Derry’de Geçen Diğer Stephen King Hikayeleri

Stephen King’in romanlarındaki ve kısa öykülerindeki en yaygın mekanlardan biri, en çok hit elde eden romanının – IT’nin – gerçekleştiği yer olarak bilinen Derry, Maine’dir, ancak bu karanlık şehirde yer alan başka hikayeler de vardır. King yıllardır, bazıları pop kültür ikonu haline gelen kendi korku yaratıkları ve olaylarını ele aldığı evreni inşaa ediyor, aynı zamanda okuyucuyu altında çok karanlık sırları olan garip kasabalara da götürüyor: Castle Rock, Jerusalem’s Lot (ya da Salem’s Lot), ve Derry, şimdilik bunlar kurgusal Maine topografyasının tamamı.

Derry çoğunlukla, Pennywise, the Dancing Clown şeklini alan şeytani, şekil değiştiren varlığın evi olmasıyla ünlüdür. Ancak bu kasaba aynı zamanda, Stephen King’in evreninden başka romanlara ve kısa öykülere de ev sahipliği yapıyor, bunun yanı sıra Stephen King, IT’nin yanı sıra, Derry’de kötü bir şeylerin yaşandığını da teyit etmektedir.

Derry’de yapılan ilk referans bilim kurgu romanı The Running Man (1982) idi. Daha sonra King 1994’te Insomnia ile Derry’ye geri döndü. Aynı zamanda Insomnia, Karanlık Kule serisi ile de ilgili. Daha sonra Bag of Bones (1998) ve kısa öykü olan The Road Virus Heads North’da (1999) Derry’de konu edinildi. Her ne kadar kısmen de olsa, 11/22/63’de bu kasabada bazı olayların yaşandığı son roman.

Tamamen Derry’de gerçekleşen en son hikaye ise Fair Extension (2010). Aynı zamanda Full Dark, No Stars koleksiyonunun yanı sıra 2001’de yayınlanan Dreamcatcher’da da bulundu. Stephen King’in evreni, bazı romanlarda başkalarına atıfta bulunulan karakterler, yerler ve olaylar ile bağlantılı olduğundan Derry, The Body (1986’da Stand By Me olarak büyük ekrana uyarlanmıştır) gibi bir dizi öyküden bahseder. Pet Sematary, Misery, Needful Things, Gerald’s Game, ve Lisey’s Story de bu gruba dahil.

Derry sadece Stephen King’in edebiyat dünyasında gerçekten karanlık ve rahatsız edici olayların mekanı değil, aynı zamanda Losers Club (Kaybedenler Kulübü) ve Dick Hallorann (The Shining) gibi sevilen karakterlerin evidir. Kelimenin tam anlamıyla altında kötülüklerin yaşadığı bir yer olmasına rağmen, Derry, sürekli genişleyen King’in evrenine hikayeler eklemeye ve onlarla birlikte, söz konusu şeytani güçlerin tüm şekillerine ve biçimlerine karşı savaşan daha unutulmaz karakterlerle devam edecektir.

Daha fazla makale için takipte kalın..