Captain America, Avengers: Endgame'in Sonunda Ne Yapıyor? - Geekrobats

Captain America, Avengers: Endgame’in Sonunda Ne Yapıyor?

Captain America, Avengers: Endgame’in sonunda Mjolnir’i yanına alıp zamanda geriye gidiyor fakat Thor’un büyülü çekiciyle ne yapıyor?  Thor’un yıllarca elinde tuttuğu Nidavellir’den gelen silah, Hela tarafından Thor: Ragnarok’ta imha edildi, ancak zaman yolculuğu planı sayesinde Avengers: Endgame’de geri döndü.

Başlangıçta Thor, Roket ile birlikte 2013 yılında Asgard’a geri döndüğünde Mjolnir’i çağırıyor. Görevleri yalnızca Gerçeklik Taşı’nı elde etmekti, ancak Thor güvenilir çekicini geri alma isteğine karşı koyamadı. Thor, Endgame final savaşı sırasında hem Mjolnir’i hem de Stormbreaker’ı kullanıyor, ama Mjolnir’i tek kullanan Thor değil. Avengers: Ultron Çağı’nda da çekici kaldırmayı deneyen Captain America, Thanos’a karşı savaşlarında Mjolnir’i seçti ve kullanmaya değer olduğunu kanıtladı. Cap, Sonsuzluk Taşlarını zaman çizelgesindeki uygun yerlerine geri götürme görevi için gönderildiğinde, Mjolnir’i de yanına alıyor.

Captain America çekici kullanmaya başladıktan sonra ve zaman içinde seyahat etmek üzere olduğu için – Kızıl Kafatası ve diğer tehditlerle tekrar karşılaşabileceği an – Mjolnir’in yararlı olabileceğini düşünüyor. Fakat Cap’in silahı almasının nedeni bu değil: filmde açıkça ifade edilmiyor, ancak zaman yolculuğu açıklaması Avengers: Endgame’e dayanıyor. Bunun en olası nedeni, Mjolnir’i 2013 yılına geri götürmesidir.

Captain America, Avengers: Endgame'in Sonunda Ne Yapıyor? - Geekrobats

Thor gezisi sırasında çekici aldığı için, Roket ile Asgard’a geri döndüğü zaman çizelgesi 2013’ten itibaren Mjolnir olmadan olacaktı. Bu, Malekith’i Thor: Karanlık Dünya’da ya da Avengers’da: Ultron Çağı’nda durduramayacağı anlamına gelir. Ve Stormbreaker’ı döverken Thor’un ne kadar intikamcı olduğu düşünüldüğünde, Thor’u geri döndürülemez biçimde değiştirirdi; hatta layık olmadığına bile inanabilirdi. Böyle bir geleceğin olmasını önlemek için Mjolnir’in bu zaman çizelgesine geri gönderilmesi gerekiyor; Cap’in görevi, sadece Sonsuzluk Taşları’nı geri götürmek değil, ayrıca ”tüm olası dalları kesmek” görevini de içeriyordu.

Bu aynı zamanda Kaptan Amerika’nın hikayesinin Avengers: Endgame’de nasıl sonuçlanacağına dayanıyor. Altı Sonsuzluk Taşı’nı geri koyup, Mjolnir’i geri getirdikten ve belki de Loki’nin 2012’de Avengers’ın denetiminde kaldığından emin olduktan sonra(Iron Man ve Ant-Man taşı geri almaya çalışırken Loki’nin kaçtığı an), sonunda nihayet kendisini mutlu etmeye ve hayatının geri kalanını Peggy Carter ile geçirmeye karar verdi. Bu gelecek (muhtemelen) onun artık giyinmesini ve kavga etmesini gerektirmiyor, böylece Mjolnir’i de kullanmayacaktı. Basitçe söylemek gerekirse, bir daha ihtiyaç duymayacağını bilseydi, çekiçle takılması onun için bir anlam ifade etmeyecekti.

Captain America, Avengers: Endgame'in Sonunda Ne Yapıyor? - Geekrobats

Captain America, Mjolnir’i 2013’e geri götürüyor ve bu Avengers: Endgame’in yarattığı tehlikeli gerçeklerin miktarını azaltmaya yardımcı oluyor. Elbette, altı Gerçeklik Taşı’nı iade etme çabalarında birkaç kez daha kullanmış olabilir, ancak daha sonra ait olduğu yere bırakıyor. Avengers: Endgame’de Mjolnir’i kullanan Captain America zaten birçok fantezisini yerine getirdi; şimdi zaman çizelgesini yapabildiği en iyi şekilde düzelttikten sonra arkasına yaslanıp rahatına bakıyor ki bunu ona çok görmemek gerek.