Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi

İlk olarak 1999 yılında Harley Quinn‘i çizgi roman dünyasında gördüğümüz, 2015 yılında ek hikayeler ile tekrar basılan, Paul Dini‘nin yazarlığını üstlendiği Batman: Harley Quinn çizgi romanı Harley Quinn’i geçmişinden davranışlarına, Joker’e olan saplantılı sevgisinden onun nasıl başarılı bir psikiyatristten Batman’e zaman zaman sorun çıkartan bir kötüye dönüştüğünü bizlere aktaran bu sanat eserine göz atacağız.

İnceleme boyunca sizi hikayenin heyecanından mahrum bırakmamak adına sadece bilgilendireceğim yani spoiler yok. Ayrıca inceleme boyunca kullandığımız resimler JBC Yayıncılık’ın resmi Facebook sayfasından, bu çizgi romanın ön gösterimi için paylaştığı fotoğraflardır, birkaç fotoğrafı internetten üzerinden alarak kullandık.

1999 yılında yayınlanan baskısındaki 45 sayfa ile geçmişine göz atmamızı sağlamasına ek olarak 9 hikaye daha eklenerek basılan 2015 sayısı ile birlikte Harley Quinn’i baştan sona, her yönüyle tanımamız sağlanmış.

İlk hikayesinde Poision Ivy ile Harley Quinn’i görüyoruz. Poision Ivy, Harley Quinn’i bir enkazın içinde buluyor ve biraz söylenmenin ardından “kız dayanışmasıdır” diyip onu kendi sığınağına götürüyor. Burada yaşadıklarını, Joker’e olan aşkından nasıl başarılı psikiyatrist Harleen Frances Quinzel’den deli dolu ve Joker aşkından gözü hiçbir şey görmeyen Harley Quinn’e dönüştüğünü kendi ağzından dinliyoruz. Bunun yanı sıra Harley’in esnekliğini ve hareketliliğini nasıl elde ettiğini öğrenebiliyoruz. Ve tabii ki karakter ile ikonikleşmiş soytarı kostümünü nasıl bulduğunu da.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Devamında Joker’in ihanetine karşı Batman’e yardım etmesi ile bizleri bir nebze şaşırtıyor. Yanlış anlamayın yardım etmesi şaşırtmıyor, hikaye öyle düzgün bir şekilde ilerliyor ki bu duruma şaşırtmıyor. Şaşıracağınız kısım hikayenin sonlarına doğru karşınıza çıkıyor ve çok iyi bir ters köşe ile hikayenin sonuna geliyorsunuz.

İkinci hikayenin adı ise İddia, isminden anlayabileceğiniz üzere ortada bir iddia var ve Harley’nin pes etmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Tabii ki tek bir duruma kadar.

Arkham’a düşen ve hapishanede Joker’ini özleyen daha doğrusu erkekleri özlediğini söyleyen Harley Quinn ile karşılaşıyoruz ilk sayfada. Yanında ise ilk hikayede Harley ile gördüğümüz Poision Ivy var. Hikayenin adı bu kısmı ortaya seriyor, İddia. İki kız aralarında iddiaya giriyorlar lakin bu kısımda Poision Ivy’nin birkaç ufak yeteneği olduğunu unutmamak gerek. Buna rağmen sonuna kadar pes etmeyen Harley, bu kısa hikayenin sonuna yenilgiyi kabul ediyor. Neden olduğunu öğrenmeniz için okumanız gerekiyor. İlk bölümün Batman karanlığı havasından yoksun, daha parlak tonlarla çizilen ve eğlenceli işlenen bu kısa bölüm bir mola niteliğinde.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Üçüncü bölümde ise diyalogsuz, her anın çizildiği ve aklınızda her saniyesini canlandırabileceğiniz kısa bir hikaye bulunmakta.

Konuşma baloncuklarının yer almadığı, çizimlerle diyaloglara ihtiyaç duymaksızın size bırakılmış bir bölüm. İstediğiniz gibi hikayenin devamını hayal edebilirsiniz. Yüzünüzü güldürecek bu kısa, diyalogsuz bölüm hikayenin arasında yüzünüzün gülmesini sağlıyor.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Hikayenin dördüncü bölümünde ise Harley’i şartlı tahliye kurulunun ve Bruce Wayne’in karşısında görüyoruz. Devamında olanlar oluyor.

