Disney, Spider-Man’in Haklarını Sony’den Satın Almak İstiyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan söylentiye göre Disney, Spider-Man karakterinin haklarını satın almak için Sony’e 4-5 Milyar dolar gibi bir teklif vermeye hazırlar. Daha öncesinde Disney ve Sony arasında Spider-Man’in film hakları için yeni bir anlaşmaya varılmıştı; Disney film gelirinin %25’ini alacak ama oyuncaklardan kazandıkları gelirleri Sony’e bırakacaklardı. Bu anlaşma sayesinde bizler de Spider-Man 3 filmini görebilecektik.

Fakat görünen o ki bu anlaşma Disney için yeterli olmamış. Disney, sadece Spider-Man’in haklarını satın almak için 4-5 Milyar dolar vermeye hazırlar ki gördüğümüz bu rakamlar Disney’in, Star Wars markasını satın aldığı zaman ödediği miktardan daha büyük bir meblağ, hatta muhtemelen Marvel için ödediklerinden bile daha fazla. Açıkçası Spider-Man markası dünyada en çok bilinen markalar arasında ve pazarlaması çok değerli – ki Disney onu gelecek filmlerde ön plana koyarak Avengers’ın lideri konumuna getirmek istiyor; Captain Marvel’da A-Force’u yönetirken.

Tabiki bunlar sadece birer söylenti. Fakat düşündüğünüz zaman, Spider-Man ödenecek bu tutara değer mi?


Spider-Man’in Film Hakları 4 Milyar Dolar Değerinde Değil


Disney, Spider-Man'in Haklarını Sony'den Satın Almak İstiyor -Geekrobats

Disny şu ana kadar, CEO Bob Iger sayesinde yıllar içinde çok büyük ün kazandı. Her şey 2006 yılında Pixar markasını 7.4 milyar dolara alınması ile başladı. Üç yıl sonra Marvel’ı 4.24 milyar dolara aldılar ve ardından 2012 yılında Lucasfilm’i de 4.05 milyar dolara satın aldılar. En güncel ve bilindik olan; Disney’in Fox’u satın alması 71.3 milyar dolar değerindeydi. Tüm bu rakamlara baktığımızda, neden herkesin Disney’in Spider-Man’in haklarını Sony’den kolayca alabileceğini düşündüğünü anlamak zor değil.

Fakat ufak bir problem var, Spider-Man için teklif edilen fiyat Disney’in diğer anlaşmalı ile kıyaslanabilir değil. Örneğin Lucasfilm; Disney bu markayı satın aldığında Star Wars‘ın ve (potansiyel olarak) İndiana Jones‘un tüm gelirlerine sahip olacaklardı. Bu anlaşma ödedikleri miktar değerdi çünkü tüm ürün satımlarından TV’ye, tüm pazarlamalar dan film haklarına kadar her şeyi ellerinde tutuyorlardı. Marvel’da işler biraz daha farklıydı çünkü bazı markalar diğer firmalar aitti. Sony ise Spider-Man’in haklarına kısıtlı bir şekilde sahipti; film hakları ve 44 dakikayı aşan dizilerin hakları onlara aitti. Yani düşünüldüğünde Disney 4-5 milyar dolar gibi büyük bir meblağ ödemeleri, pek de karlı durmuyor.


Sony’nin Spider-Man’a Daha Fazla İhtiyacı Var


Disney, Spider-Man'in Haklarını Sony'den Satın Almak İstiyor -Geekrobats

Bu arada, Sony’nin Spider-Man’e daha fazla ihtiyacı var. Eğer Disney hakları satın alırsa Spider-Man hâli hazırda temelleri atılmış, başarılı bir sinema evreninin parçası olacak. Zaten Fox’u satın alarak elde ettikleri X-Men ve Fantastic Four markaları onlar için öncelik olacaktır, zira harcanan parayı telafi etmeli gerekiyor. Spider-Man’in yan karakterleri olan Morbius, Spider-Gwen ya da Venom gibi karakterlerin değeri daha az, çünkü bunları kullanmak için yeterli zamanı bulamayacaklar.

Diğer bir yandan eğer Sony’e bakarsak; Spider-Man:Far From Home tüm zamanların en çok gelir elde eden Sony filmi oldu, Venom 856 milyon dolar gelir elde etti ve Çin’de çok sevildi ve Spider-Man:İnto The Spider Verse bir akademi ödülü kazandı. Hatta stüdyonun şu an Spider-Man’in daha az bilinen karakterleri olan Nightwatch, Jackpot ve Madame Web için filmler çekmeyi planlıyor. Ve Sony Disney’e nazaran daha fazla film çıkarma potansiyeline sahip.

Şimdi, sizlerinde gördüğü gibi Spider-Man markası Sony’e, Disney’e olduğundan daha değerli bir marka. Eğer Disney, Spider-Man’i almak isterse gereğinden fazla ödemeleri gerekecek – bu da 4 milyar dolardan fazla olabilir.

Kaynak: ScreenRant