Çizgi Roman

Batman: Avrupa Çizgi Roman İncelemesi

2005’te duyurulan ama 2015’e kadar yayınlanmayan hikayenin yazarları Brian Azzarello ve Matteo Casali iken çizer kadrosunda Jim Lee, Giuseppe Camuncoli ve Diego Latorre bulunuyor.

Killer Croc’la savaşırken normalde yenebileceği süreden daha fazla savaştığını fark eden Batman, kendisinde bir sorun olduğunu fark ediyor. Batcave’e dönünce bilgisayarında 7 gün içinde öleceğini söyleyen bir mesaj ile karşılaşıyor ve Avrupa’da olduğunu öğreniyor ve zavallı Alfred’ı endişe içinde bırakarak yolculuğuna başlıyor.

Batman: Avrupa İncelemesi - Geekrobats

1- Bölüm: Berlin

İlk durağı olan Berlin’e gidiyor ve iz sürmeye başlıyor. Takip ettiği bir suçlu sonucunda ulaştığı yerde Joker’ın izlerine rastlıyor ve her şeyin sorumlusunun Joker olduğunu düşünüyor ama onla karşılaşınca Joker’ın da onunla aynı durumda olduğunu öğreniyor. Joker çoktan ilerleme kaydettiği için kaldığı yerden Batman’le birlikte devam edip panzehiri aramaya koyuluyorlar.

Batman ve Joker’ın birlikte çalışması her ne kadar önce şaşırtsa da birlikte iyi bir şekilde çalışabilmeleri daha da çok şaşırtıyor.

Batman: Avrupa İncelemesi - Geekrobats

2- Bölüm: Prag

İkinci durakları olan Prag’da Batman ve Joker’ın uyumsuzluklarını görüyoruz ama aynı zamanda birlikte çalışabileceklerini de. Sürekli birbiriyle çatışan ikili aynı amaç uğruna olabildiğince farklılıklarını kenara koyup iz peşine düşüyor. Bu bölümde Jim Lee’nin gidip Giuseppe Camuncoli’nin gelmesi hikayeye farklı bir ton katıyor.

Batman: Avrupa İncelemesi - Geekrobats

3- Bölüm: Paris

Üçüncü şehir Paris’te, virüs etkisini iyice gösterir ve Diego Latorre bunu çizimlere çok güzel yansıtıyor. Batman’in Paris’e bakış açısı ise belki sizi şaşırtacak belki de normal gelecektir. Ama asıl şaşırtacak şey ise Joker’ın Paris’le olan ilişkisi. Batman’in bile tam olarak çözemediği Joker, hala bir gizem.

Diego Latorre’nin farklı ve bir o kadar da müthiş çizimleri ve Batman’in kendi ağzından Paris’i, Paris’in onun için ne ifade ettiğini keşfettikten sonra Batman ve Joker’ı lağımlarda görüyoruz. Buradan Joker’a adeta tapan ve kendilerini “Palyaço Kralların Sirk” olarak adlandıran bir topluluğa ulaşıyorlar. Kendilerine buradan kaynak ve bilgi sağlayan ikili ipuçlarını takip etmeye devam ediyor.

Batman: Avrupa İncelemesi - Geekrobats

4- Bölüm: Roma

Dördüncü ve son bölümde Camuncoli çizerliği tekrar devralıyor. Artık Roma’da olan ikilimiz asıl düşman bulunuyor ve panzehir şaşırtıcı bir şekilde elde ediliyor. Joker’ın asıl yüzünü tekrar görüyoruz ve seri Joker ile Batman’in eski yollarına gidişi ile son buluyor.

Bu 4 şehir hakkındaki Batman’in düşüncelerini, Batman ve Joker’ın nasıl bir takım olarak çalıştığını okuyabileceğiniz ve en ilginç panzehiri görebileceğiniz 144 sayfalık Batman: Avrupa, Türkçe çeviri olarak JBC Yayıncılık etiketiyle raflarda! Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz!

Ve ayrıca Bulamaç kanalının hazırladığı inceleme videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler

Veli Tekin

Her şeyden biraz biraz anlayan, araştırma yapmayı seven ve pes etmeyen bir kahve tiryakisi. Sade ve şekersiz. Ve biraz da çikolata. Anladınız siz

Want to buy the best fake watches? Only we have the best price and quality - perfectwatches.cn

Başa dön tuşu
Kapalı