Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Game of Thrones’un İlk Spin-Off’u The Long Night Hakkında Her Şey

“Thrones’un binlerce yıl öncesinde geçen bu proje, dünyanın altın Kahramanlar Çağı’ndan en karanlık saatlerine düşüşünü konu alacak.”

Kanal tarafından paylaşılan bu tanıtım, dizinin onaylanan ilk spin-off‘unun son derece merak edilen konusunu açıklar nitelikte.

Kahramanlar Çağı, Westeros (Batıdiyar)’ta Game of Thrones zamanından binlerce yıl önce yaşanmış bir dönem. Çağ, Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasında yapılan büyük savaşın ardından imzalanan ve Şafak Çağı‘nı bitiren Anlaşma’yla birlikte başlıyor. Anlaşma, Yeşilgörenler‘in, Odun Dansçıları‘nın, İlk İnsanlar‘ın kahramanlarının ve şeflerinin katılımıyla, daha sonra adına tanrıların olan bitene tanıklık etmesi için gövdelerine yüzler oyduğu ağaçlara ithafen Yüzler Adası denecek Tanrı Gözü‘nde yapılıyor.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Bu Anlaşma’ya göre Ormanın Çocukları ormanlarına geri dönecek, İlk İnsanlar ise hiçbir büvet ağacına zarar vermemek şartıyla, ovalara, düzlüklere yerleşecek. Ve böylece, İlk İnsanların ve Ormanın Çocukları‘nın çok uzun yıllar boyunca barış içinde yaşadığı, sayısız kral ve kahramanı tarihin tozlu sayfalarına gömecek Kahramanlar Çağı resmen başlamış oluyor.

İlk İnsanlar‘ın kanını taşıyan Kuzey Lordları’nın kağıda dökülmemiş yasalarını, Ormanın Çocukları‘ndan etkilenen İlk İnsanlar tarafından dilden dile dolaştırılmaya başlanan sayısız efsaneyi şekillendiren bu Çağ’da, dünya üzerinde efsanevi kahramanların yürümüş olduğu bilinen bir gerçek. Bu kahramanların bazıları, müstakbel dizimizde görülmesi muhtemel kahramanlar, Mimar Brandon gibi. Aynı zamanda Lannisterlar’ın babası, saçlarını parlatmak için Güneş’ten altın çalan Akıllı Lann ve Deniz Canavarı Nagga’yı katledip kendisine denizkızı bir eş alan Adaların Gri Kralı da bu Çağ’a mensup şahsiyetler.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Tabii, bizim dünyamızda olduğu gibi Westeros‘ta da her güzel şeyin bir sonu var. Beyaz rüzgarların estiği, dünyanın üzerine karanlık soğuğun çöktüğü Uzun Gece (The Long Night) ve beraberinde getirdiği Ötekiler (yahut Ötekiler Gece’yi getirmiştir) Kahramanlar Çağı‘nın sonu oluyor. Uzun Gece, isminden de anlaşılacağı gibi tarihin gördüğü en uzun kışlardan biri. Tam bir nesil sürdüğüne inanılıyor.

Ötekiler, Yaşlı Dadı’nın iddiasına göre yaşamdan nefret eden, ölü iblisler. Ancak George Martin, onların şeytanımsı ve tehlikeli oldukları kadar zarif ve güzel olduklarının da altını çiziyor. Ki bu da, Nöbet’in ünlü Lord Kumandan’ı Gece Kralı’nın nasıl olup da bir Ak Gezen‘e aşık olduğunu açıklıyor. Bu noktada kimilerinin Ötekiler’i ilahi bir nitelik katarak yorumladıklarını da hatırlatmak gerek. Melisandre, Ötekiler‘in Işık Tanrısı R’hllor‘un karşıt gücü olan Öteki’nin hizmetkarların olduğunu düşünüyor ve bahsi geçen Gece Kralı, daha sonra Craster’a ilham olacak şekilde Ötekiler‘e canlı kurbanlar veriyordu.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Uzun, süt beyazı, gözleri yıldızlar kadar mavi olan Ötekiler, ince, çevresinde belli belirsiz mavi bir ışık huzmesi dolanan ölümcül kılıçlarıyla savaşıyor ve karda hareket ederken hiç iz bırakmıyorlardı. Ölü atlar ve mamutlar sürüyor, hatta kimi zaman dev buz örümcekleri eşliğinde ortaya çıkıyorlardı. Kuzeyden, daimi kış topraklarından geldiler ve ölümden döndürdükleri yaratıkların hizmetiyle, yaşama ve canlılara savaş açtılar. Ta ki ejderhacamı ve ejderhaçeliğine karşı olan zayıflıkları keşfedilene kadar. Bu zaafları ortaya çıkınca, Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar onlarla savaştılar ve Doğunun Efsanesi, yakından tanıdığımız(!) Azor Ahai’nin yardımıyla, geri püskürtüldüler.

