Fortnite, PUBG’yi Battle Royal Tahtından Edecek Mi?

Fortnite, PUBG'yi Battle Royal Oyun Tahtından Edecek Mi? - Geekrobats

2017 yılında piyasaya sürülmesiyle birlikte daha beta aşamasında olmasına rağmen ortalığı kasıp kavuran, Steam’de DOTA 2‘nin anlık oyuncu sayısı rekorunu ele geçiren Playerunknown’s Battlegrounds‘un çıkışıyla Steam’in çok satanlar listesinde tahta oturması bir oldu. Ama son zamanlar PUBG için pek de iyi geçmiyor. Çünkü alanında çok daha geniş kitleye hitap eden bir oyunla karşı karşıya: Fortnite Battle Royale.

Fortnite, PUBG ile popülerleşen battle royale türünde yepyeni bir çığır açtı diyebiliriz. Kendine özgü çizgi filmleri andıran grafikleri, “Yık ve inşa et.” Mantığıyla çalışan craft sistemi oyunculara yepyeni bir deneyim sundu. PUBG’nin yüksek sistem gereksinimleri karşısında daha makul sistemlerle bile stabil çalışabilen Fortnite orta seviye bilgisayar kullanıcılarını da kendi tarafına çekmeyi başarmış gözüküyor. Peki sadece bu mu? Fortnite hangi özellikleriyle insanları kendine çekti?

Fortnite tamamıyla ücretsiz bir oyun olmasıyla bir avantaj elde ediyor. PUBG, Steam’de 70 Türk Lirası’na satılıyor. Sadece kullanıcı hesabı oluşturup oynamaya başlıyorsunuz.

Bu sebeplerin yanında PUBG‘nin tahtından olmasındaki asıl sebep ise oyun içi dinamikler diyebiliriz. Ciddi bir askeri simülasyon mantığıyla çalışan PUBG’de silahınızı özelleştirmek için birçok ekipman bulabilirsiniz. Silah tepme oranları ve belli kapasiteli dürbünler de oyunu daha realistik bir hale getiriyor. Peki, oyuncuların istediği gerçekten bu mu?

Fortnite, PUBG'yi Battle Royal Tahtından Edecek Mi? - Geekrobats

Fortnite bu realistik bakış açısıyla adeta dalga geçiyor. Silahınıza herhangi bir donanım bulma zorunluluğunuz yok. PUBG’den farklı olarak aynı silahın farklı renk ve seviyedeki modelleri var. Farklı renklerle silahınızın hasarı, yeniden doldurma hızı, DPS gibi değerleri değişiyor. Yani daha basit bir sistem diyebiliriz. Fortnite’ı daha kolay ve eğlenceli hale getiren şeylerden biri de bu.

Fortnite’ı kendine özgü yapan şeylerinden birisi de craft sistemi dediğimiz gibi. Oyunda dağlar ve yer şekilleri dışındaki neredeyse her şeyi ham maddesine (tahta, tuğla ve demir) dönüştürüp onu kendi yapınızı inşa için kullanıyorsunuz. Bunların yanında duvarlara ve yerlere kurabileceğiniz tuzaklar, trambolinler ve ilginçtir sürebileceğiniz alışveriş arabaları mevcut! Arkadaşınızı önünüze atıp bir orman turu yapabilirsiniz. Craft sistemi battle royale dünyasına yepyeni bir bakış getirmiş oldu ki bu da insanların oyunu merak edip oynamalarını sağladı.

Fortnite, PUBG'yi Battle Royal Tahtından Edecek Mi? - Geekrobats

PUBG’deki ciddi ve gerçekçi tutumun yanında Fortnite’da karakterinize tek tuşla ulaşabileceğiniz bir menüden çeşitli dans ve ifadeler de ekleyebilirsiniz. Bu oyunu daha eğlenceli kılıyor ve bekleme lobileri birer dans pistine dönüşüyor.

Oyun içeriklerinden biraz kurtulup işin bir de sistemdeki etkileri ve işleyişlerine bakalım. PUBG oyun dünyasına girdiği ve popülerleştiğinden beri optimizasyon sorunlarıyla başı dertte. Oyuna sık sık gelen güncellemeler optimizasyonu ilk zamanlara göre önemli derecede iyileştirse de yine istenilen stabilite oyunda yok. Hala paraşütle inerken bir yerde bug ile karşılaşıp lobiye dönmek zorunda kalabiliyorsunuz. Oyuncularının en müzdarip olduğu konulardan biri de oyuncuların hile yapmaları, yapabilmeleri. Hile konusunda da Fortnite bir adım önde.

PUBG çıktığı dönemden sonra kuşkusuz gelişimine devam etti. Oyundaki optimizasyon sorunları büyük denli çözüldü, hilelere karşı önlemler alındı ve hala oyun geliştirilmeye devam ediyor. Her şeye rağmen battle royale oyunları arasında en iyilerinden biri ve hatta sunduğu gerçekçilik dolayısıyla en iyisi. Geniş haritası ve gerçekçi oyun dinamikleriyle eski ARMA oyuncularını kendisine çekmiş gözüküyor. Karakterimizi detaylı olarak özelleştirebiliyoruz ve hem birincil hem üçüncül açıdan oynama fırsatımız var.

Fortnite daha geniş kitleye hitap eden, olayların daha hızlı geliştiği, vadettiklerini daha çabuk kullanıcıya aktaran bir oyun ve bunun karşılığında da PUBG’yi oyuncu sayısında geçmiş durumda. Sayısal konuşacak olursak yılın ilk çeyreğinde atağa geçen Fortnite 45 milyonu aşan oyuncusuyla 30 milyon oyuncuyu aşan PUBG’yi geride bıraktı. Tabii ki bunun sebeplerinden birisi de Fortnite’ın ücretsiz oluşu.

Zevkler ve renkler tartışılmaz, realistik bir oyun deneyimi yaşamak isteyenler PUBG’yi tercih ederken eğlenmek isteyen oyuncular ise Fortnite’a yöneliyor. En nihayetinde ikisi de oyun, oynamak ise sizin tercihinize kalmış.