Captain America ve Çekiç Teorileri! Russo Biraderlerden Açıklama!

Endgame’den sonra herkesin aklını kurcalayan Captain America’nın Mjolnir’i kaldırması ya da daha önceden neden kaldıramadığı konusuna açıklık getirmek şart oldu. Endgame’de Mjolnir’i kaldırarak layık olduğunu kanıtlayan Captain, Age of Ultron’da Thor’un çekicini kaldırma konusunda layık olmamasına sebep olan şey neydi de nihayet sekiz yıl sonra kullanması için gereken gücü buldu? Age of Ultron’

Öncelikle Mjolnir’in kurallarına bir göz atacak olursak;

  1. Odin’in büyüsüyle kutsandığı için çekici sadece layık olan kişi kaldırabilir. Çekici kaldıran kişinin de en az Thor kadar güce sahip olması gerek.
  2. Hiçbir çıkar aramadan insanları kurtarmaya kendini adamak ve dürüst olmak gibi içerikleri de mevcut.

Şimdi Captain America zaten bu gereksinimleri karşılıyordu diye aklınızdan geçiriyorsunuzdur. Fakat Cap, Age Of Ultron’da çekici kaldırmayı denediğinde neden başarılı olamamıştı? Şimdi birkaç teoriyi başlıklar altında inceleyelim.

Captain America ve Çekiç Teorileri! Russo Biraderlerden Açıklama! - Geekrobats

Captain America Endgame’den Önce Bucky Yüzünden Layık Değildi

Steve’in her zaman iyi bir adam olduğunu inkar edemeyiz. Süper asker programına seçilmeden ve Captain America haline gelmeden çok önce, her zaman örnek bir insanın temel değerlerine sahipti – aslında, fiziksel olarak daha yetenekli adaylar arasında bilimsel proje için seçilmesinin nedeni de budur -. O, Avengers’ın ahlaki pusulası ve tekrar tekrar bir kahramanın ders kitabı tanımı olduğunu kanıtladı. Bütün bunlara rağmen, Steve, Marvel Sinematik Evrendeki her kahraman gibi mükemmel değildir ve yıllar boyunca şüpheli kararlar almıştır. Belki de en büyüklerinden biri, Bucky’nin Iron Man’in (Robert Downey Jr.) ebeveynleri Howard ve Maria Stark’ı öldürdüğünü bildiği gerçeğini gizlemekti.

Sonunda Steve ve Tony’yi ayrı kılan ve Yenilmezlerin parçalanmasına yol açan Captain America: Civil War filminde, Sokovia Anlaşmalarına – Yenilmezler ekibini Birleşmiş Milletler gözetiminde tutacak bir sözleşme – ilişkin ideolojik anlaşmazlıklarını takiben olaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. İlginçtir ki, Captain America, Iron Man’in aksine anlaşmayı imzalamaya karşı çıkıyordu. Ancak her iki tarafın da anlaşmalar konusundaki tutumlarını haklı çıkarmak için geçerli gerekçeleri vardı, ancak Steve’in, Bucky’nin Starklar’ın ölümüyle olan ilgisi hakkında yalan söylemesi çok yanlıştı.

Captain America ve Çekiç Teorileri! Russo Biraderlerden Açıklama! - Geekrobats

Captain America, bu olayı Captain America: The Winter Soldier filminde keşfetti, O ve Black Widow (Scarlett Johansson), HYDRA’nın S.H.I.E.L.D. içinde son birkaç yıl yakalanmadan nasıl büyüdüğünün derinliklerine dalıyorlardı. Steve, Baron Zemo (Daniel Bruhl) Captain America: Civil War’da Starklar’ın cinayet kasetini izletinceye kadar kaseti görmemişti, ancak Zola ile karşılaştığı sırada, Starklar’ın kazasının aslında planlanan bir cinayet olduğunu öğrenmişti. Bu trajedi gerçekleştiğinde, Bucky’nin Kış Askeri olmak için beyninin yıkandığı iddiasıyla birleştiğinde, Steve’in iki olayı bir araya getirmesi uzun sürmedi.

Steve bu bilgiyi iki yıl boyunca sakladı, Tony ile bu zaman aralığında iletişim halinde olduğu halde. Bu büyük sırrı Avengers Tower’da parti boyunca herkese Mjolnir’i alma şansı verildiği zaman da tutuyordu. Çekice layık olmama sebebi bu olarak gösterilebilir ama hafifçe hareket ettirebildi ki, bu yalanın derinlerde olduğu gerçeğini inkar etmedi, grupta hiç kimsenin Thor ve daha sonra Vision dışında rakip olamayacağı bir ahlakı vardı. Ancak bu, Bucky’i korumak için gerçeği bilerek gizlemenin hala yanlış olmadığı anlamına gelmez. Sığınakta bu yüzleşmeyle karşı karşıya kaldığında, reddetmeye bile çalıştı, Tony anlayana ve tamamen itiraf ettirene kadar.

Captain America ve Çekiç Teorileri! Russo Biraderlerden Açıklama! - Geekrobats

Ancak, Avengers: Endgame olayları ortaya çıkana kadar, Steve’in vicdanında hiçbir şey kalmamıştı. Tüm bunlar göz önüne alındığında, büyülü çekici aldığı zaman, Mjolnir’i kullanmaya değer olduğunu kanıtladı.

Bir diğer teori de aslında her zaman Captain America’nın çekici kaldırabildiği yönünde, bu teoriye de Russo Biraderler’den açıklama geldi.

Captain America ve Çekiç Teorileri! Russo Biraderlerden Açıklama! - Geekrobats

 

Russo Biraderlerin Açıklaması

Russo Biraderler’e, Captain America’nın neden Age of Ultron’da çekici kaldıramazken Endgame’de kaldırmaya layık olduğu soruldu. Onlar da şu cevabı verdi;

”Bizim kafamızda her zaman kaldırabiliyordu.”

”Age of Ultron’da çekici kaldırma anına kadar Steve’de bunu bilmiyordu. Ancak Steve, alçak gönüllülüğü ve Thor’a olan saygısından dolayı çekici kaldırabileceğini fark etmesine rağmen kaldırmamayı seçti.”

Hatırlatmak gerekirse Age of Ultron’da ekip çekici kaldırmayı denerken aralarında sadece Captain America çekici oynatmayı başarabilmişti ve bu olay Thor’u tedirgin etmişti. Endgame’de Captain America çekici aldığı zaman Thor’un ”Biliyordum” demesi de olayı kanıtlıyor.

Anlamadığımız bölüm veya herhangi bir sorunuz varsa Instagram üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Buraya tıklamanız yeterli.