Hulk Kimdir ve Ne Kadar Güçlüdür? Hulk'un Gücünün Kaynağı Nedir? - Geekrobats

Hulk Kimdir ve Ne Kadar Güçlüdür? Hulk’un Gücünün Kaynağı Nedir?

Marvel Evreni‘nin en güçlü karakterlerinden biri olarak bildiğimiz Hulk namıdiğer Yeşil Dev‘in geçmişi, ne kadar güçlü olduğu ve bu müthiş gücünün nereden geldiği konusunda pek fazla derlenmiş bilgi bulunmamakta. Bu yazımızda bu bilgilerin tümünü derleyip Hulk olarak ismini ve çok güçlü olduğunu bildiğimiz karakteri gerçekten tanıyacağız.

Bir insanın gücünün sınırı ne kadar olabilir diye araştırırken bu yazıya çok iyi bir başlangıç olacağını düşündüğüm bir haberle karşılaştım (haberi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz). Kısa bir özet geçeceğim, Eric Heffelmire garajında arabasını tamir ederken, arabayı taşıyan kripto kayıyor ve sızan petrol de ateş alıyor. Adamın kızı Charlotte, 5 tonluk arabayı tek eliyle kaldırıp babasını kurtarıyor. İnsan bedeni inanılmaz şeyler yapabiliyor, 5 tonluk bir pikapı 55 kiloluk bir kız tek eliyle kaldırabiliyor. Buna histerik güç deniyor, sevdiğiniz biri tehlike altındayken vücudunuzda adrenalin başta olmak üzere çeşitli hormonlar salgılanıyor ve gücünüz birden aşırı derece artıyor, ya da sinirlenince, üzülünce. Kişisine göre değişir.

Başka bir deyişle olay ne kadar önemli olursa o kadar güçleniyorsunuz. Hatta bir örnek veriyim, Güldür Güldür’de Bilal’in 90 kg halter kaldırma sahnesi (bilmeyen veya tekrar izlemeyen varsa buradan izleyebilir). Çoğu erkek bilir, mevzu bahis bir kız ise erkeğin gücü kendinin bile inanamayacağı bir seviyeye ulaşır.

Öncelikle bunlardan bahsetmemin sebebi histerik güç kavramının anlaşılmasını sağlamak. Gelelim Hulk ile alakalı olan kısmına. Bu histerik güç dediğimiz kavram Bruce Banner için daha farklı işliyor. Bruce küçükken babası onu sürekli dövüyor ve sürekli azarlıyordu. Babası ondan nefret ediyordu. Aksine annesi onu çok seviyordu fakat sadece yaşayacağı travmayı başka bir boyuta taşıyacaktı: Babası, annesini Bruce‘un gözleri önünde öldürdü.

Hulk Kimdir ve Ne Kadar Güçlüdür? Hulk'un Gücünün Kaynağı Nedir? - Geekrobats

Bruce‘un geçirdiği bu korkunç çocukluk onda psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep oldu: Çoklu kişilik bozukluğu. Bir kişiliği çözüm odaklı, aşırı sakin, mantıklı düşünebilen ve çok akıllı, diğer bir kişiliği ise çok sinirli, kendini kontrol edemeyen, mantıklı düşünemeyen, aklı bir karış havada kötü birisi. Bahsettiğim histerik güç Bruce’un ikinci kişiliğinde ortaya çıkıyor. Geçirdiği gama ışını patlaması genetiğini etkiledi ve yeşil dev ortaya çıktı. Yeşil deve yani Hulk‘a, Bruce Banner‘ın ikinci kişiliği hakimdi. (Aslında Bruce Banner’ın en 4 farklı kişiliği var ama bizi Hulk’u Hulk yapan kişiliği ilgilendiriyor) Gama patlamasından sonra olağanüsü bir güce sahip olan yeşil devin ne kadar güçlü olduğuna bir bakalım. (Resimlerin bazılarını çizgi roman sayfalarından kırptım, üstlerine tıklayarak resimlerin kırpılmamış hallerini görebilirsiniz)

1- Tren raylarını halı silkeler gibi silkeliyor

Hulk Kimdir ve Ne Kadar Güçlüdür? Hulk'un Gücünün Kaynağı Nedir? - Geekrobats

2- Nükleer saldırıya dayanıklı kapıyı kağıt gibi yırtabiliyor

3- 150,000,000,000 (150 milyar) tonluk dağı sırtlayabiliyor

4- Dünyanın iki katı olan astreodi tuzla buz edebiliyor

5- Yok olmak üzere olan gezegenin katmanlarını tutarak parçalanmasını engelliyor

6- Hatta zaman girdabını yumruklayarak uzay zaman sürerliliğini parçalıyor

7- Daha da yetmiyor thunderclap kullanarak başka bir boyutu yok ediyor

Bu da ekstra:

Kendini öldürmek için yollar arayan Deadpool‘un aklına Hulk geliyor. Hulk ona öyle sert vuruyor ki kafası atomlarına ayrılıyor. 1 hafta boyunca ölü kalıyor sonra biliyorsunuz, Deadpool‘un sonsuz iyileşme yeteneği sayesinde yeniden canlanıyor.

Peki yeşil devin bu olağanüstü gücü nereden geliyor. Cevap basit “Sinirinden“. Hulk ne kadar sinirlendirse o kadar güçlenir. Ne kadar sinirlenirse o kadar hızlı iyileşir. Peki bu ne zamana kadar sürecek. Ne zamana kadar böyle güçlü olucak. Teorik olarak Hulk zamanın sonuna, her geçen gün sinirlenmeye devam edebilir. Taki bunu yapamayana kadar. Demek istediğim şu, bir süreden sonra Bruce sinirlenme yetisini kaybederse, kayıtsız kalırsa. Bu olağan bir olasılık ki insanın doğasında bu olağan bir şey. Ya da başka bir olasılık, Bruce Banner ölürse. “Hulk – The End” çizgi romanında Banner ölümün eşiğine geldiğinde Hulk, Banner’ın bedenini ele geçiriyordu (çizgi romanın Türkçe versiyonunu indirmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz). Teorik olarak ölümsüz fakat Banner değil. Bakalım Marvel ilerleyen zamanlarda daha fazla izlenme yani para için sinemada Hulk’u öldürecek mi?