Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi

Yaz ayı olması sebebiyle, sinemaseverler haliyle birçok film/dizi izleyip bitirdikleri için arayışa giriyorlar. Bunun üzerine önerebileceğim dizi ve filmleri içeren bir yazı yazmak istedik. Çoğunlukla pek bilinmeyen ya da adı duyulmamış, gözden kaçırılan yapımlar üzerine bir liste. Daha fazla uzatman giriş yapalım (10-5 arası film, 5-1 arası dizi).

10- The Green Mile (Yeşil Yol)

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Dram
Çıktığı yıl: 1999

Yönetmeni ve senaristi Frank Darabont olan film Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Başrollerinde Tom Hanks’de yer almaktadır. Bu Stephen King roman uyarlamaları hiç mi istifini bozmaz, hangisine baksam ortalamanın üzerinde görüyorum(arada illaki hayal kırıklığına uğratanlar var). Film, En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü ve En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Zamanında adından çok konuşturan bu filmi, sanırım okuyanların çoğu izlemiştir fakat keşfetmeyenler için çok şey kaçırıyorsunuz diyebilirim. Bu arada The Shawshank Redemption’ının (Esaretin Bedeli) yönetmeniyle Yeşil Yol’un yönetmeninin aynı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Hikaye genel olarak kitaba sadık kalıyor, sadece hikaye için önemli olmayan ayrıntıları atlıyor. Bu da kitabı okuyanlar için tatmin edici bir etken oluyor.

Oyuncu seçimine gelirsek, süper: her oyuncu rolü için mükemmel bir seçim ve özellikle John Coffey rolünü oynayan Michael Clarke Duncan çok iyi iş çıkartmış diyebilirim, o boyda dev diyebileceğimiz birisine göre duyguyu aktarma vasfı mükemmel. Filmin uzunluğu yaklaşık 3 saat fakat gözünüzü korkutmasın, bu hikayeyi anlatmak için uzun süreye ihtiyaç var ve bu süre bu film için kesinlikle değiyor. Son olarak yanınıza peçete almayı ihmal etmeyin.

9- Dhoom 3

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Suç/Bollywood yapımı
Çıktığı yıl:  2014

Başrolde herkesin bildiği o isim: Aamir Khan. Ben kendimi bildim bileli Aamir Khan filmlerini sevmişimdir. Hem oyunculuk olarak iyi bir kişilik hem de çeşit çeşit türdeki filmlerde olmasına rağmen filmin kalitesini sunabiliyor. Dhoom 3’teki yönetmen ise muhtemelen çoğunuzun duymadığı Vijay Krishna Acharya. Bir ve ikinci filmlerde de kadroda aynı yönetmen vardı.

Kısaca konusundan bahsedecek olursak, çocukluğundan beri babasıyla birlikte bir sirkte gösteriler yapan Sahir, sihirbaz ve illüzyonistlik alanında üstün bir tecrübe ve yeteneğe sahip bir gençtir. Çalıştıkları sirkin borcundan dolayı babası intihar etmek zorunda kalır. Bunun üzerine Sahir, babasının intikamını almak amaçlı planlar yapar ve bu planlar mükemmel soygunları da içeriyor.

Ayrıca filmde geçen müzikler çoğu kişi tarafından sevilmiştir: Malang ve Kamli. Filmin süresine gelirsek, bu da Yeşil Yol gibi 3 saate yakın fakat aksiyon ve işlenen konular sizi film süresi boyunca ekrandan koparmıyor. Birkaç CGI efektine takılabilirsiniz, onun dışında pek sıkıntısı yok.

8- Fury

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Dram/Aksiyon
Çıktığı yıl: 2014

Fury, David Ayer tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı Amerikan savaş filmidir. Filmin başrollerinde Brad Pitt ve The Punisher dizisinden tanıdığımız Jon Bernthal’da yer alıyor. Her yerde karşımıza çıkan 2. Dünya Savaşı işleyişi oldukça güzel bir şekilde tekrar karşımıza geliyor.

Konusuna göz atacak olursak: Beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya’da savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son Amerikan ordusu askerlerinden oluşur. Gruba komuta eden Çavuş Wardaddy’nin bu savaştaki görevi ise, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmektir. Ayrıca Fury’nin savaştaki soğukluğu, atmosferi, askerlerin kahramanlıklarını aktarmakta üstün bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Kesinlikle izlemeye değer bir yapım.

7- Mortal Engines (Ölümcül Makineler)

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Fantastik
Çıktığı yıl: 2018

Yönetmenliğini Christian Rivers’ın üstlendiği film, Philip Reeve’in romanından uyarlanarak çekilmiştir. Başrolünde muhtemelen pek tanınmayan bir aktör Hera Hilmar yer alıyor.

Konusu kısaca, dünyayı yok olma noktasına getirmiş büyük savaşların ardından yeryüzünde yeni bir yaşam şekli gelişmiştir. Hareketli büyük şehirler, kendilerinden küçük şehirleri yutarak onların kaynaklarını yağmalamaktadır. Londra’nın fakir kesimlerinden gelen Tom Natsworthy (Robert Sheehan) ile kaçak Hester Shaw’un (Hera Hilmar) karşılaşması, ikiliyi muhteşem maceralara sürükleyecektir.

Filmde post apokaliptik havası var ve yapabildikleri en iyi şekilde aktarabilmişler. CGI efektleri kötülemeyeceğiniz şekilde oldukça yaratıcı bir biçimde hazırlanmış. Şehirlerin hareketli bir biçimde ilerlemeleri ise hayran olacağınız bir diğer konu olabilir.

