Disney Resmi Olarak Fox’u Aldığını Duyurdu - Geekrobats

Disney Resmi Olarak Fox’u Aldığını Duyurdu

Comcast’tan gelen tekliften sonra Disney iddialı olduğunu bir kez daha kanıtlayarak daha büyük bir miktar teklif etti ve Fox ile sonunda anlaşmaya vardılar.

Hollywood’da son birkaç ay sonrasında stüdyo yapısında büyük değişimler gerçekleşiyor. Fox’un haklarını satmasının bu endüstri için yansımaları olacak. Comcast ve Disney başta olmak üzere şirketler arasında daha büyük teklifi sunmak için bir savaş olsa da Comcast daha yüksek bir değer sunmasına rağmen Disney ve Fox geçen yılın sonlarında 53 milyar dolara anlaşmıştı.

Henüz regülatörlar tarafından onay gelmediği için Disney-Fox birleşmesi gerçekleşmedi. Gerçi Time Warners ve AT&T‘nin anlaşması onaylandığına göre bu çok da büyük bir problem olmamalı. Yine de anlaşmanın küçük bir olasılıkla onaylanmama fikri Comcast’e bir umut verdi ve Fox’un hakları için tekliflerini 65 milyar dolara çıkardılar.

Disney, Fox’u bırakmak istiyor gibi gözükmüyor. Gelen haberlere göre Disney ve Fox 71.3 milyara anlaşmalarını güncelledi. Fox bu yeni anlaşmaya “Comcast’in teklifine göre bu teklif daha fazla esneklik ve başka artışlar sunuyor.” dedi.

Disney Resmi Olarak Fox’u Aldığını Duyurdu - Geekrobats

Comcast‘in bütün çabalarına rağmen bu birleşme devam ediyor. Comcast daha iyi bir teklifle gelebilir ama Disney’in gelen tekliflere karşı gelme hakkı var. Disney‘in tekliflerini 18 milyar dolar artırdığını düşünürsek Fox‘u almayı cidden istiyorlar. Ne de olsa bu anlaşma için neredeyse 6 aydır uğraşıyorlar ve alacakları haklar Disney‘in uzun vadeli planlarının arasında.

Disney‘in geleceğinin büyük bir kısmının kendi yayın servislerinin başlamasıyla gerçekleşeceği bir sır değil. Her ne kadar Disney‘in kendine ait hakları olsa da insanların ilgisini koparmamaları için daha fazla içeriğe ihtiyaçları olacak. Fox’a sahip olmak Disney’e AvatarThe SimpsonsPlanet of the ApesAlien ve daha fazlasının hakkını verecek. Ayrıca Marvel’a şu an kullanamadıkları karakterleri getirme şansları da var. Anlaşma gerçekleşirse The X-Men ve Fantastic Four Marvel evreninin bir parçası olabilecek ve böylece MCU‘ya yeni karakterler katarak karakter sayısını artırabilecek.

Yoruma kapalı.