Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?” -Geekrobats

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Her çizgi roman okuyucusu çizgi roman okumaya başladıktan sonra peşlerinden kovalayan ve her seferinde bir kavganın başlamasına sebep olan bir soru var. Marvel mı daha iyi yoksa DC mi ? Her iki firmanın da çizgi roman departmanında filmlere ve dizilere kadar akıl almaz başarılara ulaşmasına rağmen her kategoride bir firma diğerini geçiyor.

Karakterler

Her hikayede bir ana karakter olur ve bu ana karakterler çizgi romanlar açısında genelde süper kahraman oluyor. DC’nin süper kahramanları süper güçleri ile doğuyorlar ya da süper güçlerini çalışarak ve/veya bir aksilik sayesinde sahip oluyorlar, bu güçlere sahip olduktan sonra ise kazandığı güçler hayatlarını bir terslik olarak etkilemiyor. DC’nin süper güçleri onlara verilen bir armağan. Marvel’ın karakterleri ise sahip oldukları güçleri bir lanet. Örneğin Hulk dünyanın en güçlü varlığına dönüşüyor fakat bunun karşılığında Hulk olduğunda insanlığı yitiriyor, X-Men’in her bir üyesi birbirinden farklı güçlerle doğmuş bir ırktan geliyor fakat farklı bir ırk oldukları için toplumdan dışlanıyorlar. Daredevil’ın süper hislerinin yanında getirdiği körlük, Iron Man’in aldığı şöhret ve paranın getirdiği alkolizm ve bir sürü daha örnekler Marvel’ın kahramanlarının daha ilgi çekici olmasını sağlıyor.

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Villain Kahramanları

Kahramanları bir çatışmaya sokmak ve yapabildiklerinin limitini öğrenmek için birbirinden soğukkanlı rakipleri de olmalı. Ne kadar Marvel’ın süper kötüleri çok iyi olsa da DC bu konuda çok daha ileride. Sadece Batman’in rakipleri bütün Marvel evrenini sarsabilir ve Batman’inkiler harici de orijinal DC kötüleri var. Sinestro, Lex Luthor, Black Adam, Reverse-Flash, Black Manta sadece listenin başları. Fakat Marvel’da bu konuda çok geri değil Magneto, II. Dünya savaşında Yahudi toplama kampında mahkum edilmiş ve savaş sonunda mutant olduğu için yine dışlanmamak yine yaşadıklarını yaşamamak için bir devrim yaratmaya çalışıyor, tıpkı en kin duyduğu kişi Hitler gibi olmaya başlayana kadar. Dr. Doom, Galactus, Thanos ve Skrullar da çok güzel yaratılmış kötü adamlar ama DC’ninkiler daha fazla.

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Video oyunlarını es geçmek gerekirse (o konuda çok bilgim yok ve yanlış bir şey demek istemiyorum) sıradaki kategori ise:

Filmler

Filmlerin son zamanlarda Marvel’ın taraftarı olduğunu hepimiz bilsek de DC’nin son 4 filmi (Justice League harici) çok iyi olduğunu biliyoruz. Wonder Woman, Aquaman, Shazam ve geçen ay çıkan ve Oscar’a layık olduğunu düşündüğüm çok az filmler arasında bulunan Joker. Bunlar harici Tim Burton’ın Batman, Batman Returns ve tabii ki de Christopher Nolan’ın Batman üçlemesi sinemada yerini aldı. Fakat Marvel bu işte daha başarılı MCU dışındaki olan filmleri Spider-Man üçlemesi, Kick-Ass (Marvel kick-Ass’in haklarına sahip) ve  X-Men’ler de kendi adını tarihe yazmayı başardı. MCU ise az bilinen karakterleri hakkında filmler yapıp bütün filmleri ilk Avengers’da en son ise bu yıl Nisan sonları vizyona giren Avengers: Endgame’de topladılar. Marvel’ın gidişine göre bu filmler daha başarılı olmaya devam edecek ve DC’de yavaştan yetişiyor.

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Diziler

Filmlere benzeyen diğer bir kategori ise diziler. Marvel’ın filmleri, DC’nin de dizileri çok iyi yaptığı söyleniyordu, o an haklılardı Flash ve Arrow gibi diziler çok ilgi çekiyordu fakat Netflix, Daredevil’ı çıkardığı zaman tartı yine eşitlenmişti. Bu yıl çıkan DC Universe Platformu’nda gördüğümüz Titans, Doom Patrol ve Swamp Thing dizileri DC’nin dizi departmanında yine önde olduğunu bize kanıtladı. Marvel’da Disney+ ile birlikte çıkaracakları yeni diziler The Falcon and The Winter Soldier, Loki vb. diziler hakkında ise en ufak bilgiye sahip değiliz ve sadece The Falcon and The Winter Soldier dizisinin 2020 yılında çıkacağını biliyoruz. Ne olacağını o zamana kadar bilemeyeceğiz.

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Çizgi Romanlar

Son kategori ise iki firmanın da olduğu yere gelmesini sağlayan çizgi romanlar. Marvel ve DC’nin birbirinden fazla birçok güzel serisi ve hikayeleri var ve eğer herhangi bir Stan Lee’nin ya da Alan Moore’un yazdığı herhangi bir çizgi romanı okursanız beğeneceğinizi garanti ederim. Bunları dedikten sonra bu işi daha iyi yapabilen firmanın DC olduğunu kabul etmem gerekir. DC’nin Vertigo adı altında çıkardığı V for Vendetta, Swamp Thing, Sandman serileri; DC’nin kendi adı altında çıkardığı son iki Batman serisi (New 52 ve Rebirth) şahaneydi ve Watchmen, Kingdom Come, Superman Red Son ve Injustice gibi hikayeler bunu da kanıtlıyor. Marvel zamanında çok iyi hikayeler yazsa da DC ile kapışabilecek gibi değil.

Her Çizgi Roman Severin Sorduğu Soru “Marvel mı, DC mi ?”

Son olarak bir şeyi sevmenin en iyi yanı şudur ki: seçim yapmak zorunda değilsiniz, isterseniz sadece DC’yi, sadece Marvel’ı ya da ikisini de birden sevebilirsiniz.

DC Evreninin en güçlü 35 karakter listesine buradan, Marvel Evreninin en güçlü 40 karakter listesine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.