6- Martian (Marslı)

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Bilim Kurgu
Çıktığı yıl: 2015

Yönetmenliğini Ridley Scott’ın üstlendiği film, Andy Weir’in romanından uyarlanılıyor. Başrolünde, Gravity filminden tanıdığımız Matt Damon yer alıyor.

Hikayemiz Mark Watney adındaki bir astronot, Mars’a düzenlenen yolculukları sonucu şiddetli bir fırtınanın ortaya çıkmasıyla ekibinin onu arkada bırakmasıyla yalnız kalmasını ele alıyor. Elinde sınırlı imkanlar bulunsa da çevikliği ve zekasıyla, bütün sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.

Filmin başka bir gezegendeki yaşanan olayları ve gerçekliği yansıtabilmesi oldukça önemliydi ki ve bunu başarabilmişler. Hayatta kalabilmek ve kurtulabilmek için ortaya çıkan etkenlere verdiği tepkiler oldukça zekice.

5- The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev)

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Korku
Çıktığı yıl: 2018- günümüz

Bazı korku filmlerinden tanıdığımız Mike Flanagan bu filmde de yönetmenliği üstleniyor. Tepedeki Ev adı verilen bir köşke taşınan Crain ailesi 1992 yılında büyük bir trajedi yaşayacaktır. Ve evden ayrılmalarına rağmen olaylar peşlerini bırakmayacaktır, geri dönen aile bu sefer neyle karşılaşacaklarını az çok tahmin edebiliyordur.

Açıkçası bir dizinin yapabileceği en iyi korku senaryosu ve işleniş biçimine sahip. Ters köşe yapan olayları ve durmadan karşımıza jump scare çıkmaması, bu diziyi diğer film ya da dizilerden çok net ayırıyor. Korku filmleri seviyorsanız bu yapıma da bir göz atın derim.

4- Mindhunter

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Suç/Drama
Çıktığı yıl: 2017- günümüz

Filmin yönetmenlerinden biri en çok Fight Club’la adını duyuran David Fincher üstleniyor. Başrollerinde Jonathan Groff, Holt McCallany ve Anna Torv yer alıyor.

Hikâye dokusu itibariyle 1970 yılının Amerika atmosferini yansıtmaya çalışıyor. Holden Ford isimli karakter, FBI’da ara buluculuk görevine getirilmiştir. Ve Bill Tench ile tanışmasıyla Davranış Bilimi’ni kuruyorlar. Amaçları seri katillerle görüşüp, psikolojilerini çözmeye çalışarak profil örnekleri çıkartıyorlar.

Bu tarz dizilerin çok olmamasını göz önüne alırsak farklı bir yapısının olduğunu ele alabiliriz. Fakat atmosferin gerçekten etkileyici ve merak uyandırıcı olduğunu söyleyebilirim.

3- The Sinner

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Suç/Gizem
Çıktığı yıl: 2017- günümüz

Yönetmenliğini pek tanımadığımız bir isim olan Derek Simonds üstleniyor. Başrollerinde kalıcı olarak Bill Pullman yer almakta, yani 2 sezonun oyuncuları birbirinden farklı.

Dizinin gizemi sizi içeri çekecektir mutlaka fakat bazen bu gizem fazla sinir bozucu olabiliyor. Hafif True Detective tarzı barındırıyor ama işleyiş biçimlerinin hızları birbirleriyle pek de kıyaslanamaz. Dizide ele alınan olaylar tahmin edilebilmeye net bir şekilde açık değil, bu yüzden bir bakın derim.

2- The Punisher

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Aksiyon
Çıktığı yıl: 2017-2019

Filmin yönetmenliğini belirli bir kişi yapmıyor fakat Başrolde Jon Bernthal yer alıyor ve konusu olarak da karakterin çevresindeki olaylar ele alınıyor. Frank Castle, Deniz Kuvvetlerinde görev yapan, yetenekli deniz piyadelerinden birisidir. Ailesine duyduğu sevgi de paha biçilemez fakat ailesinin katledilmesiyle eski hayatını geride bırakıp bunu yapanları bulmaya ve intikam almaya çalışmaktadır.

Dizideki kanlı dövüş sahneleri gerçek hayatın yansıtılabileceği en acımasız ve sert dövüş sahneleri olabilir. Bu tarz bir dizi arıyorsanız kaçırmamalısınız.

1- Dexter

Yaz Bitmeden İzlemeniz Gereken 5 Film, 5 Dizi - Geekrobats

Tür: Suç/Polisiye
Çıktığı yıl: 2006-2013

Filmin yönetmenliğini James Manos Jr. üstleniyor, başrolleri ise Michale C. Hall ve Jennifer Carpenter üstleniyor.

Konusu: Gündüzleri adli tıp polisi, geceleri ise seri katil, üstelik ikisinde de çok başarılı. Öldürme arzusu dışında insani duygulardan yoksun bırakılan Dexter, ahlaki değerleri olan bir seri katil: sadece yasaların elinden kaçmayı başaran seri katilleri öldürüyor. Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilmiş. Yeni babası, Dexter’ın karakterindeki karanlık tarafı çok geçmeden fark etmiş ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlamış.

Benim favori dizim olan Dexter, keşke daha önce izleseydim dediğim dizilerden biri. Dizide Dexter’ın duyguları tam olarak yansıtılmış ve onun yaşadıklarını siz de hissedebiliyorsunuz. Olayların akıcı oluşu da bunun için bir etken, uzun olmasına aldanmadan bir başlayın derim.