Dizi

Arrowverse Serileri Neden Başarısız?

Flash’ın, Arrow’un nesi var? Gayet güzel diziler.” dediğinizi duyabiliyor gibiyiz. CW dizileri genel olarak başlangıçlarında güzel bir ivme kazanıyor olsalar da zaman geçtikçe bu ivmeyi kaybediyor hatta bazıları fanların gözünde düşüşe geçiyor. Peki neden? Sevilen, birçok kişi tarafından izlenen bu diziler neden başarısız? Teker teker ele alalım.

Arrow:

CW kanalının ilk DC dizisi. Evrene Arrowverse denmesinin sebebi de bu. Arrow, açık ara bu dizilerin en başarılısı. Dizinin diğerlerine oranla aman aman bir eksiği olduğunu düşünmüyorum ama siz de takdir edersiniz ki, ilk sezondan sonraki hiçbir sezon eskisinin yerini tutmadı. Dizide işlenen Black Canary karakterleri çizgi romanda yok. Laurel Lance ve Sara Lance var tabi ama bizim aşina olduğumuz Black Canary değiller.

Black Canary, Laurel Lance, Oliver Queen’in güncel/düzenli sevgilisi. Dizide ise iki farklı Black Canary var ki bir tanesi sonradan White Canary oluyor, bu da saçmalık zaten. Ayrıca dizi, Felicity gibi gereksiz bir karakteri son 3 sezondur çok fazla ön plana çıkarma çabalarında. Karakterlerin işleyişi biraz aksak, kostümler ve efektler bütçeye göre idare eder ama kurgu pek çok yönden büyük eksikliklere sahip.

The Flash:

Dizi aynı Arrow gibi ilk sezon çok iyi, tam bir çizgi roman uyarlaması ama ikinci sezonda Zoom geliyor, karakterin kostümünden hikayesine kadar her şeyi değişiyor. Hunter Zolomon’u (Zoom), Black Flash yapıyorlar. Bu çizgi romanda yok tabii ki. Üçüncü sezonda Savitar geliyor, Savitar’ı Future Flash yapıyorlar. Çizgi romanda ise Savitar, Soğuk Savaş döneminde yaşayan bir savaş pilotudur. Toplasan 1-2 kere çizgi romanda gözüken Savitar, dizide tanrı gibi işleniyor.

4. sezon kötüsü olan Devoe, aslında Wally West’in düşmanı. Ralph ve Barry de o kadar sıkı fıkı dost değil. Dizide işlenen Wally West çizgi romanda yok. Karakter olarak klasik, kızıl saçlı Wally ama görünüş açısından, siyahi Wally olan Wallace West’in tıpatıp aynısı. Dizide gösterildiği gibi speedsterlar, meta-human değil. Her şeyi gevşek, dizi boyunca Barry’den çok öne çıkan bir Iris West var. Dizinin tek işlevi, seyircide yanlış algı yaratmak, bir karakteri diziye koyarken, bunu sevmedik biraz değiştirelim de havalı olsun diyerek koyuyorlar. Karakterin özünden uzaklaşıyorlar. Arrowverse’ün en büyük yanlışı da bu.

Supergirl ve Black Lightning:

Bu iki dizi, tek bölümünü bile izlemediğim CW yapımları. Klipleri ve spotları izledim, efektler gerçekten çok kötü. Supergirl’de öne çıkan bir LGBT sevdası var. Supergirl oyunculuk olarak bütün Arrowverse yapımlarından daha iyi. Black Lightning oyunculuklarını ve iki dizi için de karakter işleyişi nasıl hiç bilmiyorum. Bu dizileri bir arada inceleme sebebim de çoğunluk tarafından kötü kabul edilmeleri zaten.

Legends of Tomorrow:

Bu dizi benim en sevdiğim Arrowverse yapımı. Ayrıca, 2 sezon izlemeye dayanabildiğim tek yapım (CW için). Dizinin çizgi romana bağlı olmadığını anlatmaya girmeyeceğim, çünkü zaten çizgi romandan ayrı olsun diye çıkarılan bir dizi. Legends ekibi çizgi romanda yok. İkili karakter ilişkileri de yok. Bu dizide de LGBT sevdası var ama çok kötü kullanılmıyor. Düşük bütçeli bir bilim-kurgu olarak düşünüldüğünde iyi bir dizi. İlk 2 sezon iyi zaten ama son sezonda geçen büyülü tılsım hikayesi falan, basbaya Infinity War parodisi gibi.

Not: Constantine dizisini bu yapımlara katmadık çünkü hem başarılı ve eksiği çok olmayan bir dizi, hem de evrenle fazla bağı yok.

Daha fazla benzer yazı için göz atmayı unutmayın.

Etiketler

Want to buy the best fake watches? Only we have the best price and quality - perfectwatches.io

Başa dön tuşu
Kapalı