Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

Game of Thrones’un İkinci Spin-Off’u Empire of Ash Hakkında Her Şey

Son sezonun yayımlanma tarihi git gide yaklaşırken, oyuncular bir bir diziye duygusal vedalar ederken, Game of Thrones’un en popüler hayran sitelerinden biri olan Watchers on the Wall ortaya bomba gibi bir iddia attı: Planlanan dört spin-off’tan ikincisi, Valyria İmparatorluğu’nun çöküşü hakkında olacaktı.

Valyria İmparatorluğu’nun Çöküşü, Ejderhaların Dansı ve Robert’ın İsyanı hayranlar tarafından en çok istenen spin-off konularının başında olduğundan, Empire of Ash (Kül İmparatorluğu) adı altında yayımlanacağı söylenen iki numaralı yan dizi, en az The Long Night kadar ilgi çekeceğe benziyor! Watchers on the Wall, iddialarını Game of Thrones Wiki‘de paylaşılan “özel bir rapora” dayandırıyor.

Raporun yazarı, gizlilik sözü vererek edindiğini iddia ettiği bazı duyumları makale haline getirerek okuyucuya sunmuş. Godzilla’yla tanıdığımız Max Borenstein’in kadroya dahil edilebileceği makalede yer verilen bilgilerden biri. Ayrıca yazar, detaylara verilen önemin umut verici olduğunun da altını çizmiş.

Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

Detaylara inecek olursak ana karakterlerden birinin platin saçlı, kara derili kadın bir ejderha sürücüsü olacağı söyleniyor. Ebeveynlerinden biri has Valyrialı olduğu halde, diğeri bir yabancı olduğundan rakipleri tarafından gerçek bir Valyrialı olmadığı iddia edilebilir. Aynı zamanda kölelikten yükselmiş, çok zengin ve entrikacı bir başka kadın karakterle de karşılaşabiliriz. Bunun yanında, eşcinsel ve Sothoros’tan gelme siyahi karakterlere de yer verileceği konuşuluyor.

Valyria’nın yıkılışının yanında, Targaryen Hanedanı’nın atalarına da yer verecek olan dizinin beş ya da daha fazla sezon süreceği de dedikodular arasında, yani herhangi bir televizyon dizisiyle eşdeğer konumda olacak. Eğer öyle olursa, dizi Aegon, Visenya ve Rhaenys’in Yedi Krallık’ı fethiyle sonlanabilir ve bu da hayranlar tarafından son derece merak edilen bir diğer tarihi Westeros olayının ekranlardaki yerini alacağı anlamına geliyor.

İlk sezonunun on bölüm sürmesi beklenen spin-off’ta Targaryen Hanedanı, üç ana politik sınıflandırmadan birine dahil edilecek. Bunlar, Sfenksler, Genç Ejderhalar ve Özgür Tutucular. Targaryenler kesin olmamakla birlikte, Genç Ejderhalar’dan biri olabilir. Dizide Valyria hakkında kitaplarda hiç geçmeyen şeyler de yer alacak.

Targaryen Hanedanı’nın asıl yurdu olan Valyria İmparatorluğu, çok eskiden mütevazı bir yaşam sürerek çobanlık yapan Valyrian Özgür Halkı’nın yaşamakta olduğu sakin, fakir bir yarım adaydı. Derken, adanın volkanlarındaki On Dört Ateş Madenleri’nde, ejderhaları keşfettiler. Bu keşif, Valyria Halkı için gerçek bir devrim oldu.

Sahip oldukları büyülerle ejderhalarını ehlileştirmek için kolları sıvadılar ve ardından, büyü, ateş ve kanla, Buz ve Ateşin Şarkısı evreninin en görkemli medeniyetini inşa ettiler. Şehirlerindeki güdük kulelerini göklere yükselttiler, Valyrialı demirciler tavına büyü kattıkları çelikten görülmüş en kudretli silahları yarattılar. Sonunda, ateş soluyan canavarları ve esrarengiz büyüleriyle genişlemeye başladılar.

Eski Ghis’i yerle bir ettiler ve Rhoyne’u öyle bir yenilgiye uğrattılar ki, Kraliçe Nymeria’nın Rhoyne’dan kaçırıp Dorne’a götürdüğü on bin gemide sadece kadınlar ve çocuklar kaldı. Savaşmaya yaşı tutan erkeklerin tamamı can vermişti. Braavos haricindeki diğer bütün Özgür Şehirleri onlar inşa etmiş ve taş şekillendirmedeki güçlerini konuşturarak benzersiz mimari güzellikler yaratmışlardır.

Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

Valyrialılar Emperyalist bir yol izleyerek fethettikleri yerlerden aldıkları sayısız köleyi Valyria’nın zengin On Dört Ateş Madenleri’nde ölümcül şartlar altında çalışmaya yolladılar. Söylenenlere göre o kadar fazla köleleri vardı ki, ölen yüzlercesinin yerine binlercesini koyabiliyorlardı. Madenler o kadar sıcaktı ki, köleler değerli taş bulmak için bir duvarı parçaladıklarında kaynar su ya da lavla karşılaşabiliyorlardı. En kötü köleler ise madenlerin en diplerine, kızıl ölüme gönderilirdi. Ateş solucanlarıyla karşılaşan kölelerden geriye sadece yanmış ve kararmış bedenler kalıyordu. İlkYüzsüz Adamlar, bu madenlerde, ejderha lordlarının kırbaçları altında doğmuştur.

Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

Ta ki, Valyria Kıyameti’ne kadar. Kimi rahipler bu Kıyamet’in Valyrian Özgür Halkı’nın inançsızlığına ya da R’hllor’un gazabına yormaktadır. Daha büyük bir çoğunluk ise bu felaketi, On Dört Aeş Madenleri’ni büyü yardımıyla kontrol altında tutan rahiplerin ejderha lordlarının iktidar mücadelesi arasında suikasta kurban gidişinin ve bunun sonucunda kontrolden çıkan Madenler’in tetiklediğine inanmaktadır.

Tüm bu varsayımların tek bir ortak noktası vardır; kıyamet Valyria’yı beklenmedik bir anda vurdu. Toprakta sarayları, tapınakları, tüm kasabaları yutan büyük yarıklar oluşmuştu. Göller kaynamış veya aside dönmüştü, dağlar patlamış, ateşli dağlar üç yüz beş metre yukarılara erimiş kayalar kusmuş, kırmızı bulutlar ejderhacamı ve şeytanların siyah kanını yağmış ve kuzeyde ki toprak kırılmış ve çökmüş ve devrilmiş ve kızgın deniz dalgalanmıştı.

Yükselen sular Valyria’yı yuttu, söylentilere göre krallığı kavuran ateş öyle sıcaktı ki ejderhalar bile yanarak can vermekten kurtulamadı. Yazılanlara göre sekiz yüz kilometre çap içindeki her tepe ortadan ikiye yarılıp havayı kül ve duman ile doldurdu. Bugün bile, Valyria için için yanmakta, Tüten Deniz kül ve gri ölüm kusmaktadır ve hala aktif olan On Dört Ateş Madenleri’ni gören denizcilerin korkunç bir şekilde can vereceği rivayet edilmektedir. Tyrion Lannister bu son için “Ateş ve kan üzerine kurulmuş bir imparatorluk. Valyrialılar ne ektilerse onu biçtiler.” yorumunu yapmıştır.

Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

Kıyametten sağ çıkan sadece birkaç hane vardır, bunlardan biri Targaryen Hanedanı’dır. Valyria Kıyameti’nden on iki yıl önce, Lord Aenar’ın kızı, birtakım görüleri olması yüzünden çevresi tarafından pek ciddiye alınmayan Hayalperest Daenys bu olayın gerçekleşeceğini görmüştür.

Aenar Targaryen, kızını dinlemiş ve bütün mal ve mülkünü paraya çevirerek, köleleri, eşleri, ailesi ve ejderhalarıyla birlikte Valyria İmparatorluğu’nun batı karakolu olan Ejderha Kayası’na taşınmıştır. Ejderha Kayası, zamanında Valyria lordlarının hakimiyetlerini batıya taşıma planlarının bir uzantısı olarak kurdukları küçük bir adaydı. Westeros kralları, bu durumdan rahatsız olmuşlarsa da seslerini çıkaramamışlardır.

Uzun lafın kısası, Valyria Lordları önemli bir rakipleri olan Targaryenler’in kaçar gibi gitmesine ve Kaya’yı mesken tutmasına, Aenar Targaryen’i korkaklıkla itham ettikten ve kızını alaya aldıktan sonra izin verdiler. Aenar Targaryen ve Daenys, dizi karakterlerinden biri olacak ancak onları ilk sezonda göremeyebiliriz.

Game of Thrones'un İkinci Spin-Off'u Empire of Ash Hakkında Her Şey - Geekrobats

İşte HBO tarafından en kısa zamanda onaylanması beklenen iki numaralı spin-off, bu mistik, muazzam imparatorluğun tarihi ve krallara layık felaketi hakkında olacak. Hal böyle olunca, biz izleyicilere de the Empire of Ash’i sabırsızlıkla beklemekten ve haberlerini takip etmekten başka bir şey kalmıyor!

İlgili Yazı: Game of Thrones’un İlk Spin-Off’u The Long Night Hakkında Her Şey