Harley Quinn şartlı tahliye kurulunun karşısında sakinliğini korumaya, şartlı tahliye ile hapihaneden çıkmak istiyordur. Tahliye tahtamındaki üyelerden biri ise Bruce Wayne’dir. Kendisinin Stockholm Sendromu’nun kurbanı olduğunu ve bu yüzden geçmişte Joker’e yardım ettiğini söyler. Ve bir daha yasa dışı hiçbir şey yapmayacağına da söz verir lakin Bruce bunu yutmaz ve Harley Quinn’in şartlı tahliye talebi reddedilir.

Bunun devamında gerçekleşen olaylar her şeyin akış yönünü değiştirir. Bu hikayede Scarface karakterinin yanı sıra önceki hikayelerden farklı bir çizim ile karşılaşıyoruz. Genel tatlı Harley tarzından farklı, mimiklerinin öne çıkması sağlanan bu çizim ile duygunun daha iyi aktarılması sağlanmış.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Beşinci bölümde ise Harley Quinn’in çılgınlıkları ve aksiyon sahnelerinden çok, hikaye dedektiflik üzerinden ileriyor.

Dedektiflik yapan kişi ise beyin yakan bilmeceleriyle ve kıvrak zekası ile bilinen The Riddler. Kötü adam olmayı bırakıp kişisel dedektiflik bürosu açan Riddler, basit işlerle ilgilenirken ansızın beklenmedik biri kapısını çalar: Bruce Wayne. Ürettikleri kimyasallar çalınmıştır ve Riddler’dan yardım istemektedir.

Soru işaretlerini teker teker birleştirerek sonuca ulaşmayı başaran Riddler’ın yolu eski dostu Harley Quinn’e düşer. Harley yaşadıklarından sonra Metropolis’de bulunan, Athena’nın kurduğu Kadın Sığınma Evi’nde yaşamını devam ettirmektedir bu sırada. (Burası hakkında biraz bilgi vermek istiyorum; binanın içi Antik Yunan mimarisi tarzında döşenmiştir ve barınaktan çok lüks bir tatil merkezine benzemektedir. Barınakta ikamet eden kadınlar Athena tarafından özel olarak seçilmektedir. Ayrıca Harley, burada Athena’nın sağ koludur.)

Harley’in yardımı ile Riddler davayı çözmeyor lakin bu kimyasallar ile olan hikaye burada sonlanmıyor.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Ve altıncı bölümde ise, Harley ve Sevgililer Günü.

Bu bölümde bizlere hikayeyi Joker anlatıyor. Harley, Sevgililer Günü’nde Joker ile birlikte olabilmek için hiç zorlanmadan hapishaneden kaçar ve Joker ile birlikte olabilmek için yola koyulur. Fakat Joker ortalıkta yok, kaçırılmış. Evet, Joker kaçırılmış, haliyle Harley de bu işin peşini bırakmaz.

Tabi kısa hikayenin sonunda bir sürpriz de var lakin sizin de dikkatinizi en çok Joker’in elindeki tatlı mı tatlı (!) köpek çekecektir. Renkli çizimleri ve eğlenceli anlatımı ile yine bir mola niteliğinde olan bir bölüm.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Yedinci bölümde ise Gotham Burger’den yayılan bir virüs sonucu bebeklerinin hastalanması sonucu maceraya başlıyor.

Harley’nin hamburgerciye gidip para ile hamburger alacağına hiçbirimiz inanmayız tabii ki, bir tarzı var; roketatar ile içeri dalıp alıyor. Yaşadığı yere döndüğünde aldığı burgerlerden birkaçını sırtlanlarına atar, tam kendi de yiyeceği sırada haberlerden o burgerlerin yiyeni davul gibi şişirdiğini, yağlandırdığını duyar duyar ve yemez. Lakin bebekleri çoktan yemiştir ve davul gibi şişmişlerdir, haberlerde Poision Ivy’den şüphelenildiği söylendiğini duyunca hemen bebeklerini arabasına zor da olsa yerleştirir ve yola koyulur.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Sekizinci bölümde ise siyah beyaz bir hikaye ile karşılaşıyoruz.

