John Wick 3'ün Maliyeti Ne Kadara Patladı? - Geekrobats

John Wick 3’ün Maliyeti Ne Kadara Patladı?

John Wick filmleri her zaman orta bütçeli işlerdi, peki, John Wick: Chapter 3 – Parabellum’un maliyeti ne kadara mal oldu? 2014 yılında yaptığı mütevazi başlangıçla yükselen Wick, Keanu Reeves için harika bir deneyim ve elbette çağın en önemli aksiyon serilerinden biri haline geldi. İlk filmin başarısıyla devam filmlerinin geleceğini hepimiz tahmin etmiştik ve şimdi üçüncü film beyaz ekrana yansıdı. Ve bir kez daha, eleştirmenler filme övgüler yağdırıyor.

Lionsgate şimdiye kadar John Wick ile olan geçmişini göz önünde bulundurarak Baba Yaga’yı merakla bekleyen büyük bir hayran kitlesi olduğunu biliyor. Bu, yapımcılara yaratıcı fikirlerini resmetmek için biraz daha açık bir alan kazandırıyor ve daha büyük bir tuval üzerine resim yapmalarını sağlıyor. Tüm filmler görsel olarak çarpıcı ve harika görünmekle birlikte, seri ilerledikçe ölçek ve kapsamda bir yükseliş olduğu inkar edilemez. John’un ilk filmi New York’un bilindik mekanlarında geçiyordu, lakin ikincisi biraz daha küresel alana yayılmıştı. Bunun nedeni ise filmlerin gittikçe artan bütçesi.

John Wick 3'ün Maliyeti Ne Kadara Patladı? - Geekrobats

John Wick 3’ün üretim maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu, ilk filmden 20-30 milyon dolar, 2017’de vizyona giren ikinci filminden ise 40 milyon dolar artış söz konusu. Açıkça görülüyor ki, bu dönem çıkan filmlerle yarışacak gibi değil, ancak Lionsgate’in gittikçe artan yatırımları, kalabalığı çekmeye devam etmek için seriye güven duyuyor.

Gişede (box office), John Wick hiç kayıt yapamadı. 2014 yılındaki ilk film dünya genelinde 88.7 milyon dolar kazanırken, 2. Bölüm 171.5 milyon dolar ile takip etti. Matematiksel baktığımızda, ilk film maliyetlerini dört katına çıkardı, bu da fantastik bir yatırım getirisi. Hatta orantıyı korumak için, Bölüm 3’ün dünya çapında yaklaşık 110 milyon dolar kazanması gerekiyor ki bu da kolaylıkla kırılabilecek gibi gözüküyor. Ayrıca ilk kez bir John Wick filminin rekabetçi bir yaz filmi sezonunda oynadığını da belirtelim, ancak bunun için hitap ettiği kitle demografik olarak, Dedektif Pikachu veya Aladdin’den çok farklı. R-rated seven aksiyon hayranları, özellikle John Wick Chapter 3 – Parabellum olumlu eleştiriler aldığı için kaçırmamaları gerektiğinin farkındadırlar.

John Wick 3'ün Maliyeti Ne Kadara Patladı? - Geekrobats

John Wick’in 3. bölümü, serinin son filmi olduğu havasını veriyor lakin hayranların dönütüne bağlı olarak film ekibi daha fazla John Wick filmi fikrine olumlu bakıyor. Belki bir gün John Wick 4’ü görebiliriz fakat Lionsgate belki de bütçeleri 55 milyon dolar dolaylarında bir bütçeyle sınırlandırmalıdır. Parabellum bir önceki filminden çok daha büyük bir geri dönüş sağlamadığı sürece, stüdyo bütçe artışı yoluna gitseydi karı en aza indirme riskini taşıyacaktı. Ve mantıklı bir hamleydi. John Wick, nefes kesici bir hareketle izleyicileri heyecanlandırmak için hiçbir zaman James Bond filminin bütçesi kadar meblağlara ihtiyaç duymadı. Reeves ve yönetmen Chad Stahelski her zaman bütçelerini mümkün olduğu kadar arttırdılar ve kesinlikle başka bir filmin yapılıyor olması durumunda da aynısını yaparlardı.

Son yazımıza göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant