problemi kendisinde aramayı tercih ediyor. Eleştirisel yaklaşmamız gerekirse, bunu çok basit bir şekilde açıklayabiliriz: DC ile Whedon arasındaki bir kan uyuşmazlığı.