Kısa fakat okurken heyecanlanacağınız, bir miktar da Batman’e tavır koyacağınız hikayelerden biri. Ortada kaçırılan bir kız çocuğu var, Batman bu sorun için çağrılır. Bu sırada kız tutulduğu yerden kaçar, kaçıran ile kovalamaları başlar, ta ki Poision Ivy ve Harley Quinn ile karşılaşana değin. Okurken “hadi yürüyün be!!” diye içinizden geçirdiğiniz sırada Batman ortaya çıkıyor ve eğlenceyi bozuyor, maalesef. Bu sefer kahramanlarımız Poision Ivy ve Harley Quinn oluyor, Batman ise oyunbozan.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Dokuzuncu bölümde Batman’i, Harley sayesinde bir psikiyatristin gözünden görebiliyoruz.

Joker’in planı için Batman’i oyalayan Harley Quinn, Joker’in yerini söylemesi karşılığında Batman’e psikolojik test yapmayı teklif eder. Batman’in kabul etmesi ile birlikte Batman’in iç derinliklerine bir psikiyatrist eşliğinde iniyoruz. Batman hakkındaki bazı olası sorularımızın cevaplanmasının yanı sıra soluksuz bir şekilde bu bölümü bitiriyorsunuz. Biraz psikolojik terim içerse de bu kısım 20 sayfa olmasına rağmen siz farkına bile varmadan bitiyor. Batman’in yanı sıra Harley’in kötü karakter olmasından önce olan mesleğine bir atıf niteliğinde olan bu kısımda Harley Quinn’in eğlenceli, deli dolu ve çılgın yönü haricinde başka bir yönünü görebiliyoruz.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Onuncu ve son bölümde ise Suicide Squad’dan ayrıldaktan sonrasını konu alıyor. Diğer bölümlere nazaran eğlenceli, deli dolu sahneler içermeyen bu kısımda Harley’in geçmişine daha derin bir şekilde bakabiliyoruz, okurken hüzünlenebilirsiniz.

Suicide Squad’dan ayrılmasından sonra Gotham’a dönmeye karar veren Harley bizlere geçmişini kendi ağzından anlatıyor. Çocukluğundan psikiyatrist olmasına, Arkham Asylum’a nasıl geldiğinden, Joker ile olan tanışmasına ve devamında yaşadıklarına çok yakından tanık olabiliyoruz. İlk hikayedeki originden farklı olarak karakterimizin ilk kostümü olarak soytarı kıyafetlerini üzerinde görmüyoruz, onun yerine renkli kısa kıyafetleri ile tokmağını görüyoruz. Ve biraz da acımasızlık, ölümler… Önceki bölümlerde gördüğümüz tatlı Quinn’den eser yok, acımasız ve bundan zevk alan bir halde bunu sebebi ise bu hikayenin yaşanan birçok şeyden sonrası olması. Diğer hikayelere göre daha koyu bir tonda gördüğümüz Harley Quinn, bu bölüm ile bizleri fazlasıyla başarıyor.

Batman: Harley Quinn Çizgi Roman İncelemesi - Geekrobats

Harley Quinn‘in kişiliğinin ve geçmişinin zaman zaman eğlenceli; zaman zaman koyu tonlarla derinlerine inmemizi sağlayan Batman: Harley Quinn, karakteri tanımak adına kesinlikle okunması bu çizgi roman Türkçe çeviri olarak JBC Yayıncılık etiketiyle raflarda! Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz!

Bunun yanı sıra bu çizgi romanı ücretsiz bir şekilde, Facebook üzerinden yaptığımız çekilişten kazanma şansına sahipsiniz. Şansınızı denemenizi öneririz. Aşağıda bulunan görsele tıklayarak Facebook sayfamıza ulaşabilirsiniz.