Güncel

Arrowverse Starları Cinsel Taciz Olayları Hakkında Konuştular

Arrowverse evreninin oyuncuları tacize karşı olduklarını net bir şekilde bildirdi. Twitter’da başlatılan #MeToo hareketi ile cinsel tacize veya tecavüze maruz kalmış insanlar Hollywood’un güçlü isimlerinin gerçek yüzlerini bir bir ortaya çıkardı.

Gün geçmiyor ki bu listeye yeni bir isim eklenmesin. Arrow, Supergirl, The Flash ve Legends of Tomorrow dizilerinin arkasında olan yapımcı Andrew Kreisberg‘ün ismi de bu listeye eklendi. Arrowverse hayranları bu duruma çok şaşırıp tepkilerini gösterdiler ve şimdi de oyuncularımız tepkilerini göstermeye başladı.

Bu hareketin öncülerinden olan kişi Supergirl’ümüz Melissa Benoist. Attığı tweet ile olayın “yürek parçalayacı” olduğunu söyleyip, direk olarak Kreisberg‘ün ismini kullanmasa da zamanlamasını göze alırsak bahsettiği kişinin o olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Benoist, attığı tweette Supergirl dizisinin güç ve feminizm üzerine kurulu olmasına rağmen çalışma ortamında bu nitelikleri her zaman göremediğinden bahsetti.

Yazısını işe geri dönünce ortamın güvenli olduğundan emin olacağını ve seslerini duyurmak isteyenlerin sesini duyurmalarına yardımcı olacağına dair söz vererek bitirdi. Bu yazıyı Kreisberg‘den 19 kişinin tacizden şikayetçi olduktan ve soruşma bitene kadar Kreisberg’ün askıya alınmasından sonra yayınladı. Yine eğlence dünyasında olan Louis C. K. ve Kevin Spacey gibi isimlerin de gerçek yüzleri ortaya çıktıktan sonra içinde bulundukları projelerden atıldılar. Yani Kreisberg‘ün soruşturması bittikten sonra Arrowverse‘e ne olacağı kesin değil.

“Eşitlik, feminizm ve doğrular için savaşmayı konu alan bir showda başrolü oynayan bir kadının. Kişisel hayatımda da bu davranışları göstermeye çalıştım. Maalesef ki showun ve kariyerimin içinde olan endüstride her zaman bu davranışları göremiyoruz. Bu yürek parçalayacı, bu zamanlarda kendimi yararsız hissediyorum. Böyle hisseden tek kişi olmadığımı biliyorum. Ama ben bir iyimserim. Değişimin olacağına inanıyorum ve insanlara yanlış davranıldığında bu insanların kendi doğrularını konuşması için güvenli bir ortam olmalı ve her zaman sesleri duyulmalı. Ve insanlar suç işlediğinde veya başkalarına zarar verdiğinde hangi alanda çalışıyor ve ne kadar güce sahip olduklarına bakılmaksızın sorumlu tutulmalılar. Bu konu hakkında hem kamera arkasında hem de kamera önünde daha önceden konuştum ve konuşmaya da devam edeceğim. Hepimiz konuşmalıyız, korkusuzca ve utanç hissetmeden. Hepimiz kendimizi daha yüksek standartlarda tutmalıyız. Bu hafta, Supergirl’de çalışmaya insanları dinleyerek bu değişimin bir parçası olmaya daha kararlı bir şekilde ve güvenli olmayan, saygının olmadığı ve işbirliğin olmadığı bir ortamda olmayı reddederek geri döneceğim.”

Arrowverse evreninden desteğini gösteren tek kişi Benoist değil. Arrow’da Felicity Smoak karakteri ile tanıdığımız Emily Bett Rickards da bir tweet gönderdi. Rickards kelimelerini saptırmadan gayet açık konuştu.

https://twitter.com/EmilyBett/status/929915415324532736

“Tacizde bulunan, tecavüz kültürünü devam ettiren, görmezden gelen ve ‘ters sexism’ hakkında konuşan erkeklere: aciz ve suç ortağısınız. Birbirini destekleyen ve seslerini yükselten kadınlara: Yapabilirsiniz. Sizler kahramansınız.”

Gal Gadot‘un cinsel tacizle suçlanan Brett Ratner ile Warner Bros. aralarındaki anlaşmaları bozmazsa Wonder Woman olmaya dönmeyeceğini söylemesini hatırlarsınız. Bu film ve dizilerin yıldızları nerede durduklarını belli ederek, bulundukları durumu kullanıp bir değişim için çaba gösteriyor. Dileriz ki bu çabaları güzel bir sonuca ulaşsın.

İlgili Yazı: Brett Ratner Ayrılmazsa Gal Gadot Wonder Woman’ı Bırakabilir

Kreisberg‘e ne olacağı henüz belli değil. Yapılan bu suçlamalardaki “dokunmaların cinsel olmadığını” iddia ediyor kendisi. Gerçi Benoist ve Rickards‘ın bu açıklamalarıyla durumun kısa sürede unutulmayacak bir olay olduğu belli.

Veli Tekin

Her şeyden biraz biraz anlayan, araştırma yapmayı seven ve pes etmeyen bir kahve tiryakisi. Sade ve şekersiz. Ve biraz da çikolata. Anladınız siz
Başa dön tuşu
Kapalı