Ardından bildiğimiz üzere sahneye Mimar Brandon çıktı. Ölüler ve şeytanlarla arasına katı buz kütleleri ve ölülerin geçişini imkansız kılan tılsımlarla inşa ettiği Sur‘u, Sur’un üstüne de kış topraklarını gözleyip diyarı koruması için Gece Nöbetçileri‘ni kondurdu. Ve Ötekiler, uzun kış gecelerinde çocukları korkutmak için anlatılan bir efsane haline geldi.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Hazır sırası gelmişken bir parantez açalım. Doğu efsanelerinde aynı zamanda, Uzun Gece‘nin bir kez daha dünya üzerine çökeceği ve insanların, tuz ve dumanın ortasında doğan, taş ejderhaları uyandıracak Vadedilmiş bir Prens (ya da Prenses) tarafından kurtarılacağı da yer alıyor. Bu meçhul ikinci Azor Ahai‘nin Deanerys Targaryen olduğuna neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Parantezi kapatabiliriz.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

İşte HBO tarafından onay verilen dizi, tam da bu dönemde geçecek: Kahramanlar Çağı‘nın görkemli altın ışıklarının söndüğü ve Uzun Gece‘nin insanlığın üstüne kara bir bulut gibi çöktüğü, Westeros halkının anmaktan dahi korktuğu, o soğuk günlerde.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

Şimdiye kadar yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi, spin-off‘ta dizide ve seride aktif yer alan karakterleri göremeyeceğiz ve Robert’ın İsyanı ya da Fetih Savaşı gibi oldukça merak edilen, diğerlerine nazaran daha güncel olaylar hakkında bilgi edinemeyeceğiz. Ancak Ötekiler efsanesinin karanlıkta kalan yanları, Starklar’ın efsanevi kralları, Ormanın Çocukları‘nın sırları hakkında pek çok şeyi birinci elden öğrenme şansımız olacak.

Zira dizinin senaryosu, kitap serisinin yazarı George R. R. Martin ve X-Men gibi ünlü yapımların altında imzası bulunan Jane Goldman tarafından kaleme alınıyor! Dizinin yapımcılığı ise Goldman, Martin, Vince Gerardis ve Daniel Zelman tarafından üstlenmiş durumda.

Game of Thrones'un İlk Spin-Off'u ve Konusu Hakkında Her Şey - Geekrobats

George Martin’in yeni dizinin adının The Long Night olmasını istediği de bilinenler arasında. HBO‘dan gelen onayın ardından pilot bölümü için hazırlık çalışmalarına başlanan spin-off‘un çıkış tarihi belirsiz olsa da, Game of Thrones‘un son sezonunun 2019’da seyirciyle buluşacağı göz önünde bulundurulursa en erken 2020’de ekranlarda olacağı tahmininde bulunmak yanlış olmayacaktır.

Bu arada kanalın aynı zamanda, konuları henüz duyurulmamış dört farklı spin-off üzerinde daha çalıştığı iddia ediliyor. Seyircileri baymamalarını umut ediyor ve son sezonun ardından, The Long Night’ı(?) da sabırsızlıkla bekliyoruz!

İlgili Yazı: Game of Thrones’un İkinci Spin-Off’u Empire of Ash Hakkında Her Şey