HBO’dan Watchmen: Sahte Uzaylılar ve Kalamar Yağmuru Ne anlama Geliyor?

HBO’nun Watchmen dizisi geçtiğimiz günlere çıkışını yaptı. Dizide gördüğümüz kalamar yağmuru gibi ilginç olaylar, bu dünyanın bizimkinden çok daha farklı olduğunu göstermiş oldu. Dizi senaryosunu Alan Moore ve Dave Gibbon’un aynı isimli çizgi romanından baz alıyor.

Görünüşte, Wathcmen’in hikayesini ilginç kılan şey süper-kahramanların bulunduğu tarih. 1986/7 yıllarına basılan bu çizgi-romanda, maskeli kahramanlar 1930’lu yıllarda ortaya çıkmıştır. İlk defa 1959 yılında Dr. Manhattan adında gerçek süper güçlere sahip bir kahraman ortaya çıkar. Daha sonrasına ise Soğuk Savaşın çok  kızıştığı zamanlar olmuştur. Fakat yıl 2019’u gösterdiğinde ise işler çok daha karmaşıklaşmış, dünya her zaman olduğundan daha fazla parçalara ayrılmıştır.

Tulsa’daki maskeli polislerden tutun da Dr. Manhattan’ın Marsa’ta olduğunu gösteren habere kadar her şey bize çok farklı bir dünya olduğunu gösteriyor. Fakat en gariplerinden biride ”kalamar yağmuru”. İşte sizlere kalamar yağmurunun anlamı ve hikayede nasıl bir yer ettiği.


Çizgi-romandaki Dev Kalamar


Dev Kalamar çizgi-romanda çok büyük bir yer kaplıyor. Kendini “dünyanın en akıllı insanı” olarak ilan Adrien Veidt, diğer bir adıyla Ozymandias, Soğuk Savaşı bitirmek adına Amerika ve Sovyetler Birliği’ne ortak bir düşman vererek onları bira raya getirmek ister. Tabiki bu ortak düşman da Dev Kalamar’dır. Dr. Manhattan’ı analiz ederek geliştirdiği ışınlanma teknoloji ile Dev Kalamarı Amerika’nın üstüne ışınlar ve şehrin yarısı büyük bir can kaybı ile birlikte yok olur.

Son ana kadar belli olamasa da, Veidt’in kalamarı hikayeyi en başından beri şekillendiren şeydir.  Ozymandias, planını keşfettiği için Comedian’ı öldürür ve bu Manhatten teknolojisi ile sorun yaşarak defalarca yeniden düzenler. Çizgi-romanın sonunda plan işe yarar – Nixon*  barış talep eder, kahramanlar doğruyu bilmelerine rağmen yalanın insanlar için daha iyi olacağını düşünür, dev kalamar ise o gün sağlanan barışın simgesi haline gelir. Fakat son sayfada Rorschach’in günlüğü ortaya çıkar, tüm komployu ortaya çıkarabilecek bir detaydır. 


Dizideki Kalamar Yağmurları


HBO’nun Watchmen’inde kalamarın mirası büyük bir yer kaplıyor. Duvarda  “kalamarların anatomisi” yazılı bir posteri sınıfta görebilirsiniz, aynı zamanda Angela’da ufak bir kalamar yağmuruna yakalanır. Ve en sonunda, sorgulama çemberinin içinde kocaman bir kalamar gözü görülebilir.

Poster ve video direkt olarak çizgi-roman ile bağ kuruyor olsa da, kalamar yağmuru biraz pürüz oluşturuyor bu konuda. Bunu yapan Ozymandias (ölü olarak rapor edilmiş olsa da Jeremy Irons’ın karakteri olabilir) olma ihtimali var, planını hala sürdürmeye çalışıyor olabilir. Ya da bir başkası kendi uzaylı hikayelerini kurgulamak için bunu yapıyor olabilir.

 

Kaynak= Screenrant.com

Nixon= Richard Nixon 1969-74 yılları arasında Amerika başkanlığı yapmıştır.